Już niedługo zabrzmi pierwszy szkolny dzwonek, a uczniowie wszystkich szkół w Polsce skończą swoje dwumiesięczne wakacje. Letnia pora to czas na wypoczynek, spacery przy zachodzie słońca i opalanie się nad brzegiem morza. Podczas wakacyjnej przerwy młodzież zdaje się jednak zawsze kpić z wyników badań Biblioteki Narodowej, bowiem lato to idealna pora na czytanie! Po jakie książki w te wakacje mogą sięgnąć jeszcze młodzi polscy czytelnicy?
„Ponad wszystko” Nicola Yoon
Od paru miesięcy na przeróżnych listach bestsellerów króluje książka „Ponad wszystko” autorstwa Nicoli Yoon. A to za sprawą ekranizacji, która swoją premierę miała 9 czerwca. „Ponad wszystko” to historia nastoletniej Maddy, cierpiącej na dość niespotykaną chorobę, przez którą od wielu lat odizolowana jest od społeczeństwa. Jej jedynymi przyjaciółkami są matka i pielęgniarka. Wkrótce przypadkiem w pobliżu swojego domu zauważa Olly’ego – nowego chłopaka z sąsiedztwa. Maddy nigdy wcześniej go nie widziała, a jednak czuje, jakby była z nim w pewien sposób związana. Zresztą on z nią także. Z książek i telewizji wie, jak nazywa się to uczucie. Zakochanie. Coś, czego Maddy się nie spodziewała. Czy jednak choroba dziewczyny pozwoli na to, by młodzi się spotkali? Jak bardzo zmieni się życie Maddy?
Choć wydawać by się mogło, że książek takich jak „Ponad wszystko” było już naprawdę sporo, okazuje się, że powieść Nicolii Yoon mówi coś nowego. Historia Olly’ego i Maddy jest nie tylko opowieścią o miłości, ale także o pokonywaniu własnych słabości i zmaganiu się z problemami. Mimo że opowieść przypomina książkę „Gwiazd naszych wina”, która także została zekranizowana, to zyskuje naprawdę wiele pozytywnych opinii, a sama powieść sprzedaje się lepiej niż bilety na koncert Eda Sheerana w Polsce.
„Trzynaście powodów” Jay Asher
„Trzynaście powodów” nie jest nowością na rynku wydawniczym. Po raz pierwszy książka wydana została w roku 2009, jednak nie królowała na liście bestsellerów. Najnowsze wydanie powieśći Ashera związane jest z ekranizacją książki dokonaną przez Netflix. Dzięki serialowi pod tym samym tytułem powieść pojawiła się w ostatnich miesiącach na wysokich miejscach TOPowych list księgarni i do tej pory nie chce z nich zejść.
Hannah nie żyje. Tak po prostu, postanowiła popełnić samobójstwo. Nikogo nie poinformowała, a w miasteczku, w którym mieszkała, samobójstwo nastolatki okazuje się być tematem tabu. Clay Jensen niczym się nie wyróżnia spośród wielu innych typowych, amerykańskich licealistów. I choć kojarzy Hannah, nie czuje się odpowiedzialny za jej śmierć. Nie czuje wewnętrznej pustki, nie wpada też w rozpacz, jak bohaterowie tandetnych młodzieżówek. Wkrótce jednak na progu domu znajduje przesyłkę owiniętą w zwykły szary papier, bez nadawcy, a w niej trzynaście magnetowidowych kaset. Kiedy postanawia odsłuchać pierwszą z nich, wie, że nie zwiastują nic dobrego. W słuchawkach słyszy bowiem głos… Hannah. Każda kaseta to jeden powód, który doprowadził do śmierci dziewczyny. Na taśmach znajdują się osoby odpowiedzialne za jej śmierć, a Clay jest jedną z nich. Chłopak, słuchając kaset, odtwarza swoją znajomość z Hannah od samego początku. Pragnie zrozumieć, dlaczego według dziewczyny to właśnie on jest jedną z przyczyn jej śmierci. Jak się okazuje, prawda jest niebywale okrutna.
Powieść Jay’a Ashera opowiada o śmierci w dość nietypowy sposób. Choć opinie o książce są różne, to właśnie brak typowego melodramatyzmu przypada wielu czytelnikom do gustu. „Trzynaście powodów” to książka mówiąca nie tylko o samobójstwie, ale także poruszająca tematy braku akceptacji i wykluczenia.
