7 marca – poranny przegląd książkoholicznego internetu

w dziale Archiwum/Co warto czytać?/Dla zabieganych/Książka czy film by

Ostatni tydzień został zdominowany przygotowaniami do gali Oscarowej i obstawianiem faworytów, które zwieńczyła noc, podczas której stało się jasne, kto zdobył statuetki najbardziej prestiżowej nagrody filmowej na świecie. Ale nie bójcie się, w światku literackim również wiele się działo – poznaliśmy nominowanych do nagrody im. Kapuścińskiego, na portalu Wolne Lektury pojawiły się nowe pozycje, a w Łodzi kurierzy zaczęli przywozić książki z biblioteki.

Nominowani do nagrody im. Kapuścińskiego

Poznaliśmy nominowanych do nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za najlepszy reportaż. Oto 10 książek, spośród których jury wybierze laureata: „A co ja mam z tym wspólnego?” Sachy Batthyany, kontrowersyjna „Mała zbrodnia. Polskie obozy koncentracyjne” Marka Łuszczyny, „Miasto cierni. Największy obóz dla uchodźców” Bena Rawlence’a, „Nie hańbi” Olgi Gitkiewicz, „Obcy we własnym kraju. Gniew i żal amerykańskiej prawicy” Arlie Russell Hochschild, „Petersburg. Miasto snu” Joanny Czeczott, „Porwanie. Boko Haram i terror w sercu Afryki” Wolfganga Bauera, „Poznań. Miasto grzechu” Marcina Kąckiego, „Sendlerowa. W ukryciu” Anny Bikont oraz „Święte prawo. Historie ludzi i kamienic z reprywatyzacją w tle” Iwony Szpali i Małgorzaty Zubik. Więcej o książkach na stronie kulturalna.warszawa.pl

Nowy zwiastun „Fahrenheit 451”

Na stronie antyweb.pl możecie obejrzeć najnowszy zwiastun serialowej adaptacji jednej z najpopularniejszych książek Raya Bradbury’ego pt. „Fahrenheit 451”. Premiera produkcji HBO planowana jest na maj. W rolach głównych występują Michael Shannon („Zwierzęta nocy”, „Kształt wody”) oraz Michael B. Jordan („Creed”, „Czarna pantera”).

https://www.instagram.com/p/BfrjLJShmAB/?utm_source=ig_embed

W Łodzi kurier przywiezie książkę z biblioteki

Nie masz co zrobić z książkami, które zalegają w domu? A może nie dasz rady samemu podjechać po książkę do biblioteki? W Łodzi te problemy załatwi za ciebie kurier. W pierwszym przypadku odbierze książki i zawiezie do biblioteki, gdzie staną się częścią zbioru. W drugim przywiezie wybraną książkę do domu. Od początku 2018 roku działa Biblioteka Miejska w Łodzi, która skupia filie bibliotek do tej pory działających jako placówki dzielnicowe. Dzięki reformie biblioteki zostały dobrze wyposażone, do księgozbiorów trafi przeszło 20 tysięcy świeżych tytułów, ich użytkownicy będą mieli dostęp także do książek elektronicznych – ebooków i audiobooków. W 2019 ma ruszyć Łódzka Karta Biblioteczna. Więcej przeczytacie na stronie portalsamorządowy.pl.

Gorączka Oscarowej nocy

5 marca nad ranem poznaliśmy laureatów jubileuszowego 90 rozdania nagród amerykańskiej Akademii Filmowej. W kategorii najlepszy film statuetkę otrzymał „Kształt wody”. Jego twórca, Guillermo Del Toro, dostał także drugie najważniejsze wyróżnienie – za najlepszą reżyserię. Ostatecznie jego najnowsza produkcja zgarnęła 4 nagrody, choć szanse miała aż na 13 Oscarów. Najbardziej interesująca nas kategoria to rzecz jasna najlepszy scenariusz adaptowany. Oscar trafił w ręce Jamesa Ivory’ego za „Tamte dni, tamte noce”, adaptację książki André Acimana. Pełną listę zwycięzców znajdziecie na stronie filmweb.pl.

Bajki Papuzińskiej w Wolnych Lekturach

Kolejne książki zostały udostępnione do czytania i pobierania za darmo na portalu Wolne Lektury. Tym razem jest to coś dla fanów ludowych i nowoczesnych bajek – zbiór tekstów, utworów dźwiękowych oraz współczesnych adaptacji stworzonych przez Joannę Papuzińską na specjalne zamówienie Wolnych Lektur i stowarzyszenia Nowoczesna Polska. Wszystkie pliki dostępne są na zasadzie wolnej licencji (Licencja Wolnej Sztuki 1.3).

W Krakowie rusza Biblioteka Przedszkolaka

W marcu w Krakowie startuje ciekawa inicjatywa – „Biblioteka przedszkolaka” – międzypokoleniowy program promujący czytelnictwo. W ramach projektu zainicjowanego przez Kraków Miasto Literatury UNESCO do przedszkoli samorządowych w całym mieście trafią kuferki z bogato ilustrowanymi książkami. Akcji będzie towarzyszyć seria warsztatów i zajęć plastyczno-typograficznych. Jest to część działań promujących czytelnictwo, które obejmą wszystkie grupy wiekowe. Za organizację projektu odpowiedzialne jest Krakowskie Biuro Festiwalowe.

Rekord Guinessa w najdłuższym czytaniu na głos

Rekordy Guinnessa mają to do siebie, że często są bardzo abstrakcyjne. W zeszły weekend Nigeryjczyk Bayode Treasures-Olawunmi pobił rekord w najdłuższym czytaniu na głos. Bayode czytał książkę przez… 5 dni. W ciągu doby robił jedynie dwie godziny przerwy. Wydarzenie odbyło się w bibliotece YouRead w Lagos, byłej stolicy Nigerii. Czytanie było rejestrowane na kamerach, przez cały czas na miejscu byli ratownicy medyczni, którzy monitorowali stan zdrowia rekordzisty. Zdjęcia z pobijania rekordu możecie zobaczyć na stronie Booklips.pl.