Czytaj PL – kilka słów o książkach, które znalazły się w akcji

w dziale Akcja Czytaj PL/Archiwum/Co słychać?/Dla zabieganych/Jak czytać? by

2 listopada w całej Polsce wystartowała akcja Czytaj PL – jedna z największych na świecie akcji promujących czytelnictwo. W ponad 500 miastach i mniejszych miejscowościach na terenie nie tylko naszego kraju, ale również za granicą, pojawiło się 7 tysięcy darmowych wypożyczalni e-booków. Można je znaleźć między innymi na przystankach autobusowych, w restauracjach i szkołach. W tegorocznej akcji znalazło się 12 książek, a 6 z nich można nie tylko czytać, ale również słuchać w formie audiobooków. Wśród nich znalazły się książki 5 zagranicznych pisarzy i 7 polskich – do wyboru są między innymi kryminał, zbiór opowiadań, poradnik i reportaż.

Krzysztof Piskorski „Czterdzieści i cztery”

Wśród tegorocznych książek z naszej akcji jest miejsce również dla fantastyki. I to nie byle jakiej! Wyróżniona nagrodą im. Zajdla powieść „Czterdzieści i cztery” najbardziej przypadnie do gustu fanom historii alternatywnych i steampunkowej, wiktoriańskiej atmosfery, pełnej fabryk, pary, monokli, eleganckich dżentelmenów i szykownych dam. Krzysztof Piskorski przenosi czytelników do roku 1844, do Anglii odciętej blokadą od reszty świata. Na miejsce przybywa Eliza Żmijewska – poetka i kapłanka starodawnego słowiańskiego bóstwa. Polka ma wykonać wyrok śmierci na Konradzie Załuskim, oskarżonym o przyczynienie się do niepowodzenia powstania na Litwie. Nie będzie to jednak zadanie łatwe, ponieważ świat opanowany przez energię i ether pełen jest niespodzianek. Piskorski przedstawia alternatywną wizję historii, odmienioną przez odkrycia naukowe pozwalające ludziom przenosić się między wymiarami i prowadzić tam wojny czy utrzymywać kolonie.

Gregory David Roberts „Shantaram”

„Shantaram” to najdłuższa książka tegorocznej akcji. W formie papierowej jest stosunkowo gruba i ciężka, dlatego możliwość przeczytania jej w naszej akcji na pewno oszczędzi niejednej osobie bólu kręgosłupa.

„Shantaram” to autobiograficzna powieść Gregory’ego Davida Robertsa, w której opisuje swoje mrożące krew w żyłach przygody z wyprawy po Indiach. Wszystko zaczęło się od śmierci żony, poczucia samotności, narkotyków i gangsterki. Sfrustrowany Roberts zaczął napadać na banki, szybko został jednak zatrzymany przez policję i trafił do więzienia. Udało mu się uciec i planował dostać się do Niemiec. Po drodze czekała go przeprawa przez Indie. Pierwotnie miał spędzić tam niewiele czasu, ostatecznie ukrywał się w tamtejszych slumsach przez lata. W tym czasie narażał się gangom, walczył z Armią Czerwoną w Afganistanie, pracował jako nauczyciel, przeżył kolejne miłosne wzloty i upadki. Wzruszająca, trzymająca w napięciu, a co najważniejsze prawdziwa historia o człowieku, który próbował odzyskać swoją tożsamość. Książka w akcji Czytaj PL dostępna jest również w formie audiobooka.

Filip Springer „Miasto Archipelag. Polska mniejszych miast”

Książka „Miasto Archipelag” jest pokłosiem projektu angażującego media tradycyjne i portale społecznościowe zorganizowanego przez Filipa Springera, który miał na celu zarchiwizowanie kondycji miast, które po zmianach administracyjnych w 1999 roku przestały być stolicami województw. Wskutek reformy aż 33 miasta utraciły swój status. Większość z nich do dziś mierzy się z problemami, głównie natury demograficznej. Młodzi ludzie wyjeżdżają na studia lub w poszukiwaniu pracy do większych ośrodków, co oczywiście ma swoje przełożenie na sytuację ekonomiczną tych miejsc. „Miasto Archipelag” to literacka laurka dla miejsc do niedawna odgrywających istotną rolę w samorządowym życiu kraju. Od przeszło 17 lat byłe miasta wojewódzkie pozostają w cieniu, zeszły na drugi plan. Ale żeby nie było tak gorzko, Springer zwraca też uwagę na miejsca radzące sobie doskonale, których mieszkańcy silnie związani są ze swoimi małymi ojczyznami. Nie wszystkie z opisywanych miast popadły w ruinę, niektórym zrzucenie jarzma stolicy województwa otworzyło szanse na rozwój lokalnej kultury i infrastruktury.

