7 lipca – poranny przegląd książkoholicznego Internetu

w dziale Archiwum/Co słychać? by

Dan Brown pojawi się w tym roku w Krakowie; reżyserka „Pięćdziesięciu twarzy Greya” mówi o tym, jak bardzo żałuje, że podjęła się pracy nad tym filmem; są informacje na temat tego, kto może być autorem manuskryptu Voynicha. A to oczywiście jeszcze nie wszystko!

Dan Brown gościem Conrad Festival

Jak podaje portal LoveKraków.pl, tej jesieni Kraków odwiedzi Dan Brown, autor znanej wszystkim powieści „Kod Leonarda da Vinci”. Łączny nakład jego powieści oscyluje w granicy kilkudziesięciu milionów egzemplarzy. Pisarz weźmie udział w tegorocznej edycji Conrad Festival, odbywającego się tym razem pod hasłem „Niepokój”. Hasło wybrano z tomu Conrada pod tytułem „Tales of Unrest”.

Znajdź na Woblink.com

Wybór takiej a nie innej nazwy uzasadnia w swojej wypowiedzi dyrektor artystyczny festiwalu prof. Michał Paweł Markowski:

Chcemy rozmawiać o współczesnych niepokojach na świecie, o niespokojnych ruchach jednostek i zbiorowości, o gwałtownych emocjach, domagających się rozładowania i lękach dotyczących niejasnej przyszłości, która, jak sto lat temu, w czasach Conrada, zaczyna już roztaczać swój czarny cień nad nami[1].

Laska sir Waltera Scotta do kupienia

Booklips donosi, że dom aukcyjny Christie’s znajdujący się w Londynie zorganizuje licytację, podczas której będzie można nabyć laskę należącą do znanego szkockiego poety i powieściopisarza Waltera Scotta. Laska zostanie wystawiona na aukcji już w tym miesiącu. Fanów literata o grubych portfelach zachęcamy do zakupu bezcennej pamiątki.

To, że laska była przez sir Scotta używana bardzo często, widać chociażby na portretach (namalowanych między innymi przez Williama Allana) uwieczniających jego osobę wraz z ową laską właśnie. Podarował ją rok przed śmiercią wspomnianemu malarzowi, co potwierdza grawer znajdujący się na pierścieniu: Podarowana przez sir Waltera Scotta, Baroneta, dla Williama Allana, w Abbotsford, 19 września 1831 roku[2].

Laski (jako zaliczające się do przedmiotów osobistych) cieszą się dużym zainteresowaniem kolekcjonerów. Dobrym przykładem może być ta należąca do Charlesa Dickensa, która znajduje się w instytucjonalnych zbiorach i jest prezentowana na różnego typu wystawach.

Sylwia Chutnik została tegoroczną kuratorką Off Festivalowej Kawiarni Literackiej

Jak można przeczytać na Booklips, w tym roku Kawiarnia Literacka będzie działała po hasłem „Wszyscy”. Jak mówi sama Chutnik: Chodzi o to, by na chwilę zapomnieć o podziałach i skupić się na tym, co nas łączy[3]. Motyw przewodni literackich rozmów to wspólnota, a wszystkie podziały i kłótnie zostaną zaniechane, by znaleźć coś, co łączy zamiast dzielić. Kawiarnia będzie nawiązywała klimatem do przytulnego, domowego zacisza. Uczestnicy mogą spodziewać się słuchowisk polegających na czytaniu przez autorów ich książek na tle muzycznym, debat i przyjaznej atmosfery.

Znajdź na Woblink.com

Reżyserka żałuje pracy przy „Pięćdziesięciu twarzach Greya”

E.L. James okazała się wyjątkowo trudną osobą do współpracy. Jak podaje Booknews, reżyserka filmu, Sam Taylor-Johnson, zdradziła, że gdyby mogła wrócić do momentu, w którym podejmowała decyzję dotyczącą przyjęcia posady reżysera „Pięćdziesięciu twarzy Greya”, zdecydowanie by się na to nie zgodziła. Tego, że na planie dochodzi do starć między autorką a reżyserką, można się było domyślić – Taylor-Johnson wyreżyserowała tylko pierwszą część erotycznej trylogii. Głównym motorem napędowym sporu były dwie całkowicie sprzeczne wizje artystyczne na temat powstającego dzieła. Kłótnie pojawiały się przy kręceniu dosłownie każdej sceny, nie dziwi więc stwierdzenie reżyserki, że nie ma zamiaru oglądać kolejnych części, ponieważ po prostu jej nie interesują (z czym trudno polemizować).

