1 września – przegląd książkoholicznego Internetu

w dziale Archiwum/Co słychać? by

Wszystkie szkice i rozpoczęte powieści zmarłego dwa lata temu Terry’ego Pratchetta rozjechał walec! Przyznano Nagrodę Zajdla. Salman Rushdie zniknął… z Twittera. Powstanie pierwszy w Polsce talk show literacki, Wolne Lektury opublikowały za darmo 20 tomów poezji współczesnej, Beniamin Muszyński udostępnił swoją najnowszą interaktywną powieść za darmo… A to jeszcze nie wszystko!

Przyznano nagrodę Zajdla

Tę najważniejszą nagrodę dedykowaną polskim pisarzom fantastycznym zdobył Krzysztof Piskorski za powieść „Czterdzieści i cztery” oraz Michał Cetnarowski wraz z Łukaszem Orbitowskim za opowiadanie „Wywiad z Borutą”.

Więcej na ten temat na portalu Lubimy Czytać.

Kup w promocji na Woblink.com

Nie będzie „nowych” powieści Terry’ego Pratchetta. Wszystkie jego notatki… rozjechał walec

I jest to zgodne z życzeniem słynnego pisarza humorystycznego fantasy. Przed swoją śmiercią Pratchett miał powiedzieć Neilowi Gaimanowi, że pragnie, by nikt nie opracowywał jego szkiców literackich i by ich nie publikował. Właściwie, jak donosi portal Niestatystyczny.pl, wyraził się nawet dosadniej: mają zostać rozjechane parowym walcem. W piątek ostatnia wola Pratchetta została wypełniona.

Komu wiersze, komu?

Na portalu Wolne Lektury zostało udostępnionych 20 tomów poezji współczesnej – do pobrania za darmo! Do udziału w projekcie zaproszono wiele wybitnych poetów i poetek –  przedstawicieli różnych pokoleń. Wszystkie pozycje zostały już wydane w tradycyjnej formie papierowej, ale ze względu na swoje niewielkie nakłady są dziś często trudno dostępne. Z pomocą jak zwykle przychodzi Internet i wydania e-bookowe!

Tokszoł literacki

W Agencji Kultura doszli do słusznego wniosku, że do telewizyjnych talk show zbyt rzadko zaprasza się pisarzy, a w cyklach literackich wywiadów nie zadaje się im drażliwych pytań. Postanowiono to zmienić, ale ponieważ telewizja rządzi się swoimi prawami (no i umówmy się – to medium wymierające), przeniesiono pomysł do Internetu. Owoce ich pracy będziemy mogli obejrzeć już tej jesieni w programie „Mitomania”.

Trzymamy kciuki za inicjatywę!

George R.R. Martin trolluje swoich czytelników w Teksasie

I to w wyjątkowo perfidny sposób. Jak informuje portal Niestatystyczny.pl, pisarz przekazał do biblioteki nie tylko ponad tysiąc książek, ale też 3 kartony swoich notatek. Nie zabrakło fanatyków „Pieśni lodu i ognia”, którzy uwierzyli, że mogą w nich znaleźć informacje o tym, jak saga się zakończy i rzucili się na nie. Ich poszukiwania zakończenia nadal trwają…

Wszyscy kochają koty. Chyba, że…

Przeklęty niech będzie irytujący kot, który sikał na tę księgę nocą w Deventer, a tym samym również pozostałe koty. I pamiętajcie, by nie zostawiać otwartych ksiąg na noc tam, gdzie kot może się dostać.  – taki napis znalazł się na jednym z bezcennych XV-wiecznych manuskryptów. I rzeczywiście, na stronie nawet pół tysiąclecia później widać ślad kociego moczu.

Co więcej, podobnych ksiąg z odbitymi w kałamarzu kocimi łapkami i innymi śladami miauczącej dewastacji jest więcej. Więcej na ten temat w publikacji na portalu Niestatystyczny.pl.

