28 czerwca – poranny przegląd książkoholicznego Internetu

w dziale Archiwum/Co słychać? by

20 lat temu ukazał się pierwszy tom przygód Harry’ego Pottera, co postanowili uczcić czytelnicy na całym świecie. Minister Obrony Narodowej złożył zawiadomienie do prokuratury ws. pomówienia  dokonanego przez pisarza Tomasza Piątka w książce „Macierewicz i jego tajemnice”. Instytut Książki wyda aż 3 mln złotych na kampanię promującą czytelnictwo. Woblink Travel znów zabiera swoich czytelników w literackie podróże, tym razem jednak inaczej niż w poprzednich latach i w ścisłej współpracy z portalem CzytajPL! A to oczywiście jeszcze nie wszystko!

Harry Potter jest z nami już od 20 lat

Choć niektórym trudno w to uwierzyć, od premiery pierwszego tomu Harry’ego Pottera upłynęło już 20 lat! Z tej okazji jak zwykle fani (którzy obecnie są już osobami dorosłymi i zajmują ważne, często redaktorskie, stanowiska) pozytywnie oszaleli. Książkoholiczny Internet, zarówno zagraniczny, jak i polski pełen był materiałów przygotowanych na tę okazję. „Newsweek” przygotował listę książek fantastycznych dla „dorosłych fanów Harry’ego Pottera”, „The Guardian” –test wiedzy o  serii, a „The New York Times” przekonuje w felietonie Davida Busisa, że „dorośli-mugole” powinni zaczytywać się w tej serii. Nam z całej serii niesamowitych materiałów szczególnie spodobały się przepiękne infografiki opublikowane na stronie Shopalike.pl (tak, to strona zakupowa, ale materiały prezentowane na tej podstronie niczego nie próbują nam wcisnąć). Dowiemy się z nich m.in., który przedmiot magiczny był najpopularniejszy w całej serii, jakie magiczne zwierzęta pojawiały się najczęściej w każdym tomie z osobna lub które zaklęcia było rzucane najczęściej.

Ponadto urzekł nas odcinek vloga „Krótka przerwa”, poświęcony słynnemu czarodziejowi z blizną w kształcie błyskawicy na czole, w którym dowiadujemy się kolejnych interesujących faktów na temat książki (łącznie z kulisami wydania jej w naszym kraju przez wydawnictwo Media Rodzina).

 Najbardziej szokujące książki dla dzieci

Australijscy vlogerzy publikujący na YouTube’owym kanale Planet Dolan przygotowali zestawienie książek dla dzieci, które pojawiły się na rynku, choć nigdy nie powinny (a przynajmniej nie w takiej formie). Znajdziemy tu np. przygody małpki nazywanej Ciekawski George, która z przyjemnością odurza się znalezionymi lekami (w książce zamieszczono niezwykle ciekawy, dokładny i zachęcający opis narkotycznego tripu), przygody… Plemnika Willy’ego (gdzie nie zaniechano pokazania jego bliźniaczych, będących częścią męskiego ciała, „domów”, które zamieszkiwał przed wyruszeniem w swoją życiową podróż) czy książkę wyprodukowaną przez środowiska antyszczepionkowców pt. „Cudowna odra Melanie”. Z tej ostatniej można się dowiedzieć, że szczepionki są niebezpieczne, za to zachorowanie na odrę wcale nie jest takie złe i może być nawet zabawne (chciałbym, żeby to był żart, ale niestety nie jest). A to tylko część tej bardzo niepokojącej listy. Materiał anglojęzyczny.

Publikacja zgłoszona do prokuratury

Skoro już przy niepokojących książkach jesteśmy, znany pisarz i publicysta Tomasz Piątek opublikował wczoraj książkę „Macierewicz i jego tajemnice” dotyczącą m.in. domniemanych kontaktów Ministra Obrony Narodowej z rosyjską mafią i obcym wywiadem. Publikacja ukazała się nakładem bliżej nieznanego wydawnictwa Arbitor (w bazie portalu Lubimy Czytać oficyna odpowiada za wydanie tylko tej jednej książki). Jak podaje portal WP.pl, Minister Obrony Narodowej stwierdził, że wszelkie przedstawione w publikacji zarzuty są pomówieniem i podjął działania w celu prawnego ukarania Tomasza Piątka. Autor odpowiedział, że postępowania sądowego się nie boi, bo jego książka jest efektem półtorarocznego śledztwa i przedstawił w niej udokumentowane fakty, a hipotezy wyraźnie od nich oddzielił. Sprawę bada prokuratura pod kątem możliwości popełnienia przestępstwa.