Anna Kamińska „Wanda”

„Wanda” to jedyna biografia, która znalazła się w naszej tegorocznej akcji. 25 lat po śmierci Wandy Rutkiewicz ukazała się pięknie wydana przez Wydawnictwo Literackie książka poświęcona polskiej himalaistce, która zginęła podczas zdobywania Kanczendzongi. Anna Kamińska naszkicowała portret niezwykle inspirującej kobiety, która dzięki swojej odwadze przekraczała granice. Niestety swoją pasję i determinację przypłaciła życiem. Książka Kamińskiej została podzielona na dwie części, ukazujące życie przed przygodą z górami i po rozpoczęciu ich zdobywania. Pierwsza z nich to opowieść o dzieciństwie, litewskich korzeniach i rodzinnych dramatach. Druga – poświęcona wyprawom w góry – jest bardziej poszarpana, mniej linearna, bowiem autorka wiele miejsca oddała swoim rozmówcom, którzy opisują przygotowania do podróży oraz zdobywanie szczytów z bohaterką książki. „Wanda” dostępna jest w naszej akcji również w formie audiobooka.

Jakub Małecki „Ślady”

Jakub Małecki to jeden z najciekawszych pisarzy młodego pokolenia w Polsce. Jego ścieżka literacka bardzo przypomina historię jego „rówieśników” po fachu – Szczepana Twardocha czy Łukasza Orbitowskiego, którzy również zaczynali od fantastyki i horrorów, by w pewnym momencie odciąć się od swoich korzeni i zwrócić ku literaturze pięknej, bardziej ambitnej, dojrzalszej.

Największą popularność Małeckiemu przyniosła powieść „Dygot”. W naszej akcji znalazła się kolejna po „Dygocie” książka – zbiór opowiadań „Ślady”, który przyniósł pisarzowi nominację do Literackiej Nagrody Nike. Małecki przedstawia w nim kalejdoskop ludzkich życiorysów, towarzyszące im emocje, rozterki, a także przemijanie i śmierć. Pozornie osobne historie łączą się ze sobą nadspodziewanie mocno.

Elżbieta Cherezińska „Korona śniegu i krwi”

Elżbieta Cherezińska w ciągu ostatnich kilku lat ugruntowała sobie pozycję w świecie książek historycznych. Pisarka specjalizuje się w tworzeniu powieści, których fabuła rozgrywa się w ważnych dla naszego kraju momentach w przeszłości. Do tej pory pisała już o pierwszych Piastach – Mieszku I, Bolesławie Chrobrym, ale stworzyła także powieści rozgrywające się w XIX wieku i czasach II wojny światowej.

„Korona śniegu i krwi” to pierwszy tom cyklu „Odrodzone królestwo”, w którym przedstawione zostały czasy rozbicia dzielnicowego i walki o polski tron po rozdzieleniu państwa Przemysła II. Prawie dwieście lat bez władcy doprowadza do krwawej, bezwzględnej rywalizacji o władzę. „Korona śniegu i krwi” to jedyna superprodukcja w naszej tegorocznej akcji. Warto posłuchać doskonale wyreżyserowanego słuchowiska wzbogaconego o fantastyczną ilustrację muzyczną.

Camilla Läckberg „Księżniczka z lodu”

W tegorocznej akcji Czytaj PL znalazła się również książka królowej kryminału Camilli Läckberg, autorki sagi rozgrywającej się w jej rodzinnym miasteczku Fjällbace na południowo-zachodnim wybrzeżu Szwecji. W pierwszym tomie jej bestsellerowej serii, „Księżniczce z lodu, w jednym z domów odkryte zostają zwłoki młodej kobiety, Alex. Wszystkie poszlaki wskazują na samobójstwo, jednak w taki scenariusz nie wierzy pisarka, Ericka Falk, główna postać sagi Läckberg, przyjaciółka z lat młodości zmarłej dziewczyny. Pomoc w rozwikłaniu zagadki proponuje jej miejscowy śledczy Patrik Hedström. Tak rozpoczyna się mająca już dziesięć kilkusetstronicowych tomów saga, a zarazem hołd złożony przez Läckberg swojemu rodzinnemu miastu.

