31 stycznia – poranny przegląd książkoholicznego internetu

w dziale Archiwum/Co słychać?/TOP Książek by
Zasób biblioteki Wolne Lektury powiększy się w tym roku między innymi o poezję z okresu II wojny światowej, wybrano najlepszą książkę historyczna, a upadające księgarnie Matras wyprzedają swój asortyment. Ponadto mamy dla was 10 rad, jak pisać, i pokazujemy, że książki i pizza mają ze sobą więcej wspólnego niż mogłoby się wydawać. A to tylko kilka książkowych newsów z dzisiejszego przeglądu ksiażkoholicznego internetu!

Jak w tym roku powiększy się zasób biblioteki Wolne Lektury?

Fundacja Nowoczesna Polska wystartowała z realizacja kolejnego już etapu projektu „Wolna literatura na Wolnych Lekturach”. Jego celem jest przede wszystkim digitalizacja i szerokie udostępnienie zasobów kultury w wersji cyfrowej. W tym roku zwrócono uwagę przede wszystkim na poezję z okresu II wojny światowej, współczesną polską literaturę i książki, które już znajdują się w domenie publicznej. Zespół zaczął już pracować nad przygotowaniem poezji z okresu II wojny światowej, między innymi utworów Andrzeja Trzebińskiego, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Tadeusza Gajcego czy Zuzanny Ginczanki.

10 pisarzy – 10 porad

Na portalu Niestatystyczny.pl można napotkać bardzo ciekawy zestaw porad dotyczących tego, jak pisać, udzielonych przez 10 wybitnych pisarzy. Dzięki lekturze będzie można wzorować się i bazować na doświadczeniu takich literackich autorytetów jak Lew Tołstoj, Ernest Hemingway czy John Steinbeck.

Jak pisać? 10 porad od 10 pisarzy

Książka i teatr

Wielu fanów słowa pisanego z zapartym tchem śledzi premiery książkowych ekranizacji. Teraz przyszedł czas na spektakle teatralne powstające w oparciu o książki. Jak podaje Lubimyczytać.pl na deskach teatrów można ostatnio zobaczyć nie tylko kolejne adaptacje „Dziadów” czy „Kordiana”. Ich propozycja to spektakl stworzony na podstawie cyklu Karla Ove Knausgårda „Moja walka”, który można zobaczyć w Warszawie, i spektakl „Ości” Pawła Miśkiewicza oparty na powieści Karpowicza. Dla tych, którzy preferują literaturę faktu, polecany jest spektakl Piotra Rowickiego oraz Piotra Ratajczaka przygotowany na podstawie nagradzanego reportażu Cezarego Łazarewicza „Żeby nie było śladów”.

Znajdź na Woblink.com
Najlepsze książki historyczne

Konkurs „Historia zebrana” portalu histmag.org na najlepsze historyczne książki roku 2017 został rozstrzygnięty. W plebiscycie zwyciężyły książki „Zespół Stalina. Niebezpieczne lata radzieckiej polityki” Sheili Fitzpatrick, „Historia Zimnej Wojny. Tom 1. Geneza” pod redakcją Melvyn P. Lefflerâ i Odda Arnea Westada, „Zamach stanu. Podręcznik” Edwarda N. Luttwaka wybrane przez ekspertów oraz „Był sobie król… Poczet Piastów” Mariusza Wollnego, „Obrońca skarbów. Karol Estreicher – w poszukiwaniu zagrabionych dzieł sztuki” Marty Grzywacz i „Czas ziemiaństwa” wybrane przez internautów w powszechnym głosowaniu. Więcej informacji o konkursie znajdziecie na radiozagranica.pl.

Historia Zebrana – najlepsze książki historyczne 2017 roku
Księgarnie Matras bankrutują

Jak czytamy na Elle.pl, znane i popularne księgarnie Matras bankrutują i wyprzedają książki z ogromnym upustem sięgającym nawet 90%. Księgarnie znikają powoli z galerii handlowych i innych miejsc, zwalniając przestrzeń dla nowych najemców. O tym, że sieć stanęła na skraju bankructwa, wiadomo już od zeszłego roku. Obecnie w ostatnich czynnych jeszcze księgarniach (kiedyś było ich około 180) trwa wyprzedaż mająca na celu wyczyszczenie magazynów, a do sądu napłynęło aż 17 wniosków o upadłość Matrasa.

Książki jak pizza – na dowóz

W Poznaniu ruszył pilotażowy program „Książka dla seniora”, dzięki któremu wszyscy poznaniacy nie będący już w stanie samodzielnie dotrzeć do biblioteki i mający więcej niż 60 lat będą mogli zamówić książkę z dowozem. Wybraną pozycję raz w tygodniu do samego domu dostarczą im bibliotekarze. Z tej wyjątkowej usługi będą mogli korzystać czytelnicy zapisani do biblioteki. Jeśli jednak dana osoba nie jest zapisana, będzie miała okazję zrobić to przy pierwszej wizycie bibliotekarza. Więcej informacji na temat tego rewelacyjnego programu znajdziecie na stronie Instytutu Książki.

Kolejne książki Margaret Atwood zostaną zekranizowane

Jak podaje Filmweb, studia Paramount Television oraz Anonymous Content nabyły prawa do ekranizacji tak zwanej trylogii „MaddAddam” stworzonej przez Margaret Atwood. Na wspomniany cykl składają się trzy powieści: „Oryks i Derkacz”, „Rok Potopu” i „MaddAddam”. Historia przedstawiona w książkach dzieje się w dystopijnym świecie, w którym globalna pandemia doprowadziła do wymarcia części ludności. Jimmy, główny bohater, przed katastrofą dorastał w rzeczywistości kontrolowanej przez międzynarodowe korporacje. Teraz wraz z małą grupą ludzi, którym udało się przetrwać, staje przed zadaniem wychowania nowego pokolenia.

Znajdź na Woblink.com
Znamy pierwszych pisarzy, którzy pojawią się na Targach Książki w Białymstoku

Białystok online podaje nazwiska pierwszych pisarzy, którzy odwiedzą VII Międzynarodowe Targi Książki w Białymstoku. Jednym z gości będzie Hanna Krall, określana damą polskiego reportażu. Ponadto na Targach pojawi się Martin Pollack, autor książki „Śmierć w bunkrze”. Młodszych czytelników powinna ucieszyć wiadomość, że do Białegostoku zawita Martin Widmark, znany i lubiany autor książek dla dzieci i młodzieży pochodzący ze Szwecji.
Targi odbędą się 20-22 kwietnia.

Znajdź na Woblink.com