Jeśli Wasz kot wskakuje na klawiaturę, kiedy akurat piszecie ważny artykuł, nie złośćcie się. On po prostu kontynuuje odwieczną kocią tradycję 😉

Na Twitterze coraz mniej literacko…

Portal Booklips informuje, że z prowadzenia konta w tym portalu społecznościowym zrezygnował Salman Rushdie. Stwierdził, że zrobił to w odpowiednim momencie oraz oskarżył Twittera o wychowanie pokolenia „ordynarnych ludzi”.

Choć sam pisarz nie zawsze potrafił zachować klasę w swoich komentarzach (zdarzało mu się używać niezbyt wyszukanych wulgaryzmów…), jego opinia i decyzja nie budzą zdziwienia, kiedy uświadomimy sobie, jak często w tych i podobnych mediach społecznościowe grożono mu śmiercią. Autor „Szatańskich wersetów” nie miał łatwego życia w Internecie.

Z kolei Stephen King bardzo przeżył fakt, że na Twitterze zablokował go znienawidzony przez niego prezydent Donald Trump. Jak informuje Lubimy Czytać, w rewanżu… zabronił oglądać prezydentowi ekranizację „To” i „Pana Mercedesa”.

 

Wszyscy mówią tyle o Murakamim, ale od czego zacząć lekturę?

Jeśli stawiacie sobie czasem takie pytanie, portal Niestatystyczny przyszedł Wam z pomocą i przygotował krótki przewodnik po twórczości tego popularnego japońskiego pisarza.

Kup w promocji na Woblinku

A na YouTubie…

Pojawiły się aż 4 nader ciekawe literackie odcinki vlogów.

Bardzo pozytywnie zaskoczyła nas Historia bez cenzury, gdzie w odcinku „To jest dramat” Wojciech Drewniak odsłonił najciekawsze karty z życia Stanisława Wyspiańskiego, mówiąc przez cały odcinek… wierszem!

Olga z Wielkiego Buka przygotowała aż dwa niezwykle interesujące odcinki.

Pierwszy z nich to przewodnik po literaturze Cormaca McCarthy’ego (autora m.in. „To nie jest kraj dla starych ludzi”, której ekranizacja zgarnęła aż 4 Oscary).

Drugi zaś opowiada o tajemniczej i wciąż niewyjaśnionej śmierci Edgara Allana Poe, mistrza literatury grozy i twórcy powieści detektywistycznej.

Z kolei Sylwia Chutnik i Karolina Sulej w 71 odcinku Barłogu Literackiego omawiają m.in. niebywale ciekawą koncepcją polskiej filozofii szczęścia, którą opisano w książce „Jakoś to będzie”.

E-book dostępny tylko na Woblink.com

Conrad Challenge
Zostało już tylko 9 tygodni do inauguracji Festiwalu Conrada i z tej okazji jego organizatorzy postanowili namówić internautów do kolejnego internetowego challenge’u.  Na czym on polega? Wybierz 5 książek, które przeczytasz w ramach wyzwania #ConradChallenge i po prostu czytaj! Będzie nam miło, jeśli będą one autorstwa naszych festiwalowych gości.

Podejmiecie się?

Czeka Was „Chwała”

Na sam koniec perełka. Beniamin Muszyński, najpłodniejszy polski pisarz powieści interaktywnych, z okazji Święta Polskich Gier Książkowych udostępnił za darmo swoje najnowsze dzieło. Na stronie popularyzującej polskie hiperpowieści Masz Wybór redakcja tak pisze o tej publikacji:

Nowy gamebook Beniamina Muszyńskiego to w dużej mierze gra z konwencją gry książkowej, próba wyjścia poza schematy gatunku i pokazania, jak wiele jeszcze nieodkrytych możliwości drzemie w literaturze interaktywnej! Przełamująca „czwartą ścianę”, postmodernistyczna gra z formą, zachęcająca do wielu, wielu rozgrywek „Chwała” zostanie oddana w Wasze ręce zupełnie za darmo!

Książkę w formatach e-bookowych można pobrać z tej strony.