19 października – wieczorny przegląd książkoholicznego Internetu

w dziale Archiwum/Co słychać? by

Weekend coraz bliżej, czas na kolejny przegląd książkoholicznego Internetu. Trwają przygotowania do największej akcji promującej czytelnictwo w Polsce. Jak zwykle jesienią poznajemy wielu laureatów prestiżowych nagród literackich – już wiadomo do kogo trafiła tegoroczna Nagroda Bookera. Więźniowie angażują się w pomoc niewidomym dzieciom. A to jeszcze nie wszystko!

Zostań ambasadorem akcji Czytaj PL!

Na początku listopada startuje największa akcja promująca czytelnictwo w Polsce. Już dziś możesz zostać ambasadorem akcji Czytaj PL. Jeśli jesteś uczniem szkoły ponadgimnazjalnej i chcesz promować czytelnictwo w swoim otoczeniu, to do 24 października zgłoś się po darmową koszulkę! T-shirt z kodem QR daje dostęp do 12 książkowych bestsellerów!

Do wzięcia udziału w akcji zachęcają w swoich filmach też vlogerzy z popularnonaukowego kanału Emce Kwadrat

oraz najpopularniejszego youtube’owego kanału historycznego Historia Bez Cenzury

George Saunders laureatem Man Bookera 2017!

Poznaliśmy laureata Man Booker Prize 2017. W tym roku nagrodzony został mistrz krótkiej formy, George Saunders. Jak trafnie zauważa booklips.pl, Saunders jest drugim laureatem Bookera pochodzącym ze Stanów Zjednoczonych. Do niedawna pod uwagę brani byli tylko pisarze anglojęzyczni pochodzący z Wielkiej Brytanii. Od 2014 roku o statuetkę mogą ubiegać się pisarze ze wszystkich anglojęzycznych krajów świata.

Istotne jest to, kto porusza jakiś temat jako pierwszy – wywiad z Katarzyną Bondą

Nasz redakcyjny kolega, Mikołaj Kołyszko, przeprowadził wywiad z autorką bestsellerowych kryminałów, Katarzyną Bondą. Zapis rozmowy ukazał się na portalu niestatystyczny.pl. Autorka opowiada między innymi o tym, jak wypromowała zawód profilera, jak poznała Bogdana Lacha oraz o nieobecności kobiecych antybohaterek w literaturze.

Fotografia na ilustracji głównej została wykonana przez Ewę Żylińską.
Więźniowie pomagają niewidomym dzieciom

Więźniowie z irlandzkiego zakładu karnego w Maghaberry pomogli w stworzeniu kilkudziesięciu książek dla niewidomych dzieci z Afryki. Książki trafią m.in. do Kenii, Republiki Malawi i Tanzanii. Wśród przygotowanych tytułów znalazły się „Piotruś Pan”, „Księga dżungli”, „Bambi i Żyrafa” oraz książki autorstwa Roalda Dahla. Więcej informacji na ten temat znajdziecie na portalu Lubimyczytać.

„Księgarnia” najlepszą adaptacją literacką roku!

Film „Księgarnia”, katalońskiej reżyserki Isabel Coixet, został wybrany najlepszą międzynarodowa adaptacją literacką podczas frankfurckich Targów Książki. Produkcja powstała w oparciu o powieść Penelope Fitzgerald. Wspomniana nagroda przyznawana jest od 2004 roku. Więcej o historii tego wyróżnienia możecie przeczytać na portalu Booklips.

„Drach” w całości po śląsku

Dopiero niedawno pisaliśmy o nowym rozdziale w życiu literackim Szczepana Twardacha, a teraz znów nazwisko pisarza pojawia się w przeglądzie. Wszystko za sprawą zapowiedzi wydania „Dracha”, jednej z najpopularniejszych książek Twardocha, po śląsku. Jak pisze portal Smak Książki, tłumaczenie jest już prawie gotowe, a powieść ma ukazać się w przyszłym roku.