Wigilia Bożego Narodzenia to wyjątkowe wydarzenie, które wstrząsnęło światem i zmieniło jego los na zawsze. Wyznaczyło całkowicie nową, przełomową epokę w dziejach całej ludzkości.
Jest to dzień poprzedzający Boże Narodzenie i kończący okres adwentu. Warto w tym świątecznym okresie przystanąć i zastanowić się nad sensem świąt, a także przypomnieć sobie, że nie chodzi w nich o prezenty czy pyszne jedzenie, a o przeżywanie radosnego okresu zadumy wraz z najbliższymi. Abyście mogli jak najlepiej wczuć się w świąteczną atmosferę, prezentujemy wam wyjątkowego minibooka, którego lektura pomoże wam poczuć magię świąt i pamiętać o tym, co jest w nich najważniejsze. Minibook składa się z wielu krótkich tekstów, możecie więc czytać je w przerwie między przygotowaniami do wigilii i świąt. Całość lektury zajmuje około 40 minut.
Rodzi się Król (ks. Marcin Kowalski)
Czas lektury: 3 minuty
Pierwszy z tekstów omawia i analizuje fragment Pisma Świętego, który jest zwyczajowo czytany przed wigilijną wieczerzą. Chodzi oczywiście o fragment Ewangelii według Świętego Łukasza poświęcony narodzinom Jezusa. Z tekstu napisanego przez księdza Marcina Kowalskiego dowiemy się prawdy o przyjściu na świat boskiego dzieciątka. Rozwikłamy również sprzeczności i niejasności towarzyszące takim elementom ewangelicznego opisu, jak chociażby problematyczny spis ludności, król Herod i trzej królowie.
Prezenty od Niego (Szymon Hiżycki OSB)
Czas lektury: 2 minuty
To tekst o tym, że rodząc się, Bóg staje się dostępny dla każdego – do stajni udają się zarówno biedni pasterze, jak i wykształceni mędrcy. Narodzony Bóg kocha i szanuje wszystkich tak samo bez względu na majątek, pochodzenie czy wykształcenie. A w związku z tym największym świątecznym darem od Boga jest Zbawiciel i jego ofiara dla nas wszystkich.
Betlejem – jak było naprawdę (Paweł Trzopek OP)
Czas lektury: 2 minuty 37 sekund
Z tekstu Szymona Hiżyckiego czytelnicy mogą dowiedzieć się, jak betlejemska historia potoczyła się naprawdę. Czy Jezus rodził się wśród zwierząt? Czy dla boskiej rodziny naprawdę nie było miejsca w gospodzie? Jak wyglądała ówczesna sytuacja polityczna w Judei? Na te i więcej pytań znajdziecie odpowiedzi w „Betlejem – jak było naprawdę”.
Moc truchleje (Roman Zając)
Czas lektury: 4 minuty 35 sekund
Podstawą do rozważań Romana Zająca jest jego ulubiona kolęda „Pieśń o Narodzeniu Pańskim” autorstwa Franciszka Karpińskiego z 1792 roku. Jego uwagę zwracają zwłaszcza słowa „Bóg się rodzi, moc truchleje” i to właśnie nad ich znaczeniem zatrzymuje się w tekście na dłużej. Moc, która truchleje, jest rozumiana przez autora jako Szatan, który obawia się nadejścia boskiego Dzieciątka.
Sen o Józefie (Szymon Hiżycki OSB)
Czas lektury: 1 minuta 23 sekundy
Ten krótki rozdział poświęcony jest postaci Józefa, o którym (o dziwo) w Biblii napisano niewiele. Jednak nie stało się tak przypadkiem. W Księdze zawarto tylko najważniejsze informacje o cieśli – był sprawiedliwym człowiekiem modlitwy, który dzięki powierzeniu swego życia Bogu i prawdzie znalazł siłę na wychowanie przyszłego Zbawiciela.
Być kobietą, być kobietą. Jak Maryja (Aneta Liberacka)
Czas lektury: 4 minuty 11 sekund
Aneta Liberacka poddaje analizie postać Maryi, pokazując, że wszystkie wartości, którymi kierowała się w swoim życiu, sprawdzają się również współcześnie. Autorka kładzie nacisk na takie cnoty jak miłość, dobroć, pokora i rozwaga.
