Kontrowersyjne zmiany w kanonie lektur szkolnych. Media donoszą, że G.R.R. Martin nie ogląda „Gry o tron”. W sieci ukazał się zbiór dziecięcych opowiadań H.P. Lovecrafata. A to oczywiście jeszcze nie wszystko!
Wielcy, którzy odeszli
Jak donosi portal Fantastyka.pl. 18 sierpnia zmarł Brian Aldiss, brytyjski pisarz science fiction, autor m.in. „Helikonia”, „Kryptozoika” czy „Umysłu w potrzasku”.
Portal Niestatystyczny.pl z kolei informuje o śmierci Janusza Głowackiego, dramaturga, prozaika, scenarzysty i publicysty. Autora takich dzieł jak np. „Antygona w Nowym Jorku”, „Ostatni cieć” czy „Z głowy”.
Kontrowersyjne zmiany w kanonie lektur szkolnych
Jak informuje Wirtualna Polska, uczniowie szkół średnich nie będą już omawiać na lekcjach dzieł Brunona Schulza, Josepha Conrada czy Sławomira Mrożka. Poznają za to twórczość Wojciecha Wencla nazywanego „bardem smoleńskim”.
Wejdź w konwencję – konkurs dla młodych twórców internetowych
Od początku sierpnia trwa kampania „Wejdź w konwencję”. Przez kolejne 13 tygodni na fanpage’u akcji fani zachęcani są do pisania krótkich tekstów w ustalonej dla danego dnia konwencji: poniedziałki grozy, kryminalne wtorki, oficjalne środy, poetyckie czwartki i baśniowe piątki. Każdego tygodnia, dzięki głosowaniu internautów, wybierane są 3 najlepsze teksty, a ich autorzy zostają nagrodzeni.
Wiemy, którzy polscy pisarze będą promowani na Targach Książki we Frankfurcie
Nietrudno się domyślić, że są to nazwiska twórców najbardziej cenionych, także w kraju. Chodzi m.in. o Twardocha, Żulczyka, Cherezińską, Małeckiego, Grzędowicza i Chmielewskiego. Pełną listę znajdziecie na portalu Niestatystyczny.pl.
Czy George R.R. Martin nie ogląda „Gry o tron”?
Ostatni odcinek „Gry o tron” zawiódł wielu fanów „Pieśni Lodu i Ognia”. Tajemnicą nie jest, że znacząco odbiegał poziomem od prozy George R.R. Martina. Nic więc dziwnego, że fani zaczęli spekulować, że pisarz w ogóle nie wie, co HBO robi z jego uniwersum. Gdy w sieci pojawił się wywiad, w którym pisarz miał powiedzieć, że nie ogląda serialu, informacja rozniosła się po portalach na całym świecie niczym fala uderzeniowa. Okazało się jednak, jak donosi portal Booklips, że doszło do nieporozumienia, najpewniej translatorskiego, gdyż felerny wywiad przeprowadzany był w Rosji.
Martin potwierdził, że ogląda serial, jednak, nie widział jeszcze ostatnich odcinków 7 sezonu. Planuje szybko nadrobić zaległości. Ciężkie chwile przed nim…
Najczęściej tłumaczone książki świata?
Na portalu Niestatystyczny.pl pojawiło się zestawienie 50 najczęściej tłumaczonych książek świata. Nietrudno się zorientować, że lista dotyczy tylko publikacji komercyjnych, bo na liście zabrakło Biblii czy Koranu, a to oczywiście dzieła znacznie częściej tłumaczone niż „Alchemik” Paula Coelho. Niemniej polecamy ten wpis, bo pozwala się zorientować w czytelniczych gustach miłośników beletrystki.
Jaka jest najdroższa książka świata i najdroższa książka w Polsce?
Na te pytania odpowiada Radosław Kotarski w specjalnym odcinku Polimatów. Zapewne nie będziecie zdziwieni, które egzemplarze są najcenniejsze, ale możecie być zdumieni, jaką dokładnie mają wartość.
Dziecięce opowiadania Howarda Phillipsa Lovecrafta
Po raz pierwszy w Polsce zostały wydane w jednym zbiorze dziecięce utwory Howarda Phillipsa Lovecrafta. Znalazło się w nim jego pierwsze opowiadanie grozy (po raz pierwszy przełożone na język polski) pt. „Tajemnicza Jaskinia albo Przygoda Johna Lee”, które napisał w wieku 7 lub 8 lat.
Twórcy tej publikacji zrzekli się wynagrodzenia, prosząc czytelników, by w zamian za jej pobranie przesłali min. 10 zł na ofiary nawałnicy na Pomorzu. Szczegóły na stronie Masz-Wybor.com.pl. Książkę można pobrać z księgarni internetowej Woblink.
O tym wydarzeniu pisały już m.in. portale Booklips, Niestatystyczny.pl czy Lubimyczytac.pl… Trochę zaskakujące, że CzytajPL.pl donosi o tym wydarzeniu dopiero teraz, gdyż to właśnie piszący ten przegląd jest współodpowiedzialny za publikację tej pozycji 🙂
Zachęcamy do dołączenia do akcji i pomocy poszkodowanym przez żywioł.