10 powodów, dzięki którym audiobook jest lepszy od książki

w dziale Archiwum/Co słychać?/Czytelnik XXI wieku by

Trwa tydzień książki elektronicznej. Parę dni temu staraliśmy się was przekonać, że książki cyfrowe są dużo lepsze niż papierowe. W artykule skupiliśmy się głównie na e-bookach, więc teraz przyszedł czas na książki audio, które mogą okazać się jeszcze lepsze, nie tylko od książek tradycyjnych, papierowych, ale też tych czytanych na tablecie czy czytniku. Czas start!

Hola, hola, zatrzymajmy się na chwilę. Oczywiście spodziewamy się nieprzychylnych komentarzy, w których obrońcy papierowych książek będą oskarżać nas o herezję. Prawda jest jednak taka, że nie próbujemy nikogo przekonywać do porzucenia tradycyjnych książek (broń Boże!). Prowokacyjny tytuł nie oznacza też, że całkowicie się z nim zgadzamy (i tu zacieramy dłonie). Książki elektroniczne dają ogromne możliwości osobom, które z jakiegoś powodu nie mogą albo nie chcą sięgać po tradycyjną lekturę. Oto 10 powodów, dla których audiobook jest lepszy od zwykłej książki.

Superprodukcje

Na rynku wydawniczym pojawia się coraz więcej tytułów dostępnych w formie audiobooka. Przez to rośnie konkurencja nie tylko pod względem doboru tytułów, ale również jakości i staranności realizacji nagrania. Popularność zyskują tzw. superprodukcje okraszone efektami dźwiękowymi i odgłosami tła (np. świergotem ptaków, rozbijaniem szkła, tętentem koni) oraz muzyką. W superprodukcjach głosu użyczają nie tylko lektorzy i dubbingowcy, ale także znani aktorzy i celebryci. Oprawa dźwiękowa pozwala lepiej wczuć się w atmosferę przedstawianej opowieści, a podział na role na swobodne odróżnianie bohaterów. Zdarza się też, że nagrywanie audiobooka osiąga poziom prawdziwej przygody, tak jak było w przypadku tworzenia „Biblii audio”, do której dźwięki nagrano między innymi w Jerozolimie.

Niewidomi

W sąsiedztwie redakcji Czytaj PL znajduje się szkoła specjalna, w której uczą się osoby ze znacznymi problemami wzrokowymi. Codziennie mijamy ludzi, którzy poruszają się o lasce, z psem przewodnikiem albo opiekunem. W Polsce żyje prawie dwa miliony osób niewidomych lub niedowidzących. Stanowi to około 5 procent społeczeństwa. Większość z nich nie ma dostępu do wielu książek, liczba tytułów wydrukowanych alfabetem Braille’a albo dużym, przejrzystym, specjalnie dostosowanym krojem czcionki jest naprawdę niewielka. Audiobooki dają możliwość poznawania zarówno klasyki literatury, jak i nowości. Coraz częściej wydawnictwa decydują się na równoległe drukowanie książki i produkcję audiobooka, których premiera odbywa się w tym samym czasie.

Codzienne czynności

Nie zawsze jest czas na to, by w spokoju oddać się lekturze książki. A nawet jeśli znajdziemy chwilę, często warunki nie pozwalają na to, by dostatecznie skupić się na czytaniu. Audiobooków można słuchać w tle innych czynności, zwłaszcza gdy wybieramy książkę, która nie wymaga wielkiej koncentracji na szczegółach. Dlatego podczas sprzątania, kąpieli, gotowania, jedzenia czy prasowania idealnym towarzystwem może być głos ulubionej aktorki albo aktora czytającego kryminał czy dobrą powieść obyczajową.

