Dziś, 19 lutego, mija druga rocznica śmierci Umberto Eco – wybitnego semiologa, filozofa, mediewisty i jednego z najważniejszych współczesnych pisarzy. Z tej okazji zebraliśmy dla Was garść ciekawostek, które każdy fan tego autora powinien znać.
Ciekawostki
-
To Umberto Eco jest autorem słynnej sentencji: „Kto czyta książki, żyje podwójnie„.
- Otrzymał szereg odznaczeń od rządów takich państw jak Włochy („Order Zasługi Republiki Włoskiej”, „Złoty Medal Kultury i Sztuki”), Francji („Order Narodowy Legii Honorowej”, „Order Sztuki i Literatury”, ) czy Niemiec („Order Zasługi Republiki Federalnej Niemiec”, „Pour le Mérite”). Ponadto otrzymał tytuł Doctora Honoris Causa od ponad trzydziestu uczelni.
- Posiadał na własność dwa monumentalne księgozbiory (liczące łącznie 50 tys. książek!). Pytany o to, czy przeczytał wszystkie pozycje w nich zawarte, najczęściej odpowiadał: „Nie, to są książki, które zamierzam przeczytać w kolejnym tygodniu”. Swojego czasu internetowym viralem było nagranie, w którym Umberto Eco idzie po jeden z posiadanych przez siebie tytułów.
- W czasie studiów (w trakcie których szczególną uwagę poświęcił św. Tomaszowi z Akwinu) został apostatą i ateistą.
- Jego pierwsza książka była rozwinięciem pracy dyplomowej. Nosiła tytuł „Il problema estetico in San Tommaso”.
- W 1962 ożenił się z niemiecką nauczycielką sztuki, Renatą Ramge. Miał z nią dwójkę dzieci (syna i córkę). Jego żona posiada tytuł profesora i obecnie uznawana jest za eksperta ws. dydaktyki muzealnej i artystycznej.
- Najsłynniejsza ekranizacja powieści U. Eco, „Imię Róży” (historyczny kryminał, którego akcja osadzona jest w średniowiecznym opactwie Benedyktynów), zdobyła 8 prestiżowych nagród i stała się dziełem nie mniej kultowym niż książka. Główną rolę zagrał w niej Sean Connery.
- W roku 1967 Eco wygłosił słynny odczyt „W kierunku semiologicznej wojny partyzanckiej”, w czasie którego mówił, jak używając metod znanych strategii z wojny partyzanckiej, walczyć z kulturą masową. Tezy zawarte w wykładzie opisał w książce „Il costume di casa”.
- U. Eco twierdził, że kupował traktaty w tej samej księgarni okultystycznej, co Dan Brown. Zaznaczał jednak, że treści z kupowanych książek nie traktował poważnie, w przeciwieństwie do autora „Kodu Leonarda da Vinci”.
- Zmarł na raka trzustki, na którego chorował przez ostatnie dwa lata swojego życia. Odszedł z tego świata 19 lutego 2016 roku.
Nie da się ukryć, że w czytelniczym świecie brakuje obecnie pisarza takiego formatu, jak Umberto Eco: nietuzinkowego, niezwykle wykształconego, a jednocześnie otwartego. Niemniej, choć nie dane nam będzie już kiedykolwiek go spotkać, możemy wciąż czerpać z jego fantazji i mądrości zaklętych w dziesiątkach książek, które nam pozostawił.
Grafika główna ilustrująca artykuł jest fragmentem zdjęcia wykonanego przez Roba Bogaertsa (źródło: Wikipedia, licencja: CC BY 3.0).
Mikołaj Kołyszko
O autorze:
Red. nacz. portalu CzytajPL.pl. Były red. nacz. magazynu internetowego Masz Wybór.
Z wykształcenia: magister religioznawstwa.
Z zamiłowania: dziennikarz, pisarz.
Wyróżniony tytułem Dziennikarza Obywatelskiego 2013 Roku (kategoria „Recenzja”).
Autor książek: Groza jest święta, Tajemne Oblicze Świata, Tajemne Oblicze Świata II. Piekielny Szyfr i Wegetarianizm bez tajemnic.
Zdjęcie autora jest pracą zbiorową studentów SKF (Darka Kuźmy, Kasi Giermańskiej, Izy Łukasik, Patrycji Popek oraz Małgorzaty Miłek).