zdjęcie Umberto Eco

10 ciekawostek na temat Umberto Eco, które wypada znać

w dziale Archiwum/TOP Książek by

Dziś, 19 lutego, mija druga rocznica śmierci Umberto Eco – wybitnego semiologa, filozofa, mediewisty i jednego z najważniejszych współczesnych pisarzy. Z tej okazji zebraliśmy dla Was garść ciekawostek, które każdy fan tego autora powinien znać.

Ciekawostki

 1. ebook | książka | audiobook

  To Umberto Eco jest autorem słynnej sentencji: „Kto czyta książki, żyje podwójnie„.

 2. Otrzymał szereg odznaczeń od rządów takich państw jak Włochy („Order Zasługi Republiki Włoskiej”, „Złoty Medal Kultury i Sztuki”), Francji („Order Narodowy Legii Honorowej”, „Order Sztuki i Literatury”, ) czy Niemiec („Order Zasługi Republiki Federalnej Niemiec”, „Pour le Mérite”). Ponadto otrzymał tytuł Doctora Honoris Causa od ponad trzydziestu uczelni.
 3. Posiadał na własność dwa monumentalne księgozbiory (liczące łącznie 50 tys. książek!). Pytany o to, czy przeczytał wszystkie pozycje w nich zawarte, najczęściej odpowiadał: „Nie, to są książki, które zamierzam przeczytać w kolejnym tygodniu”. Swojego czasu internetowym viralem było nagranie, w którym Umberto Eco idzie po jeden z posiadanych przez siebie tytułów.

 1. W czasie studiów (w trakcie których szczególną uwagę poświęcił św. Tomaszowi z Akwinu) został apostatą i ateistą.
 2. Jego pierwsza książka była rozwinięciem pracy dyplomowej. Nosiła tytuł „Il problema estetico in San Tommaso”.
 3. W 1962 ożenił się z niemiecką nauczycielką sztuki, Renatą Ramge. Miał z nią dwójkę dzieci (syna i córkę). Jego żona posiada tytuł profesora i obecnie uznawana jest za eksperta ws. dydaktyki muzealnej i artystycznej.
 4. Najsłynniejsza ekranizacja powieści U. Eco, „Imię Róży” (historyczny kryminał, którego akcja osadzona jest w średniowiecznym opactwie Benedyktynów), zdobyła 8 prestiżowych nagród i stała się dziełem nie mniej kultowym niż książka. Główną rolę zagrał w niej Sean Connery.
 1. W roku 1967 Eco wygłosił słynny odczyt „W kierunku semiologicznej wojny partyzanckiej”, w czasie którego mówił, jak używając metod znanych strategii z wojny partyzanckiej, walczyć z kulturą masową. Tezy zawarte w wykładzie opisał w książce „Il costume di casa”.
 2. U. Eco twierdził, że kupował traktaty w tej samej księgarni okultystycznej, co Dan Brown. Zaznaczał jednak, że treści z kupowanych książek nie traktował poważnie, w przeciwieństwie do autora „Kodu Leonarda da Vinci”.
 3. Zmarł na raka trzustki, na którego chorował przez ostatnie dwa lata swojego życia. Odszedł z tego świata 19 lutego 2016 roku.

Nie da się ukryć, że w czytelniczym świecie brakuje obecnie pisarza takiego formatu, jak Umberto Eco: nietuzinkowego, niezwykle wykształconego, a jednocześnie otwartego. Niemniej, choć nie dane nam będzie już kiedykolwiek go spotkać, możemy wciąż czerpać z jego fantazji i mądrości zaklętych w dziesiątkach książek, które nam pozostawił.

Grafika główna ilustrująca artykuł jest fragmentem zdjęcia wykonanego przez Roba Bogaertsa (źródło: Wikipedia, licencja: CC BY 3.0).

Mikołaj Kołyszko

O autorze:

Zdjęcie przedstawiającą Mikołaja Kołyszko. Fotografia jest pracą zbiorową studentów SKF (Darka Kuźmy, Kasi Giermańskiej, Izy Łukasik, Patrycji Popek oraz Małgorzaty Miłek)

Red. nacz. portalu CzytajPL.pl. Były red. nacz. magazynu internetowego Masz Wybór.

Z wykształcenia: magister religioznawstwa.

Z zamiłowania: dziennikarz, pisarz.

Wyróżniony tytułem Dziennikarza Obywatelskiego 2013 Roku (kategoria „Recenzja”).

Autor książek: Groza jest święta, Tajemne Oblicze Świata, Tajemne Oblicze Świata II. Piekielny Szyfr i Wegetarianizm bez tajemnic.

Zdjęcie autora jest pracą zbiorową studentów SKF (Darka Kuźmy, Kasi Giermańskiej, Izy Łukasik, Patrycji Popek oraz Małgorzaty Miłek).