„Początek wszystkiego” Robyn Schneider
Wakacje to czas beztroski i wolności. W podobnym tonie stworzona została okładka książki Robyn Schneider – „Początek wszystkiego”. Jednak, jak się okazuje, powieść ta nie należy do zwykłych czytadeł.
„Początek wszystkiego” to historia Ezry i Cassidy. Ezra to szkolna gwiazda, dobrze zapowiadający się sportowiec, który wszystko traci, w momencie gdy ulega wypadkowi samochodowemu. Jego przyjaciele odwracają się od niego, a on nie może wrócić do koła sportowego. Na dodatek kończy się jego związek z dziewczyną, z którą chciałaby chodzić cała męska część jego liceum.
Cassidy natomiast jest nową uczennicą w szkole Ezry. Prawie nikogo nie zna, nie zapowiada się też, by w przyszłości ten stan rzeczy miał się zmienić. Ubiera się oryginalnie, a jej zachowanie jest nieco ekscentryczne. Dziewczyna szybko staje się obiektem drwin, jednak zdaje się tego nie zauważać.
Choć początkowo Cassidy i Ezra nie robią na sobie zbyt dobrego wrażenia, niebawem poznają się nieco lepiej i, ku zaskoczeniu wszystkich, stają się najlepszymi przyjaciółmi. Jak można się domyślić, wkrótce ich relacja przejdzie na wyższy poziom. Oboje nie zdają sobie sprawy, co każde z nich ukrywa. Nie mają także pojęcia, jakie skutki przyniesie ich młodzieńcze zauroczenie. Oboje bowiem doznali krzywd, których nie mogą zapomnieć.
„Początek wszystkiego” to świetna powieść o miłości, ale także przyjaźni – tej prawdziwej, pełnej oddania i szczerości. Jest to historia o niedoskonałościach i wadach, które każdy z nas posiada.
„Nothing more” Anna Todd
Anna Todd i jej seria „After” znane są chyba wszystkim. To właśnie dzięki wattpadowej opowieści o Tessie i Hardinie Todd stała się znaną na całym świecie autorką. Niedawno na księgarskich półkach wylądowała kolejna książka pisarki, która ponownie związana jest z „afterową” serią. Chodzi oczywiście o „Nothing more”, czyli pierwszy tom z serii o Landonie Gibsonie.
Tym razem to przyrodni brat Hardina, Landon, ma problemy sercowe. Chłopak przeprowadził się do Nowego Jorku, gdzie studiuje pedagogikę. Przyszły nauczyciel liże rany po rozstaniu ze swoją pierwszą i jedyną miłością – Dakotą. Chłopak całkowicie oddaje się nauce i pracy w pobliskiej kawiarni. Nie chce angażować się w nowe związki, które mogłyby przysporzyć mu jedynie kłopotów. Mimo to, wkrótce poznaje Norę – koleżankę Tessy, która nie tylko potrafi piec wspaniałe słodkości, ale sama jest niesamowicie seksowna. Nic więc dziwnego, że Landon nie potrafi oprzeć się dziewczynie. Niebawem jednak w życiu Landona ponownie pojawia się Dakota, która pragnie odbudować dawną relację.
Chłopak nie wie, co zrobić w tej beznadziejnej sytuacji. Nie chce zranić uczuć Dakoty. Z drugiej strony czuje nieodpartą pokusę związania się z Norą. Landon nie ma wyjścia, musi wybrać. Przecież nigdy nie chciał trwać w tak zwanym wolnym związku!
Jakby miał za mało kłopotów, w odwiedziny zjawić ma się u niego Hardin. Nie byłoby w tym nic niezwykłego, gdyby nie fakt, że: a) Landon mieszka ze współlokatorką, którą jest Tessa, b) Tessa została bardzo zraniona przez Hardina.
Pozornie spokojne życie Landona, zaczyna sypać się jak domek z kart…
Książka Todd to jedna z tych powieści, którą warto zabrać ze sobą w długą podróż. Kiedy zabierzemy się za czytanie, mamy stuprocentową pewność, że książka okaże się na tyle ciekawa, że nie będziemy w stanie jej odłożyć!
„Friendzone” Sandra Nowaczyk
Okazuje się, że nie trzeba wiele, by zostać autorem. Niedawno na rynku pojawiła się książka „Friendzone” napisana przez siedemnastolatkę – Sandrę Nowaczyk. O wydanej przez wydawnictwo Feeria Young książce jest w sieci coraz głośniej, szczególnie wśród osób związanych z blogosferą książkową.