Młody i mądry (Judyta Syrek)
Czas lektury: 1 minuta 36 sekund
Tekst „Młody i mądry” pokazuje, że mądrość nie zawsze musi łączyć się z wiekiem. Ludzie młodzi również mogą cechować się ogromną wiedzą i rozwagą. Judyta Syrek przywołuje w swoim tekście św. Szczepana, którego wspomnienie obchodzi się drugiego dnia świąt – 26 grudnia. Jego biografia do dziś jest niepełna i zawiera wiele białych plam. Wiadomo na pewno, że był to Żyd greckiego pochodzenia. Zajmował się szeroko pojętą działalnością charytatywną. Wygłaszał odważne i przełomowe mowy, które w tamtych czasach pozostały niezrozumiane. Został oskarżony o bluźnierstwo i ukamienowany. Autorka w napisanym przez siebie rozdziale pokazuje, czego dzisiaj może nas wszystkich nauczyć historia św. Szczepana, a także on sam.
Jak zabić Boże Narodzenie? Poradnik (Sławomir Dynek)
Czas lektury: 4 minuty 5 sekund
Sławomir Dynek zwraca uwagę na zmianę statusu świąt i sposobu ich obchodzenia przez polskie społeczeństwo. Pokazuje również, w jaki sposób te zmiany zachodzą na zachodzie Europy i co się jego zdaniem z tym wiąże.
Franciszkańskie Betlejem. Dlaczego budujemy szopki bożonarodzeniowe (Stanisław Jaromi OFMConv)
Czas lektury: 2 minuty 25 sekundy
Tekst został poświęcony szopkom bożonarodzeniowym, a właściwie ich początkom. To św. Franciszek przeszło 700 lat temu zapoczątkował tradycję ich budowania. Stanisław Jaromi tłumaczy, po co to zrobił i dlaczego znalazły się w nich zwierzęta.
Co podarować? 7 pomysłów na prezent (Krzysztof Pałys OP)
Czas lektury: 5 minut 20 sekund
Genialne i naprawdę pomocne pomysły na prezenty według Krzysztofa Pałysa. Jeśli ktokolwiek ma problem ze znalezieniem właściwego podarunku, ten tekst rozwieje wszystkie jego wątpliwości.
Mam Jego (Szymon Hołownia)
Czas lektury: 5 minut 20 sekund
Szymon Hołownia przypomina, o co tak naprawdę chodzi w świętach. Pomaga wyłapać ich najważniejszy aspekt, którym jest wdzięczność.
Kacper, Melchior i Baltazar. Prawdy i mity (Judyta Syrek)
Czas lektury: 1 minuta 20 sekund
Judyta Syrek rozprawia się z mitami na temat trzech króli i próbuje dociec ich prawdziwego pochodzenia.
Wszyscy mamy być mędrcami (ks. Krzysztof Porosło)
Czas lektury: 4 minuty 7sekund
W tym tekście również został poruszony temat trzech mędrców, którzy przybyli, by złożyć ukłon Nowonarodzonemu. Ks. Porosło zwraca uwagę na dary ofiarowane Jezusowi, a także tłumaczy, co dzisiaj możemy wynieść z tej historii.
7 postanowień noworocznych dla ducha (Adrian Wawrzyczek)
Czas lektury: 1 minuta 27 sekund
Na sam koniec minibooka Adrian Wawrzyniak dzieli się z czytelnikami siedmioma propozycjami tego, jak zadbać nie tylko o ciało, ale przede wszystkim o ducha.
Mamy nadzieję, że lektura minibooka przygotuje was do świątecznego okresu radości i zadumy. Chcielibyśmy również życzyć wam wesołych i spokojnych Świąt Bożego Narodzenia. Mamy nadzieję, że będzie to dla was niezwykły czas pełny ciepła i radości, w którym znajdziecie moment także na lekturę ulubionych książek. Życzymy wszystkim spełnienia marzeń i jak najlepszych Świąt Bożego Narodzenia!
Martyna Gancarczyk
O autorce artykułu
Z wykształcenia menadżer kultury. Uwielbia mieć dobrą książkę zawsze pod ręką. Wielka entuzjastka horrorów zarówno jeśli chodzi o literaturę, kinematografię, jak i gry. Dzień bez książki lub filmu to dzień stracony. Oprócz tego miłośniczka zwierząt, szczególnie psów (a zwłaszcza własnego).