9 stycznia – wieczorny przegląd książkoholicznego internetu

w dziale Archiwum by

Mija dwieście lat od wydania kultowego „Frankensteina”, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagra już 26 raz, a wczoraj po raz 75 rozdano Złote Globy. Oprócz cyklicznych i rocznicowych newsów w przeglądzie także o upływającym terminie zgłaszania książek do nagród literackich oraz zapowiedź „Zbrodni i kary” w wirtualnej rzeczywistości. Zajrzyj koniecznie do przeglądu i bądź na bieżąco z najnowszymi doniesieniami książkoholicznego internetu.

Pamiątkowe monety z Frankensteinem

W tym roku przypada 200 rocznica wydania jednej z najbardziej znanych na świecie powieści grozy. „Frankenstein” autorstwa Mary Shelley ukazał się w 1818 roku i stał się nie tylko klasyczną powieścią z dreszczykiem, ale również przepowiednią pojawienia się inżynierii genetycznej, transplantacji i chirurgii. Z tej okazji Królewska Mennica Brytyjska postanowiła wydać okolicznościową monetę. Więcej zobaczycie na portalu Booklips.

Książki dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

W niedzielę, 14 stycznia odbędzie się 26 finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Jak co roku oprócz kwestowania, koncertów i wydarzeń specjalnych odbywają się również aukcje okolicznościowe. Nas, rzecz jasna, najbardziej interesują aukcje literackie. Wśród gadżetów, specjalnych egzemplarzy książek czy pamiątek pisarzy znajduje się chociażby egzemplarz najnowszej książki Dana Browna z autografem autora. Więcej znajdziecie na aukcje.wosp.org.pl

Literackie Złote Globy

W nocy z 7 na 8 stycznia poznaliśmy laureatów 75 rozdania Złotych Globów. Niestety żadna polska produkcja nie została wyróżniona, ale jak celnie zauważa portal LubimyCzytać, nagrody zgarnął serial „Opowieść podręcznej” powstały na podstawie powieści Margaret Atwood oraz „Wielkie kłamstewka”, ekranowa adaptacja książki Liane Moriarty. Pełną listę laureatów znajdziecie na stronie Off Camera.

Zgłoszenia książek do prestiżowych nagród literackich

Do 15 stycznia można zgłaszać książki do kolejnej edycji nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za najlepszy reportaż, zaś 31 stycznia mija termin w przypadku Nagrody m.st. Warszawy, w której książki walczą w czterech kategoriach – proza, poezja, literatura dla dzieci i młodzieży oraz pozycje varsavianistyczne − edycja warszawska. Na oficjalnej stronie Miasta Stołecznego Warszawy można znaleźć więcej szczegółów oraz linki do regulaminów obu wyróżnień.

Czytaj 200 książek rocznie

Chcesz czytać 200 książek rocznie? Wysokie Obcasy radzą, żebyś ograniczył korzystanie z mediów społecznościowych i oglądał mniej telewizji. W analizowanym tekście Charles Chu pisząc na łamach Quartz, powołuje się na dane statystyczne dotyczące czasu, jaki przeciętny Amerykanin marnuje, przeglądając Facebooka, Instagrama i inne kanały społecznościowe, oraz jak długo w ciągu roku przesiaduje przed telewizorem. Z danych wynika, że gdyby ten czas spędził z książką, mógłby przeczytać nawet tysiąc książek rocznie. Więcej w artykułach na stronie Quartz.

„Zbrodnia i kara” w VR?

Rosyjska firma Russian Film Group zapowiedziała produkcję niecodziennego widowiska. Już niedługo wystartują prace nad najnowszą ekranizacją „Zbrodni i kary”. Co ma ją wyróżniać od przeszło dwudziestu dotychczasowych adaptacji? Ma to być film nagrany w technologii VR360, możliwy do oglądania za pomocą specjalnych gogli. Więcej o planach reżysera przeczytacie na portalu Booklips.

Action Figure bibliotekarki?

W internecie można kupić figurki swoich ulubionych bohaterów gier, komiksów, filmów, kreskówek czy muzyków, a nawet polityków. Od niedawna możecie cieszyć się swoją figurką… bibliotekarza walczącego z antyintelektualizmem, ignorancją i cenzurą gdziekolwiek się pojawi. Pomysł oryginalny i bardzo ciekawy. Zabawka wzorowana jest na postaci prawdziwej bibliotekarki, Nancy Pearl z Seattle.