Czy już wiemy, kto jest autorem manuskryptu Voynicha?

Jak podaje Lubimy Czytać, w badaniach nad najbardziej tajemniczą, nigdy nieodszyfrowaną księgą, zwaną manuskryptem Voynicha, nastąpił przełom. Co prawda szyfru nadal nie złamano (i nijak się na to nie zapowiada), ale odkryto, kto może być jego autorem. Jest to prawdopodobnie żydowski medyk, który żył w XV wieku w północnych Włoszech.

Data powstania rękopisu określana jest na przedział od 1401 do 1438 roku. Nazwa manuskryptu wzięła się od nazwiska jego odkrywcy, Michała Wojnicza. Zakupił on książkę i rozpowszechnił informacje o niej. O manuskrypcie nadal nie wiadomo za dużo. Składa się z podpisanych ilustracji, na podstawie których jedni naukowcy twierdzą, że książka to rodzaj demistyfikacji, a jej treść to ciąg przypadkowych, nic nieznaczących znaków. Inni zaś są zdania, że manuskrypt zawiera informacje będące próbką wiedzy tajemnej.

Co skłoniło badaczy do postawienia tezy dotyczącej autora? Między innymi to, że w całej książce nie ma ani jednego chrześcijańskiego symbolu (co zdaje się niezwykłe w czasach inkwizycji), stąd teza o żydowskim pochodzeniu, wiedza dotycząca zielarstwa przypadała zaś wtedy w udziale tylko medykom. Włoskie pochodzenie ma tłumaczyć między innymi ilustracja przedstawiająca konkretną stosowaną we Włoszech fortyfikację.

10 książek dających do myślenia

Człowiek Absurdalny, relatywnie nowy vloger nagrywający filmy o filozofii, prezentuje swoją listę 10 dających do myślenia książek. Większość z nich to naprawdę wstrząsające i przejmujące pozycje, a o problemach w nich poruszanych będziecie myśleć przez kolejne tygodnie, a nawet miesiące.

Gorący polecamy!

Instytut Książki i „Lato z Radiem” zachęcają do czytania w wakacje

Instytut Książki wraz z Programem 1. Polskiego Radia startują z cyklem audycji mających na celu promowanie czytelnictwa. Cykl będzie prezentowany w ramach jednego z najpopularniejszych wakacyjnych pasm radiowych – „Lato z Radiem”.

W ramach audycji wszyscy słuchacze będą mieli możliwość dowiedzenia się, co czytają muzycy i gwiazdy, takie jak między innymi Szymon Wydra, Halina Mlynkova czy Kasia Popowska. Poznamy ponadto tytuły, do jakich chętnie wracają oraz te, które okazały się w ich życiu tymi najważniejszymi. Wszystko to w programie „Nie raz przeczytane”.  Dodatkowo będzie można zapoznać się z felietonami Magdaleny Mikołajczuk „Czytam, bo lubię”.

Przypominamy, że wciąż możecie wybrać się w niezapomnianą podróż z literackim biurem podróży – Woblink Travel

W tym tygodniu jesteśmy w USA, kraju, który pod względem literackim ma naprawdę dużo do zaoferowania – od klasyków, przez uwielbiających wszelkie używki beatników, mistrzów horroru, po genialną literaturą współczesną. Zapraszamy!

Czytnik Kindle Paperwhite II za recenzję!

Na fanpage’u księgarni Woblink do niedzieli włącznie trwa konkurs, w którym w zamian za recenzję amerykańskiej książki można otrzymać podświetlany czytnik e-booków Kindle Paperwhite II. Jedyne, co trzeba zrobić, to zamieścić recenzję pod poniższym facebookowym postem.