Sport

Zamiast radiowej muzyki na siłowni podczas biegania albo porannej jogi warto puścić sobie audiobooka! Przyjmując, że w ciągu tygodnia poświęcamy godzinę na jakiekolwiek ćwiczenia, czy to w domu czy w fitness klubie, to słuchanie audiobooków w trakcie pozwala na pochłonięcie nawet kilkunastu książek w ciągu roku! Warto spróbować.

W samochodzie

Co łączy księdza Bonieckiego i Szczepana Twardocha? Ten pierwszy słucha książki tego drugiego w samochodzie. Praca wielu osób związana jest z długim przebywaniem w samochodzie, wtedy rzecz jasna nie da się czytać książek. Fantastycznym rozwiązaniem może okazać się słuchanie książek podczas pokonywania długich tras. Jednym z propagatorów słuchania audiobooków w czasie jazdy jest vloger Marcin KornFanHead, który na co dzień zajmuje się jeżdżeniem 40-tonowym tirem i pokonywaniem z załadunkiem setek kilometrów dziennie. W czasie podróży regularnie słucha audiobooków, a opiniami o książkach dzieli się na swoim kanale na YouTube. Na jego profilu można obejrzeć przeszło trzydzieści recenzji, które nagrywa w czasie podróży.

Dla tych, których męczy czytanie

Nic na siłę. Niektórzy ludzie po prostu nie lubią książek, ciężko im się skupić na śledzeniu tekstu lub po prostu męczy ich czytanie. Zamiast na siłę przekonywać ich do samodzielnego czytania i kupować im kolejną książkę, która zostanie rzucona w kąt, można zaproponować przesłuchanie audiobooka. A nuż, widelec okaże się, że podczas jazdy samochodem, uprawiania sportu albo sprzątania pokoju osoba mająca alergię na książki wciągnie się w słuchanie doskonale przygotowanego audiobooka.

Dla dzieci

Wiele akcji promujących czytelnictwo skupia się na tym, by zaszczepiać nawyk sięgania po książki u najmłodszych. Często powiązane jest to z przekonywaniem rodziców do czytania swoim dzieciom przed snem. Oczywiście stoimy murem za wszelkimi inicjatywami, które promują takie zachowania. Niestety rodzice nie zawsze mają czas, żeby codziennie poświęcać czas swoim pociechom i czytać im regularnie. Audiobooki mogą okazać się kapitalnym rozwiązaniem, zwłaszcza gdy są dobrze dostosowane, książkę czyta lektor, aktor lub aktorka z przyjaznym głosem, a w tle leci przyjemna muzyka i odgłosy, które przykują uwagę dziecka.

Dla seniorów

Nie ma co ukrywać, z wiekiem wzrok wielu ludzi pogarsza się. Szczególnie narażeni na problemy ze wzrokiem są ci, których zawód wiązał się z długimi sesjami przed ekranem komputera. Audiobooki to bardzo dobra propozycja dla seniorów, którzy po przejściu na emeryturę mają więcej wolnego czasu, niż przez lata gdy pracowali. Kupno audiobooka babci czy dziadkowi może dostarczyć im wielu wspaniałych wrażeń i przekonać ich do literatury podanej we współczesnej formie.

Można przyspieszać

Dla osób, które muszą pochłaniać wiele książek w krótkim czasie, bardzo cennym rozwiązaniem może okazać się możliwość przyspieszania audiobooków. Zwiększenie tempa do 1,25 czy 1,5 normalnej prędkości transmisji nie pogarsza znacząco komfortu słuchania, a pozwoli zaoszczędzić wiele cennych minut na poznanie kolejnej pozycji.

Języki obce

Audiobooki mogą być bardzo pomocne podczas zaawansowanej nauki języka obcego. Ich słuchanie nie tylko pozwoli na poszerzenie słownictwa, ale również osłuchanie się z akcentem i wymową. Dobrym rozwiązaniem jest też sięganie po książki obcojęzyczne w formie e-booków – wiele tabletów i czytników posiada opcję szybkiego tłumaczenia i zaznaczania słów, których się nie rozumie.