5 grudnia – wieczorny przegląd książkoholicznego internetu

w dziale Archiwum/Co słychać? by
Wizja przyszłości Lema w hiphopowej adaptacji. Zaginione podczas wojny książki wrócą do kraju. Nowa adaptacja „Opowieści wigilijnej” jest w przygotowaniu, a zdjęcia do drugiego sezonu ekranizacji „Ani z Zielonego Wzgórza” już ruszyły. W dzisiejszym przeglądzie książkoholicznego internetu nie zabraknie również miejsca dla Josepha Conrada. Zapraszamy do lektury!

Ty także możesz zgłosić książkę do Nagrody Literackiej m.st. Warszawy!

Jak informuje portal Lubimy Czytać do 31 stycznia 2018 roku można składać propozycje nominacji do 11. edycji Nagrody Literackiej m.st. Warszawy. Kandydatów mogą zgłaszać zarówno wydawcy czy księgarze, jak i sami czytelnicy. Proponowane książki powinny być napisane po polsku przez żyjących autorów oraz wydane w 2017 roku. Liczba zgłoszeń nie wpływa w żaden sposób na decyzje jury. Każda osoba ma możliwość zgłoszenia dowolnej liczby pozycji. Pojedyncze zgłoszenie będzie dotyczyć jednej książki w wybranej kategorii. Książkowe nominacje można zgłaszać w następujących kategoriach:
• literatura piękna – proza;
• literatura piękna – poezja;
• literatura dziecięca – tekst i ilustracje;
• edycja warszawska (varsaviana)
Swoje nominacje można składać za pomocą formularza zgłoszeniowego lub tradycyjnej poczty.
Nagroda Literacka m.st. Warszawy to bardzo prestiżowe wyróżnienie. Jego historia sięga czasów przedwojennych – kontynuuje tradycję nagrody o takiej samej nazwie przyznawanej od 1926 do 1938. Pierwszym laureatem był syn Adama Mickiewicza, Władysław, a ostatnim przed wojną, Leopold Staff.

Nowa adaptacja „Opowieści wigilijnej” i innych utworów Charlesa Dickensa

„Opowieść wigilijna” to nieśmiertelna klasyka, wciąż aktualna i atrakcyjna dla wielu twórców. Tę opinię zdają się podzielać takie sławy jak Tom Hardy, Ridley Scott i Steven Knight. Panowie planują realizację miniserialu opartego właśnie o „Opowieść wigilijną”.
Steven Knight, scenarzysta genialnego serialu „Peaky Blinders”, zaadaptuje na potrzeby telewizji wybrane dzieła Charlesa Dickensa. Pierwszym projektem będzie ponadczasowa świąteczna historia Ebenezera Scrooge’a. W założeniu adaptacja ma składać się z trzech odcinków, z których każdy trwać będzie godzinę. Zostaną one wyemitowane przez BBC One. Póki co jednak nie ma żadnych konkretnych informacji i terminów nowej „Opowieści wigilijnej”, pozostaje więc tylko cierpliwie czekać na datę premiery.
Więcej o nowej adaptacji dzieł Dickensa można przeczytać na Booklips.

Znajdź na Woblinku
Drugi sezon serialu „Ania, nie Anna” w przygotowaniu

Jak donosi Niestatystyczny, drugi sezon świetnej ekranizacji ponadczasowej powieści Lucy Maud Montgomery już powstaje! Będzie liczył 10 odcinków, a na małym ekranie znowu będzie można zobaczyć Amybeth McNulty w roli Ani czy R.H. Thomsona jako Mateusza.

„Ania, nie Anna” to serial stacji CBP i serwisu Netflix. Został wyprodukowany przez Northwood, a napisany przez Moirę Walley-Beckett.
W Ontario i na Wyspie Księcia Edwarda trwają już zdjęcia do serialu. Premiera nowego sezonu zapowiadana jest na przyszły rok. Drugi sezon będzie nadal wytyczał nowe szlaki. Wraz z nowymi bohaterami i świeżymi wątkami będzie poruszał kwestie tożsamości, feminizmu, równouprawnienia kobiet i uprzedzeń.

Stanisław Lem i hip-hop

Niestatystyczny zwraca uwagę na niezwykle ciekawe przedsięwzięcie łączące literaturę i muzykę. Polski raper MC Silk wraz z Filmoteką Narodową zrealizował nowatorski projekt polegający na interpretacji wizji przyszłości stworzonej przez Stanisława Lema (pisaliśmy o tym TUTAJ).
Sam projekt nie ogranicza się tylko do utworu muzycznego – stworzono również zin. Do pracy nad jego powstaniem zostali zaproszeni uznani polscy artyści. Opiekę nad graficzną częścią sprawowali Jerzy Łanuszewski i Monika Lisowska. Artyści dokonali graficznej interpretacji tekstu rapera. Nie oglądali wcześniej teledysku – ich dzieła to swobodna interpretacja twórczości MC Silka. Powstałe prace zostały skonfrontowane w zinie ze zdjęciami z wideoklipu.

160 rocznica urodzin Josepha Conrada

3 grudnia 1857 roku w Berdyczowie urodził się Konrad Korzeniowski, pisarz znany jako Joseph Conrad, autor między innymi „Jądra ciemności”. Sejm RP ustanowił rok 2017 Rokiem Josepha Conrada.
Pisarz ten należy do ścisłego kanonu literatury przełomu XIX i XX wieku. Tworzył tylko i wyłącznie w języku angielskim, czym jeszcze za swojego życia naraził się na zarzuty ze strony chociażby Elizy Orzeszkowej. Pisarka posądziła go o zdradę własnych korzeni kulturowych i wyrzeczenie się polskości.
W roku poświęconym Conradowi warto sięgnąć po najnowszą interpretację jego najbardziej znanego utworu, czyli „Jądra ciemności”, w nowoczesnym ujęciu Jacka Dukaja.

Znajdź na Woblinku

Więcej informacji o samym pisarzu na stronie Radia Dla Ciebie.

160 lat temu urodził się Joseph Conrad Korzeniowski

Książki zrabowane Polsce podczas wojny wrócą do kraju?

Forsal.pl informuje, że nowojorska Fundacja Rodziny Blochów odkryła i kupiła w Niemczech osiem tomów historycznych dziejów Louisa-Pierre’a Anquetila „Ouvres Historiques” wywiezionych z Polski w czasie wojny. Wszystkie tomy mają wkrótce wrócić do biblioteki Muzeum-Zamku w Łańcucie.
„Ouvres Historiques” jest trzecim tytułem, który ta nowojorska instytucja przekazała bibliotece zamkowej w Łańcucie. Wcześniej zdobyła dla niej „Description de la ville de Milan et de ses environs” oraz „Histoire des Ministres Favoris” Francois-Thomasa Delbare’a.
Zdaniem mecenasa Blocha książki wypływają co jakiś czas na rynku i możliwe jest dotarcie do nich. Jego celem i ambicją jest zdobycie tytułów pochodzących ze zbiorów łańcuckich i odesłanie wszystkich książek z powrotem do Polski.