W Krakowie zakaz czytania książek

Ciąg dalszy niepokojących newsów, a ten będzie najbardziej przerażający. Jak informuje portal LoveKrakow.pl, krakowianie przekonają się, jak to jest żyć w świecie bez słowa pisanego, bez powieści, gdzie egzystencja sprowadzona jest do korzystania z elektronicznych gadżetów (broń Boże bez czytników e-booków i samych e-booków!). Całe szczęście tylko w ramach świata przedstawionego w  30. Edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Ulicznych Ulica, którego motywem przewodnim będzie dystopijna powieść „451 stopni Fahrenheita”.

 Partenon książek zakazanych

O projekcie budowania pomnika książek zakazanych w niemieckim mieście Kassel (oraz hipokryzji kryjącej się za tym projektem) pisaliśmy już 20 kwietnia. W końcu jednak możemy oglądać efekt pracy artystki Marty Minujín na portalu Niestatystyczny.pl oraz na poniższym materiale wideo. Mimo wszystko musimy przyznać, że projekt robi wrażenie.

 Polski Instytut Książki przekaże 3 mln złotych na kampanię promującą czytelnictwo

I w końcu dobra wiadomość. Jak informują WirtualneMedia.pl, Polski Instytut Książki zaplanował aż trzymilionowy budżet na czwarty kwartał tego roku: W ramach akcji przewidziano emisję spotów w telewizji, radiu, reklamy na outdoorze, działania w mediach społecznościowych (Facebooku, Twitter, Instagram). Wsparciem będą aktywności BTL, m.in. guerrilla marketing, marketing wirusowy i eventy.

Jesteśmy bardzo ciekawi akcji i trzymamy kciwobluki za jej powodzenie!

Dan Brown przyjedzie do Polski

Wszyscy fani pasjonujących spiskowych teorii dziejów przedstawionych w prozie Dana Browna mogą otwierać szampana! Jak informuje portal SmakKsiazki.pl, jego polska wydawczyni Sonia Draga potwierdziła informację, że Dan Brown będzie gościem tegorocznego Festiwalu Conrada!

Kup książki Dana Browna na Woblink.com

Nigdy niepublikowane dzieło Edith Wharton do pobrania za darmo z sieci!

Jak informuje portal Booklips, w archiwach literackich zgromadzonych w Centrum Harry’ego Ransoma na Uniwersytecie w Teksasie odnaleziono nigdy wcześniej niepublikowaną powieść Edith Wharton (pierwszej laureatki Nagrody Pulitzera). Porusza ona do dziś rozbudzający emocje temat eutanazji. Dzieło zostało udostępnione w całości na stronie jstor.org.

Kup książki Edith Wharton na Woblink.com

5 miesięcy – 10 weekendów – 100 godzin doskonalenia pisarskiego warsztatu

Rusza 3. edycja Kursu Kreatywnego Pisania Miasta Literatury UNESCO w Krakowie. Potrwa od 9 września 2017 do 28 stycznia 2018 roku. Żeby dostać się na ten niezwykły, zwieńczony zbiorową publikacją książkową kurs, należy pozytywnie przejść rekrutację, która wystartuje w najbliższą sobotę i potrwa do końca lipca. W tym czasie należy wysłać próbkę swojego tekstu na adres [email protected] i wnieść opłatę kwalifikacyjną. Szczegóły na TEJ stronie.

Po raz kolejny działalność wznowiło literackie biuro podróży – Woblink Travel

Woblink Travel jest wakacyjnym cyklem promocyjnym jednej z najpopularniejszych księgarni e-bookowych (zgadnijcie której ;)). W tym roku w ramach działalności „literackiego biura podróży” Woblink zacieśnił współpracę z portalem CzytajPL. My zadeklarowaliśmy się przygotowywać literackie przewodniki turystyczne, a Woblink niezwykle atrakcyjne promocje na książki z wybranych przez nas regionów świata i książki traktujące o nim. Co tydzień odwiedzimy i opiszemy inny zakątek czytelniczego globu. Pierwszy artykuł dotyczy Czech. Jeśli jeszcze nie wybraliście się w rejony książek naszych południowych sąsiadów, najwyższy czas to zmienić!

Woblink Travel: Literacki Przewodnik po Czechach