„Friendzone” to historia Tatuma i Griffin – przyjaciół od najmłodszych lat. Oboje zawsze byli dla siebie wsparciem. Dziś są już nastolatkami, każde z nich żyje we własnym związku, mają własne problemy i tajemnice. Wystarcza jednak jeden pozornie nic nieznaczący taniec na balu maskowym, żeby ich relacja stopniowo się zmieniła. Zarówno Tatum, jak i Griffin zaczynają zastanawiać się, czy przyjaźń pomiędzy kobietą a mężczyzną jest możliwa. Co stanie się, gdy ich znajomość zamieni się w bardziej intymną relację?
Mimo tego, że powieść miała premierę na początku lipca, już teraz otrzymuje wiele pozytywnych opinii na portalach czytelniczych. Sami jesteśmy ciekawi, czy Nowaczyk faktycznie jest polską Estelle Maskame!
„Hopeless” Colleen Hoover
Powieść Colleen Hoover „Hopeless” nie należy do najnowszych pozycji na rynku wydawniczym, a jednak wciąż jest niezwykle popularna i wiele nastolatek nawet dziś sięga po nią z wielką chęcią. Nic dziwnego, „Hopeless” zachwyca fabułą. Powieść Hoover jest subtelną, pełną tajemnic opowieścią o miłości, która potrafi roztopić wiele serc.
Sky jest dobrze ułożoną nastolatką, wychowywaną i uczącą się w domu. Jej matka jest dość… ekscentryczna, a sama Sky czuje się czasem, jakby mieszkała zamknięta pod kloszem. Jej spokojne życie zakłóca jednak Dean Holder – chłopak znany z niezbyt dobrej reputacji. Dziewczyna wie, że powinna trzymać się od niego z daleka, jednak Holder ogromnie ją fascynuje. Czy zaproszenie go na kawę i ciasteczka będzie niewłaściwe? Wydaje się, że nie. Tymczasem zbliżenie się do chłopaka sprawi, że życie, które znała do tej pory, legnie w gruzach. Dziewczyna pozna sekrety, których nigdy by się nie spodziewała.
Na znanym portalu czytelniczym „Hopeless” zebrało już ponad jedenaście tysięcy opinii. Na dodatek średnia ocena książki wynosi około 8,4/10 gwiazdek. Jeśli do tej pory nie mieliście okazji poznać przygód Sky i Holdera, koniecznie nadróbcie zaległości!
„Pieśń dla Elli Grey” David Almond
Niedawno na księgarskich półkach pojawiła się powieść Davida Almonda – „Pieśń dla Elli Grey”, której fabuła opierała się na micie o Orfeuszu. To dość ciekawy pomysł na książkę dla młodzieży, a podobny koncept zastosował m.in. Rick Riordan w swojej znanej serii o Percym Jacksonie.
„Pieśń dla Elli Grey” to historia nastoletniej Claire i jej przyjaciółki Elli Grey, które wraz z przyjaciółmi chcą spędzić jeden z weekendów na plażowej imprezie w brytyjskim hrabstwie Northumberland. Podczas zabawy nastolatkowie postanawiają nie przejmować się egzaminami, zrzędzącymi rodzicami i konfliktami w swoich związkach. Wkrótce na zabawie pojawia się tajemniczy chłopak – Orfeusz. Mimo że jest on dość ekscentryczny, każdy pragnie się z nim przyjaźnić. Wszyscy są odurzeni jego pięknym śpiewem, a najbardziej zauroczona nim jest… Ella Grey. Mimo tego, że wiele osób, w tym także Claire, uważa, że taki związek nie ma najmniejszych szans, zakochani postanawiają zawalczyć o swoją miłość. Okazuje się jednak, że prawdziwe życie nie wygląda jak filmowe love story. Jaką cenę Ella i Orfeusz będą musieli zapłacić za swoje uczucia?
„Pieśń dla Elli Grey” to powieść poruszająca trudne tematy, między innymi brak zrozumienia w relacji dorosły-nastolatek czy sprawy związane z odejściem bliskiej nam osoby. Historia Almonda przez wiele osób uznawana jest za naprawdę niezwykłą.
