6 lutego – wieczorny przegląd książkoholicznego internetu

w dziale Archiwum/Co słychać? by

Minęło 550 lat od śmierci Gutenberga, rozpoczęło się głosowanie na najlepsze książki roku, poznaliśmy harmonogram Międzynarodowego Festiwalu Europejski Poeta Wolności i kolejnej edycji krakowskiego Drugiego Życia Książki. Pod koniec grudnia pisaliśmy w przeglądzie o zamieszaniu wokół mieszkania Tadeusza Konwickiego, kilka dni temu losy tej nieruchomości rozstrzygnęły się. W kolejnym przeglądzie książkoholicznego internetu znajdziecie także przepis na doskonałe parzenie herbaty.

Drugie Życie Książki

Po raz kolejny Krakowskie Biuro Festiwalowe przedstawia harmonogram Drugiego Życia Książki. Akcja bookcrossingowa będzie odbywać się cyklicznie co miesiąc. Pierwsza okazja do wymienienia się książkami już 18 lutego w Pawilonie Wyspiańskiego. Cały harmonogram i opis akcji znajdziecie na stronie Xięgarnia.pl

550 rocznica śmierci Gutenberga

Instytut Książki przypomina, że 550 lat temu zmarł wynalazca druku, Jan Gutenberg. Na stronie Instytutu znajdziecie obszerny artykuł przedstawiający sylwetkę zmarłego 3 lutego 1468 roku Gutenberga, prawdziwego człowieka renesansu – złotnika, drukarza i rzemieślnika.

Wikipedia, licencja CC-BY-SA-4.0

Plebiscyt Książka Roku

Po raz trzeci rusza plebiscyt Książka Roku portalu lubimyczytac.pl. Każdy użytkownik portalu może głosować na swoje ulubione książki, które ukazały się w Polsce w 2017 roku, w 12 kategoriach: literatura piękna; powieść historyczna; kryminał, sensacja, thriller; literatura obyczajowa, romans; literatura faktu, publicystyka; autobiografia, biografia, wspomnienia; literatura fantastyczna; science fiction; horror; literatura młodzieżowa; fantastyka młodzieżowa i literatura dziecięca. W każdej z nich znajduje się 20 nominowanych pozycji. Zasada plebiscytu jest bardzo prosta – to Ty jesteś jurorem.

Instytut Książki właścicielem mieszkania Konwickiego

Rozstrzygnęły się losy warszawskiego mieszkania zmarłego przed trzema laty Tadeusza Konwickiego. 29 stycznia Instytut Książki podpisał akt notarialny zakupu mieszkania, w którym pisarz mieszkał przez prawie 60 lat aż do śmierci. Nieruchomość zostanie włączona w program rezydencjalny, poszerzając ofertę Kolegium Tłumaczy w Krakowie. Inwestycja ma na celu upamiętnienie wybitnego autora oraz umożliwienie spokojnej pracy pisarzom i tłumaczom, którzy w ramach stypendiów będą mogli tam rezydować.

Jak zaparzyć idealną herbatę?

1EN-625-B1945, zdjęcie w domenie publicznej z racji nieznajomości autora

Na portalu Booklips znajdziecie 11 wskazówek, jak… zaparzyć idealną herbatę. Zastanawiacie się, czemu o tym piszemy? Otóż ich autorem jest twórca „Roku 1984” George Orwell. 12 stycznia 1946 roku w gazecie „Evening Standard” ukazał się jego artykuł ze wskazówkami, jak przygotować idealną herbatę. Zatem nie będziemy przedłużać i odsyłamy do Booklips.pl.

Międzynarodowy Festiwal Europejski Poeta Wolności

Kolejna edycja Międzynarodowego Festiwalu Europejski Poeta Wolności odbywać się będzie od 23 do 25 marca. W ostatni dzień wydarzenia w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim zostanie przyznana nagroda Europejski Poeta Wolności. W czasie festiwalu będą miały miejsce premiery ośmiu tomów autorstwa poetów nominowanych do Nagrody. Wszystkie szczegóły znajdziecie na stronie http://europejskipoetawolnosci.pl/.

Pół miliarda egzemplarzy Harry’ego Pottera

Portal Lubimy Czytać donosi: na całym świecie sprzedano już pół miliarda książek z serii o Harrym Potterze! Pierwszy tom – „Harry Potter i kamień filozoficzny” – ukazał się w Wielkiej Brytanii dwadzieścia jeden lat temu. Książki J.K. Rowling zostały przetłumaczone na przeszło 80 języków. Statystycznie co 15 mieszkaniec Ziemi posiada przynajmniej jeden egzemplarz książki o przygodach Pottera. Więcej ciekawostek znajdziecie w artykule na lubimyczytac.pl