Tegoroczny luty obfitował w ekscytujące premiery i ważne rocznice. Co więcej to właśnie w tym miesiącu można było głosować w największym internetowym plebiscycie czytelniczym. W lutym pisaliśmy również o książkach w klimacie rewelacyjnego serialu „Dark”, podpowiadaliśmy, jak zacząć czytać książki Juliusza Verne’a i postawiliśmy sobie pytanie, dlaczego „Blade Runner” jest najgorszą możliwą adaptacją.
Dlaczego „Blade Runner” to najgorsza adaptacja filmowa?
Najpopularniejszym tekstem tego miesiąca okazał się chyba jeden z naszych najbardziej kontrowersyjnych artykułów. Temat jest tym bardziej ważny i aktualny, że w zeszłym roku premierę miała głośna kontynuacja „Blade Runnera” – „Blade Runner 2049”, który podczas niedzielnej ceremonii rozdania Oskarów otrzymał statuetkę za najlepsze efekty specjalne. Pierwsza część z 1982 roku, mimo że stała się klasyką filmowego cyberpunka, wypaczyła znaczenie i przewodnią myśl książki Philipa K. Dicka. Jeśli jeszcze nie wiecie, dlaczego „Blade Runner” to najgorsza adaptacja, zapraszamy do lektury.
Najciekawsze premiery lutego!
Niesłabnącą popularnością na naszym portalu cieszą się comiesięczne zestawienia najciekawszych i najbardziej wyczekiwanych premier. Nie inaczej było także w tym miesiącu.
10 ciekawostek na temat Umberto Eco, które wypada znać
19 lutego minęła druga rocznica śmierci znakomitego semiologa, filozofa, a przede wszystkim jednego z najważniejszych współczesnych pisarzy – Umberto Eco. Aby uczcić tę smutną rocznicę, przygotowaliśmy dziesięć najbardziej interesujących ciekawostek na jego temat.
Kicz, Woody Allen i KFC – ciekawostki o Wisławie Szymborskiej
W lutym obchodziliśmy również szóstą rocznicę śmierci Wisławy Szymborskiej. Ta wybitna poetka, eseistka i krytyczka literacka była laureatką nagrody Nobla w dziedzinie literatury, została także odznaczona Orderem Orła Białego. Szymborska była niezwykle ciekawą osobą. Charakteryzowało ją wyjątkowe poczucie humoru, żywiołowy charakter i pasja do ludzi i świata. W tekście staraliśmy się wybrać najciekawsze i najbardziej zaskakujące fakty o polskiej noblistce.
Przepowiadamy, jakie tytuły zostaną Książkami Roku 2017!
W tym roku postanowiliśmy zostać wróżbitami i wytypować, jakie książki zostaną Książkami Roku 2017 w największym internetowym plebiscycie czytelniczym organizowanym przez portal LubimyCzytać.pl. Każdy stały członek naszej redakcji przyjrzał się książkom w czterech wybranych kategoriach i wybrał swoje typy. O tym, czy mieliśmy rację, będziecie mogli przekonać się w najbliższym czasie, zaraz po ogłoszeniu wyników tegorocznego plebiscytu.
Jak zacząć czytać Juliusza Verne’a?
W 2018 roku obchodzimy 190 rocznicę urodzin Juliusza Verne’a, znakomitego i najczęściej tłumaczonego na świecie pisarza określanego mianem „ojca science-fiction”. Jego książki przełożono na niemal sto języków. Tego twórcę zna każdy, ale ze znajomością napisanych przez niego dzieł bywa już gorzej. Dlatego też dla wszystkich tych, którzy chcieliby rozpocząć literacką podróż z Juliuszem Verne’em, a nie wiedzą na jaką lekturę spośród dziesiątek jego książek się zdecydować, napisaliśmy ten tekst.
10 grubych książek na tłusty czwartek
Ostatni czwartek przed Wielki Postem, zwany tłustym czwartkiem, to dzień, w którym w Polsce i katolickiej części Niemiec zwyczajowo ludzie jedzą pączki i faworki. To dzień jedzeniowej rozpusty, ale pomyśleliśmy, że nie należy ograniczać go tylko do słodkości. I właśnie z tej okazji przygotowaliśmy listę najbardziej smakowitych, grubych i czasochłonnym książek na tłusty czwartek.
Rewolucja na rynku wydawniczym? Na pewno w branży komiksów i gier paragrafowych!
Polacy coraz częściej sięgają po komiksy paragrafowe. Okazuje się, że tak nowatorskie i odważne dzieła są przyjmowane na polskim rynku bardzo dobrze – tak dobrze, że wydawnictwo FoxGames, zajmujące się między innymi tym segmentem rynku, postanowiło wprowadzić na rynek kolejne tytuły. W lutym swoje premiery miały „Mystery” (będąca połączeniem komedii i superbohaterów), a także „Technomagowie” utrzymani w stylistyce steampunka. Komiksy paragrafowe to rozrywka wymagająca uwagi – należy pilnie obserwować nie tylko kwestie narratora i napotkanych postaci, ale też zwracać uwagę na dosłownie każdy szczegół kadru.
Obejrzałeś serial „Dark”? Te książki powinny cię zainteresować
Pierwszy sezon Netflixowego niemieckojęzycznego serialu „Dark” okazał się prawdziwym sukcesem. Wszystkie dostępne odcinki dosłownie pochłonęliśmy i z niecierpliwością czekamy na ciąg dalszy. Aby umilić oczekiwanie na kolejną porcję „Dark” i przezwyciężyć uczucie pustki, z jakim zostawił nas ten znakomity serial, przygotowaliśmy dla was listę książek, które w jakiś sposób przypominają „Dark” i oddają jego niesamowity klimat.
„Depresja mnie nie pokona” – najlepsze książki na Dzień Walki z Depresją
23 lutego obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Został on ustanowiony już kilkanaście lat temu przez Ministerstwo Zdrowia – od tego czasu ten dzień jest poświęcony na upowszechnianie wiedzy dotyczącej depresji, zwiększanie społecznej świadomości na temat tej choroby i sposobów jej leczenia. W tekście znajdziecie zarówno książki naukowe czy popularnonaukowe, z których wyniesiecie fachową oraz szczegółową wiedzą, jak również te pełne humoru, mające polepszyć nastrój czy przezwyciężyć chandrę.
Jak widać, luty był dla nas bardzo pracowitym i niezwykle interesującym miesiącem pełnym świetnych książek do czytania i tematów do opisania. Mamy nadzieję, że marzec okaże się równie interesujący, a oprócz wyjątkowych książkowych premier przyniesie nam także długo wyczekiwaną wiosnę.