„Nie poddawaj się. Wzloty i upadki Simona Snowa” Rainbow Rowell
Rainbow Rowell to jedna z najbardziej poczytnych autorek książek dla młodzieży i dorosłych nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Stosunkowo niedawno wydano u nas „Nie poddawaj się”, czyli książkę nawiązującą do innego tytułu autorki – bestsellerowej „Fangirl”. Jednak historia o Simonie Snow to osobna powieść paranormal fiction, do której naprawdę warto zajrzeć.
Simon od małego wyróżniał się z tłumu. Wychowywał się w domu dziecka, jednak w wieku kilkunastu lat został wysłany do elitarnej szkoły magii Watford. Okazało się, że Snow jest Wybrańcem. Nie jakimś tam dziwakiem, a największym magiem wszechczasów. Teraz Simon jest pełnoletni i został mu już tylko rok do skończenia nauki w magicznej akademii. Przez ostatnie lata wiele się dowiedział, stoczył też parę niebezpiecznych bitew. Teraz pragnie poznać ostatnie tajniki magii, choć jednocześnie czuje pewien smutek, gdyż Watford okazało się dla niego prawdziwym domem. Kiedy wydaje się, że po wakacjach wszystko wraca do normy, rozpoczynają się zajęcia w szkole, nagle okazuje się, że współlokator Simona, wampir, nie wrócił do szkoły z letniej przerwy. Co więcej, jego rodzina zdaje się nie wiedzieć, gdzie przebywa. Snow obawia się, że jego kolega, którego nigdy nie darzył szczególną sympatią, zaczął bratać się z arcywrogiem magów – Szaroburym. Wkrótce naukę w Watford przerywają ataki wroga, a Simon musi podjąć z nim walkę. Czy chłopak dowie się, do czego dąży Szarobury? I gdzie zniknął jego współlokator?
Powieść Rowell wzbudza w niektórych czytelnikach mieszane uczucia. Zarzuca się, że powieść przypomina historię o „Harrym Potterze”, na dodatek książka zawiera wątek homoseksualny. Mimo wszystko „Nie poddawaj się” to naprawdę warta uwagi pozycja, którą niesamowicie dobrze się czyta!
„Moje serce i inne czarne dziury” Alessio Puleo
Na fali popularności włoskich romansów Frederica Mocci powstaje wiele książek, które zbliżone są fabularnie między innymi do „Trzech metrów nad niebem”. „Moje serce należy do ciebie” autorstwa Alessio Puleo jest powieścią, do której sam mistrz Moccia napisał przedmowę! Nic więc dziwnego, że tytuł szybko zyskał na popularności.
Do Włoch z Kolumbii przyjeżdża Ylenia. Dziewczyna ma najlepszą przyjaciółkę, przystojnego chłopaka, dość bogatych rodziców i… nieuleczalną chorobę. Nastolatka w chwilach silnego wzburzenia dostaje ataku i na parę minut traci przytomność, jednak mimo tego stara się prowadzić normalne życie. Wszystko zmienia się, gdy po specjalistycznych badaniach okazuje się, że Ylenia za parę miesięcy może umrzeć, a jej jedyna szansa to przeszczep serca.
W tym samym czasie, w jednym z małych włoskich miasteczek żyje Allesandro. Chłopak nie pochodzi z zamożnej rodziny, nigdy nie był przykładnym synem ani uczniem. Wychowywany przez kolegów z podwórka, od nauki woli imprezy oraz nocne zabawy z pięknymi dziewczynami.
Wkrótce do Włoch przyjeżdża Ylenia. Jej stan zdrowia się pogarsza, jednak życie zmienia się o 180°, kiedy pozna Allesandro…
„Moje serce należy do Ciebie” to typowe love story, które jednak porusza bardzo ważne tematy!
Patryk Obarski
O blogerze:
Patryk Obarski – bloger, freelancer, copywriter.
Jego blog Moje-Bestsellery.blogspot.com powstał w roku 2014 jako miejsce, w którym mógłby dzielić się swoimi przemyśleniami na temat książek i spraw związanych z literaturą. Na blogu pojawiają się głównie recenzje beletrystyki, felietony oraz posty tematyczne.
Z biegiem czasu i każdym kolejnym tekstem, Moje Bestsellery rozwijają się coraz bardziej dynamicznie, a czytelników ciągle przybywa! Obecnie praca nad Bestsellerami to nie tylko hobby, ale stały element każdego dnia.
Warto zajrzeć także na social media autora: Facebook i Instagram.