Marek Kamiński „Marek i czaszka jaguara”

Marka Kamińskiego nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Polski polarnik, który wśród swoich sukcesów może wskazać między innymi zdobycie dwóch biegunów w ciągu jednego roku. Zajmuje się również pisaniem. Tym razem przedstawia historię swojego imiennika, który zmuszony zostaje do wyruszenia w podróż do Ameryki Południowej ze swoim małomównym wujkiem, bez dostępu do internetu i kontaktu z rodzicami. Na miejscu czekają go jednak niespodziewane wyzwania, przedzieranie się przez dżunglę, penetrowanie starych piramid. Na dodatek ktoś wyrusza ich tropem, chcąc przeszkodzić w przygodzie.

„Marek i czaszka jaguara” to nasza propozycja dla najmłodszych uczestników akcji Czytaj PL. Pełna wrażeń opowieść doświadczonego podróżnika przyniesie nie tylko mnóstwo dobrej zabawy, ale również wiele pożytecznych informacji o Ameryce Łacińskiej.

Wojciech Drewniak „Historia bez cenzury 2”

Wojciech Drewniak pokazuje, że można łączyć karierę gwiazdy internetu i pisarza. W naszej akcji znalazł się drugi tom serii opartej na fabułach odcinków jego vloga, na którym w niecodzienny sposób przedstawia historię Polski. Książka „Historia bez cenzury 2” poświęcona została polskim „koksom”, dlatego przeczytamy w niej o Cnotliwym Koksie spod Grunwaldu, Turbohetmanie, Półczłowieku-Półłomocie i Wystrzałowym Generale.

Jon Ronson „#WstydźSię!”

Przez trzy lata Jon Ronson jeździł po świecie i spotykał się z ludźmi, którzy doświadczyli publicznego napiętnowania. Zazwyczaj przez słaby żart albo drobny błąd popełniony podczas pracy, który został zauważony i wyśmiany. W większości sytuacji dzieje się to w internecie, gdzie bez konsekwencji można kogoś linczować, nie zdając sobie sprawy z mocy własnych słów. Powszechny dostęp do sieci i poczucie pozornej anonimowości otworzyły furtkę sfrustrowanym osobom do publikowania obraźliwych komentarzy. Rozmówcy Ronsona, którzy doświadczyli nagonki opisują, w jaki sposób zaznali wstydu. „#WstydźSię!” to okraszona czarnym humorem i przejmującymi komentarzami wnikliwa analiza zjawiska hejtu i mowy nienawiści, których stosowanie bardzo łatwo może doprowadzić do tragedii.

Peter Wohlleben „Sekretne życie drzew”

 

Czy drzewa ze sobą rozmawiają? Czy doświadczają uczuć? Czy gromadzą w sobie mądrość ze świata dookoła? Czy zajmują się swoim potomstwem? Czy są pomnikami pamięci czasów, które nigdy nie wrócą? Na te pytania w książce „Sekretne życie drzew” odpowiada leśniczy Peter Wohlleben – pasjonat snujący fascynującą opowieść o właściwościach drzew i ich historii. Swoje tezy opiera na wieloletnich obserwacjach i najnowszych badaniach naukowych, starając się zgłębić sekrety lasu, o których nam się nie śniło.

W akcji Czytaj PL książka dostępna jest również w formie audiobooka.

Dan Ariely „Szczera prawda o nieuczciwości”

„Szczera prawda o nieuczciwości” Dana Ariely’ego to światowy bestseller kwestionujący przekonanie o ludzkiej uczciwości i szczerości. Nie raz zdarza się nam nagiąć prawdę w obawie przed zaliczeniem wpadki, z powodu wstydu albo chęci ucieczki przed odpowiedzialnością. Ariely pisze o tym, co kieruje ludźmi, kiedy kłamią, gdzie jest granica między niedopowiedzeniem a oszustwem. Książka Ariely’ego to zbiór jego prywatnych przemyśleń, badań naukowych oraz opracowanych analiz i wywiadów, odkrywających prawdę o tym, że nie jesteśmy szczerzy nie tylko w stosunku do innych, ale przede wszystkim wobec siebie.


Akcja Czytaj PL działa w aplikacji Woblink. Jeśli podoba Wam się aplikacja i to co robimy, to pamiętajcie, żeby zostawić jej 5 gwiazdek. Bardzo nam to pomaga w przygotowywaniu kolejnych niespodzianek dla Was.

 

O autorze

Miłośnik literatury pięknej uzależniony od koncertów i festiwali.
Chciałby robić tysiąc rzeczy na raz, jednak na drodze do spełnienia stoi jego największy wróg – czas.

Rocznik 94. Redaktor Xięgarni.pl, All in University, kiedyś związany z Valkirią Network. Student Zarządzania Kulturą i Mediami UJ.

Najbardziej lubi poznawać, rozmawiać i przebywać z ludźmi, którzy go inspirują.