Bauman [ponowoczesność] w minibooku

w dziale Archiwum/Dla zabieganych by

9 stycznia obchodzimy pierwszą rocznicę śmierci Zygmunta Baumana, wybitnego polskiego socjologa, eseisty, filozofa, a przede wszystkim jednego z twórców koncepcji postmodernizmu (ponowoczesności) jako płynnej nowoczesności.

Czym są minibooki?

To seria książek elektronicznych sprzedawanych na platformie Woblink, których krótka, kompaktowa forma sprawia, że można zapoznać się z tekstami wysokiej jakości autorstwa znanych literatów i reportażystów w bardzo krótkim czasie. Dodatkowym atutem tej formy jest jej wyjątkowo niska cena (waha się od 2,99 do 14,90 zł). Innymi słowy, te książki idealnie nadają się dla wszystkich zabieganych, spragnionych kontaktu z dobrymi książkami i pragnących zgłębić istotne dla współczesnego świata kwestie.

Zygmunt Bauman przez długi czas pełnił funkcję kierownika Katedry Socjologii na University of Leeds, a od 1990 był emerytowanym profesorem uczelni. Jego specjalizacją była teoria kultury.

Bauman był zdania, że zarówno Holocaust, jak i wszystkie systemy totalitarne były wynaturzoną, ale zarazem logiczną konsekwencją nowoczesności. Były one dla badacza zwieńczeniem idei postępu i czystości. Obozy koncentracyjne definiował jako swego rodzaju laboratoria, w których prowadzono testy sprawdzające jak dalece mechanizmy władzy oparte na biurokracji i wszechobecności posuną się w kontrolowaniu i zarządzaniu każdą jednostką dla swoich potrzeb. W pracach i wypowiedziach Baumana na ten temat obecne są liczne wątki zaproponowane wcześniej przez takich wybitnych badaczy jak Michel Foucault, Theodor Adorno czy Max Horkheimer.

Zaznajomienie się ze wszystkimi, a przynajmniej z większością książek napisanych przez Zygmunta Baumana wymaga czasu, wiedzy i odpowiedniego podejścia. Trudno w ponowoczesności, którą definiuje czas, pęd i zmiana, znaleźć wystarczającą ilość czasu na studiowanie tekstów o kulturze i otaczającym nas świecie, dlatego też z tego powodu w pierwszą rocznicę śmierci wybitnego badacza proponujemy wam lekturę krótkiego minibooka, który przybliży wam aktualne zagadnienia związane z płynną nowoczesnością. Cała lektura zajmuje mniej niż pół godziny.

Nowoczesna obietnica wygody, Zygmunt Bauman
Czas lektury: 15 minut 18 sekund

Bauman [ponowoczesność] w minibooku
Znajdź na Woblink.com
W pierwszym z tekstów znajdujących się w minibooku czytelnik może znaleźć pozornie kontrowersyjne zdanie, głoszące, że moralność to nie przepis na wygodne życie, a na jego odwrotność. To gwarancja życia wypełnionego poświęceniem i ograniczeniami, przepełnionego nieustającą niepewnością, czy wszystko, czego dane dobro wymagało, zostało właściwie zrealizowane. Taka teza związana jest z niepodważalnym faktem, że żadna inna epoka w historii nie nakreśliła sobie tak ambitnych horyzontów jak ponowoczesność. Ludzkość trwa w ciągłym konflikcie między życiem wygodnym a moralnym. Konflikt rzadko udaje się rozwiązać – jest on raczej regułą niż czymś, co występuje tylko przypadkiem.
Zarówno jednostka nastawiona na obronę przed innymi, jak i społeczeństwo ze swoim postulatem życia dla innych jako priorytetem muszą iść na kompromisy. Te jednak nie zadowalają nikogo.

Duch i ciało na rynku – duchowość na sprzedaż, Zygmunt Bauman
Czas lektury: 8 minut 50 sekund

Bauman [ponowoczesność] w minibooku
Znajdź na Woblink.com
Zygmunt Bauman przedstawia tezę, że zakupy robione w imię pobudek moralnych nie dość, że nie szkodzą sumieniu, to jeszcze służą jego oczyszczaniu. Jest to symptomatyczne nie tylko dla współczesności.
Ważnym aspektem są obecnie obszary duchowo-cielesnych potrzeb ludzkich (z naciskiem na pierwszą z nich). Wykorzystuje to wiele zróżnicowanych rynków konsumpcyjnych, od zakładów produkujących biopaliwa, przez wszelkie kursy uczące duchowości, na producentach zaspokajających popyt na zdrowe jedzenie kończąc. To te podmioty ubiły na tym największy i najlepszy interes.
Popyt napędzany przymusem zaspokajania potrzeb i pożądań nie może rozwijać się w nieskończoność. Zupełnie inaczej sprawa wygląda ze wszelkimi zakupami powodowanymi moralnymi lub pozornie duchowymi impulsami.

Nie ma atmosfery dla Kapuścińskich dzisiejszych czasów, ale bez paniki. Z profesorem Zygmuntem Baumanem o przyszłości mediów rozmawiają Marcin Sikorski i Mateusz Smółka
Czas lektury: 5 minut 18 sekund

Z rozmowy prowadzonej przez Marcina Sikorskiego i Mateusza Smółkę z Zygmuntem Baumanem czytelnicy będą mogli dowiedzieć się, czy ten znany badacz kultury obawia się o przyszłość mediów. Poruszone zostały także zagadnienia związane z niebezpieczeństwami współczesnego dziennikarstwa. Nie pominięto również problemu algorytmów decydujących, jakie informacje są w pierwszej kolejności wyświetlane w wyszukiwarkach. Ponadto Bauman postara się odpowiedzieć na pytania o to, co w przyszłości będzie największym wyzwaniem zarówno dla dziennikarzy, jak i dla samych mediów.

Bauman [ponowoczesność] w minibooku
Znajdź na Woblink.com
Dzięki księgarni Woblink.com w dniach 8-10.01.2018 możecie pobrać minibooka „Bauman [ponowoczesność]” całkowicie za darmo.

Martyna Gancarczyk

Bauman [ponowoczesność] w minibooku

O autorce artykułu

Z wykształcenia menadżer kultury. Uwielbia mieć dobrą książkę zawsze pod ręką. Wielka entuzjastka horrorów zarówno jeśli chodzi o literaturę, kinematografię, jak i gry. Dzień bez książki lub filmu to dzień stracony. Oprócz tego miłośniczka zwierząt, szczególnie psów (a zwłaszcza własnego).