„Noc, która zmieniła wszystko” – święta Bożego Narodzenia w minibooku

w dziale Archiwum/Dla zabieganych by
Wigilia Bożego Narodzenia to wyjątkowe wydarzenie, które wstrząsnęło światem i zmieniło jego los na zawsze. Wyznaczyło całkowicie nową, przełomową epokę w dziejach całej ludzkości.

Czym są minibooki?

To seria książek elektronicznych sprzedawanych na platformie Woblink, których krótka, kompaktowa forma sprawia, że można zapoznać się z tekstami wysokiej jakości autorstwa znanych literatów i reportażystów w bardzo krótkim czasie. Dodatkowym atutem tej formy jest jej wyjątkowo niska cena (waha się od 2,99 do 14,90 zł). Innymi słowy, te książki idealnie nadają się dla wszystkich zabieganych, spragnionych kontaktu z dobrymi książkami i pragnących zgłębić istotne dla współczesnego świata kwestie.

Jest to dzień poprzedzający Boże Narodzenie i kończący okres adwentu. Warto w tym świątecznym okresie przystanąć i zastanowić się nad sensem świąt, a także przypomnieć sobie, że nie chodzi w nich o prezenty czy pyszne jedzenie, a o przeżywanie radosnego okresu zadumy wraz z najbliższymi. Abyście mogli jak najlepiej wczuć się w świąteczną atmosferę, prezentujemy wam wyjątkowego minibooka, którego lektura pomoże wam poczuć magię świąt i pamiętać o tym, co jest w nich najważniejsze. Minibook składa się z wielu krótkich tekstów, możecie więc czytać je w przerwie między przygotowaniami do wigilii i świąt. Całość lektury zajmuje około 40 minut.

Rodzi się Król (ks. Marcin Kowalski)
Czas lektury: 3 minuty

Pierwszy z tekstów omawia i analizuje fragment Pisma Świętego, który jest zwyczajowo czytany przed wigilijną wieczerzą. Chodzi oczywiście o fragment Ewangelii według Świętego Łukasza poświęcony narodzinom Jezusa. Z tekstu napisanego przez księdza Marcina Kowalskiego dowiemy się prawdy o przyjściu na świat boskiego dzieciątka. Rozwikłamy również sprzeczności i niejasności towarzyszące takim elementom ewangelicznego opisu, jak chociażby problematyczny spis ludności, król Herod i trzej królowie.

„Noc, która zmieniła wszystko” – święta Bożego Narodzenia w minibooku

Prezenty od Niego (Szymon Hiżycki OSB)
Czas lektury: 2 minuty

To tekst o tym, że rodząc się, Bóg staje się dostępny dla każdego – do stajni udają się zarówno biedni pasterze, jak i wykształceni mędrcy. Narodzony Bóg kocha i szanuje wszystkich tak samo bez względu na majątek, pochodzenie czy wykształcenie. A w związku z tym największym świątecznym darem od Boga jest Zbawiciel i jego ofiara dla nas wszystkich.

Betlejem – jak było naprawdę (Paweł Trzopek OP)
Czas lektury: 2 minuty 37 sekund

Z tekstu Szymona Hiżyckiego czytelnicy mogą dowiedzieć się, jak betlejemska historia potoczyła się naprawdę. Czy Jezus rodził się wśród zwierząt? Czy dla boskiej rodziny naprawdę nie było miejsca w gospodzie? Jak wyglądała ówczesna sytuacja polityczna w Judei? Na te i więcej pytań znajdziecie odpowiedzi w „Betlejem – jak było naprawdę”.

Moc truchleje (Roman Zając)
Czas lektury: 4 minuty 35 sekund

Podstawą do rozważań Romana Zająca jest jego ulubiona kolęda „Pieśń o Narodzeniu Pańskim” autorstwa Franciszka Karpińskiego z 1792 roku. Jego uwagę zwracają zwłaszcza słowa „Bóg się rodzi, moc truchleje” i to właśnie nad ich znaczeniem zatrzymuje się w tekście na dłużej. Moc, która truchleje, jest rozumiana przez autora jako Szatan, który obawia się nadejścia boskiego Dzieciątka.

Sen o Józefie (Szymon Hiżycki OSB)
Czas lektury: 1 minuta 23 sekundy

Ten krótki rozdział poświęcony jest postaci Józefa, o którym (o dziwo) w Biblii napisano niewiele. Jednak nie stało się tak przypadkiem. W Księdze zawarto tylko najważniejsze informacje o cieśli – był sprawiedliwym człowiekiem modlitwy, który dzięki powierzeniu swego życia Bogu i prawdzie znalazł siłę na wychowanie przyszłego Zbawiciela.

