13 grudnia – poranny przegląd książkoholicznego internetu

w dziale Archiwum/Co słychać? by

Co pijany traktorzysta ma wspólnego z literaturą? Czy to prawda, że Polacy coraz chętniej sięgają po bestsellery? Książka zamiast kebaba? Powstanie kolejna gra z cyklu „Metro 2033”? Oprócz udzielania odpowiedzi na te pytania rozpoczynamy literackie podsumowania roku. Tym razem w porannym przeglądzie internetu tematycznie bardzo różnorodnie.

Najlepsze zagraniczne książki roku 2017

Wyjątkowo zaczynamy od własnych doniesień. Wczoraj na naszym portalu pojawiło się pierwsze zestawienie najlepszych książek kończącego się roku. Na początek prezentujemy najciekawsze książki zagraniczne. W Top 10 redakcji Czytaj PL znalazły się powieści, eseje, reportaż i książka dla dzieci.

Książka zamiast kebaba

Sklepy na kółkach zazwyczaj kojarzą się z lodziarniami albo foodtrackami z kebabem czy burgerem. Coraz częściej w dużych miastach odbywają się zloty foodtracków, poszerza się też gama jedzenia, które można w nich kupić. Tymczasem w Trójmieście pojawił się Buktrak – księgarnia na kółkach. Buktrak to szalony pomysł Magdaleny i Michała Alenowiczów. Więcej na stronie czytelniczny.pl

Nowa gra na podstawie serii „Metro 2033”

Na portalu Chip.pl pojawił się zwiastun nowej gry opartej na serii książek Dmitrija Glukhovsky’ego pt. „Metro: Exodus”. „Exodus” to trzecia odsłona postapokaliptycznej serii, tym razem jej fabuła w całości rozgrywa się na powierzchni zniszczonej Ziemi. Gra ma się ukazać jesienią 2018 roku.

Wybieramy książki roku

Forum akademickie zachęca – zagłosuj na najlepszą historyczną książkę roku 2017! O tytuł najlepszej książki drugiej połowy 2017 roku walczy 20 tytułów, podzielonych na trzy kategorie – Okiem badacza, W rolach głównych oraz Historia niebanalna. Pierwszy etap głosowania trwa do 18 grudnia, wyboru możecie dokonać tutaj.

Książki za kraty

Na stronie wyborcza pojawił się artykuł o możliwości przekazania niepotrzebnych książek do zakładu karnego w Wołowie w ramach akcji „Książka za kraty” organizowanej przez Muzeum Współczesne Wrocław. Książki zamiast trafić na makulaturę mogą znaleźć swoje miejsce w więziennej bibliotece. W ramach ósmej edycji akcji organizatorzy przewidują też zbiórkę audiobooków, płyt CD i czasopism. Więcej informacji na stronie Muzeum.

 Jechał traktorem pod wpływem alkoholu. Miał 1,8 promila we krwi

Niech tytuł Was nie zmyli – to nie przypadek, że ten news znalazł się w przeglądzie. Codzienny monitoring mediów poinformował nas o tym, że w województwie kujawsko-pomorskim 44-letni kierowca traktora prowadził pojazd pod wpływem alkoholu. Cały sens newsa opiera się na nazwie miejscowości, w której doszło do zdarzenia. Chodzi bowiem o… Książki – tylko te pisane z dużej litery. Jak widać algorytmy bywają zawodne…

Coraz więcej „Stref książek”

Wreszcie możemy donieść o pozytywnych statystykach związanych z czytelnictwem. Na portalu dlahandlu.pl pojawił się artykuł o zwiększającej się liczbie „Stref książki” w salonikach Kolportera. Sześć lat temu zarząd firmy zdecydował się wprowadzić „Strefy” z 12 bestsellerami w 85 salonach, obecnie znajdują się aż w 450 punktach.