26 lutego – wieczorny przegląd książkoholicznego internetu

w dziale Archiwum/Co słychać? by

Ubiegły tydzień przyniósł nam kolejne wieści o kontynuacji “Gry o tron”! Autor “Amoku” ponownie stanie przed sądem. “E-book to głupi produkt”? Wystartował nabór do ministerialnego programu Literatura. Wiemy kto dostanie Honorową Nagrodę Wielkiego Kalibru. Miłego czytania!

Autor “Amoku” znowu przed sądem

Znów głośno o autorze słynnego “Amoku”. Krystian B. stanie przed sądem, jednak tym razem nie chodzi o zabójstwo, które opisał w swojej książce. Przebywający w więzieniu Krystian B. będzie odpowiadał na zarzuty utajnienia przypływu gotówki. Wniosek został złożony przez rodzinę ofiary morderstwa. Krystian B. ukrył otrzymanie 112 tysięcy złotych za prawa do sfilmowania jego książki. Więcej o sprawie przeczytacie na stronie Gazety Wrocławskiej.

Skazany na dożywocie z pieniędzy za wydanie książki musi opłacić pobyt w więzieniu

W więzieniu w Michigan karę dożywocia odsiaduje Curtis Dawkins. Trafił za kratki w 2004 roku po zabójstwie, którego dokonał podczas napadu. Podczas odsiadki zajął się pisaniem książki, która ukazała się w czerwcu 2017 roku. Sąd podjął jednak kontrowersyjną decyzję o tym, że pieniądze zarobione z tytułu umowy z wydawcą zostaną przekazane na opłatę jego pobytu w więzieniu i prowadzenie sprawy sądowej. Na portalu Niestatystyczny.pl możecie przeczytać całą historię Dawkinsa oraz liczne komentarze specjalistów krytykujących dodatkowe karanie więźnia, mimo że ten stara się w czasie pobytu w więzieniu zrobić coś pożytecznego.

“E-book to głupi produkt”

Arnaud Nourry pełniący funkcję CEO w wydawnictwie Hachette, które wydaje ok. 17 tys. tytułów rocznie, odwiedził Indie w związku z dziesięcioleciem działalności jego firmy na tamtejszym rynku. Przy okazji udzielił wywiadu portalowi Scroll.in, w którym opowiadał o przyszłości firmy, jednolitej cenie książki i rynku literackim w Indiach. Największe kontrowersje wzbudziły jednak jego wypowiedzi o e-bookach. Nazwał je bowiem “głupim produktem”, który w dużym stopniu przyczynia się do śmierci zawodu księgarza oraz zagraża całej infrastrukturze literackiej. Fragmenty wypowiedzi możecie znaleźć na portalu Niestatystyczny.pl. Z tezą Nourry’ego w swoim felietonie zdecydowanie nie zgodziła się redaktorka The Guardian, zaprzeczając zdaniu, że e-booki są głupie.

Honorowa Nagroda Wielkiego Kalibru dla Arnaldura Indriðasona!

Kup na Woblinku

Podczas tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Kryminału zostanie wręczona kolejna Honorowa Nagroda Wielkiego Kalibru. Portal Booklips.pl donosi, że tym razem wyróżnienie otrzyma najbardziej znany islandzki pisarz kryminałów Arnaldur Indriðason, autor serii o Erlendurze Sveinssonie. Podczas uroczystej, która odbędzie się 26 maja we Wrocławiu, statuetkę wręczy mu Borys Akunin, pierwszy laureat Honorowej Nagrody.

“Wichry zimy” nie w 2018

Portal Kawerna ma kolejny “fantastyczny” news dla zniecierpliwionych fanów “Gry o tron” – “Wichrów zimy” na pewno nie przeczytamy w 2018 roku. G.R.R. Martin zawiesił prace nad szóstym tomem “Pieśni Lodu i Ognia”, by w pełni skupić się na pisaniu książki o historii rodu Targaryenów. Nie wiadomo też czy “Ogień i Krew” ukaże się jeszcze w tym roku. Jedno jest pewne: jej premiera nastąpi na pewno przed długo wyczekiwaną kontynuacją sagi.

74 urodziny Bernarda Cornwella

23 lutego minęły 74 lata od urodzin brytyjskiego pisarza Bernarda Cornwella, autora m.in. bestsellerowej “Trylogii arturiańskiej” czy “Kronik Sturbuck”. Cornwell jest jednym z najpoczytniejszych autorów na Wyspach. Jego książki rozeszły się na świecie w przeszło 30 milionach egzemplarzy. Z tej okazji na portalu Niestatystyczny.pl pojawiło się 10 ciekawostek z życia pisarza.

Kup na Woblinku

Warsztaty krytycznoliterackie z Dwutygodnikiem

Krakowskie Biuro Festiwalowe i Kraków Miasto Literatury UNESCO zapraszają na 4-miesięczny Kurs Krytyki Literackiej współorganizowany przez magazyn Dwutygodnik. Zajęcia będą prowadzić redaktorzy Zofia Król i Maciej Jakubowiak. Kurs rozpoczyna się 24 marca i potrwa do 9 czerwca. Warunkiem wzięcia w nim udziału jest zgłoszenie własnej recenzji jednej z wymienionych książek. Termin zgłoszeń mija 9 marca. Więcej szczegółów znajdziecie na stronie pisz.miastoliteratury.pl.

MKiDN ogłasza nabór w programie Literatura

Do 26 marca można zgłaszać wnioski do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego o dofinansowanie w programie literatura. Jak można przeczytać na stronie MKiDN:

Strategicznym celem programu jest podnoszenie poziomu świadomości literackiej i uzupełnienie rynku wydawniczego poprzez dofinansowywanie wartościowych, niekomercyjnych publikacji literatury polskiej i światowej, ze szczególnym uwzględnieniem dzieł mierzących się z zadaniem utrwalenia tożsamości kulturowej i narodowej poprzez odniesienie się do ważnych dla polskiej kultury rocznic, jubileuszy czy wydarzeń historycznych.”

Przy przyznawaniu dofinansowania szczególnie uwzględniane będą debiuty literackie. Więcej o możliwości ubiegania się o grant możecie przeczytać na stronach Instytutu Książki oraz Ministerstwa.