Być kobietą, być kobietą. Jak Maryja (Aneta Liberacka)
Czas lektury: 4 minuty 11 sekund

Aneta Liberacka poddaje analizie postać Maryi, pokazując, że wszystkie wartości, którymi kierowała się w swoim życiu, sprawdzają się również współcześnie. Autorka kładzie nacisk na takie cnoty jak miłość, dobroć, pokora i rozwaga.

Młody i mądry (Judyta Syrek)
Czas lektury: 1 minuta 36 sekund

Tekst „Młody i mądry” pokazuje, że mądrość nie zawsze musi łączyć się z wiekiem. Ludzie młodzi również mogą cechować się ogromną wiedzą i rozwagą. Judyta Syrek przywołuje w swoim tekście św. Szczepana, którego wspomnienie obchodzi się drugiego dnia świąt – 26 grudnia. Jego biografia do dziś jest niepełna i zawiera wiele białych plam. Wiadomo na pewno, że był to Żyd greckiego pochodzenia. Zajmował się szeroko pojętą działalnością charytatywną. Wygłaszał odważne i przełomowe mowy, które w tamtych czasach pozostały niezrozumiane. Został oskarżony o bluźnierstwo i ukamienowany. Autorka w napisanym przez siebie rozdziale pokazuje, czego dzisiaj może nas wszystkich nauczyć historia św. Szczepana, a także on sam.

Jak zabić Boże Narodzenie? Poradnik (Sławomir Dynek)
Czas lektury: 4 minuty 5 sekund

Sławomir Dynek zwraca uwagę na zmianę statusu świąt i sposobu ich obchodzenia przez polskie społeczeństwo. Pokazuje również, w jaki sposób te zmiany zachodzą na zachodzie Europy i co się jego zdaniem z tym wiąże.

Franciszkańskie Betlejem. Dlaczego budujemy szopki bożonarodzeniowe (Stanisław Jaromi OFMConv)
Czas lektury: 2 minuty 25 sekundy

Tekst został poświęcony szopkom bożonarodzeniowym, a właściwie ich początkom. To św. Franciszek przeszło 700 lat temu zapoczątkował tradycję ich budowania. Stanisław Jaromi tłumaczy, po co to zrobił i dlaczego znalazły się w nich zwierzęta.

Co podarować? 7 pomysłów na prezent (Krzysztof Pałys OP)
Czas lektury: 5 minut 20 sekund

Genialne i naprawdę pomocne pomysły na prezenty według Krzysztofa Pałysa. Jeśli ktokolwiek ma problem ze znalezieniem właściwego podarunku, ten tekst rozwieje wszystkie jego wątpliwości.

Mam Jego (Szymon Hołownia)
Czas lektury: 5 minut 20 sekund

Szymon Hołownia przypomina, o co tak naprawdę chodzi w świętach. Pomaga wyłapać ich najważniejszy aspekt, którym jest wdzięczność.

Kacper, Melchior i Baltazar. Prawdy i mity (Judyta Syrek)
Czas lektury: 1 minuta 20 sekund

Judyta Syrek rozprawia się z mitami na temat trzech króli i próbuje dociec ich prawdziwego pochodzenia.

Wszyscy mamy być mędrcami (ks. Krzysztof Porosło)
Czas lektury: 4 minuty 7sekund

W tym tekście również został poruszony temat trzech mędrców, którzy przybyli, by złożyć ukłon Nowonarodzonemu. Ks. Porosło zwraca uwagę na dary ofiarowane Jezusowi, a także tłumaczy, co dzisiaj możemy wynieść z tej historii.

7 postanowień noworocznych dla ducha (Adrian Wawrzyczek)
Czas lektury: 1 minuta 27 sekund

Na sam koniec minibooka Adrian Wawrzyniak dzieli się z czytelnikami siedmioma propozycjami tego, jak zadbać nie tylko o ciało, ale przede wszystkim o ducha.

Znajdź na Woblink.com

Mamy nadzieję, że lektura minibooka przygotuje was do świątecznego okresu radości i zadumy. Chcielibyśmy również życzyć wam wesołych i spokojnych Świąt Bożego Narodzenia. Mamy nadzieję, że będzie to dla was niezwykły czas pełny ciepła i radości, w którym znajdziecie moment także na lekturę ulubionych książek. Życzymy wszystkim spełnienia marzeń i jak najlepszych Świąt Bożego Narodzenia!

Martyna Gancarczyk

O autorce artykułu

Z wykształcenia menadżer kultury. Uwielbia mieć dobrą książkę zawsze pod ręką. Wielka entuzjastka horrorów zarówno jeśli chodzi o literaturę, kinematografię, jak i gry. Dzień bez książki lub filmu to dzień stracony. Oprócz tego miłośniczka zwierząt, szczególnie psów (a zwłaszcza własnego).