20 kwietnia – poranny przegląd książkoholicznego Internetu

w dziale Archiwum/Co słychać? by

Najprawdopodobniej odkryto nigdy wcześniej niepublikowaną powieść Juliusza Verne’a. Pisarz zachował ją dla potomności w zakopanej w ziemi kapsule czasu! Bill Cosby z popularnego komika i autora książek dla dzieci stał się jednym z najczęściej cenzurowanych pisarzy ostatniego roku w USA. W Niemczech powstanie pomnik książek zakazanych. Włodek Markowicz nagrywa ważny odcinek o niezwykle ważnej książce. A to jeszcze nie wszystko!

Juliusz Verne i kapsuła czasu

Kto jak kto, ale pisarz uznawany za najbardziej wpływowego prekursora science fiction potrafi zaskoczyć kolejne pokolenia swoim niezwykłym futurystycznym zabiegiem twórczym wiele lat po swojej śmierci. Jak podaje portal Booknews, amerykańscy archeolodzy z Explorers Club i ich koledzy z paryskiego Uniwersytetu Descartesa odkryli metalową kapsułę, w której znajduje się egzemplatrz nigdy niepublikowanej powieści podpisanej przez Juliusza Verne’a! Obecnie naukowcy badają autentyczność znaleziska, ale wiele wskazuje na to, że to autentyk. Juliuszu Vernie, jesteś wielki!

Jules Verne
autor: Nadar

Najczęściej cenzurowane książki w USA

W USA, tzw. „krainie wolności”, nie brakuje zarówno obywateli o zapędach cenzorskich, jak i tych, którzy z cenzurą walczą. Jak informuje portal Booklips, ci drudzy opublikowali listę 10 książek, o których wycofanie z bibliotek najczęściej zabiegali ci pierwsi. Większość z nich dotyczy publikacji z nurtu LGTB, aczkolwiek nie zabrakło wśród nich książki… Billa Cosby’ego. Nie ma w niej nic, co mogłoby kogokolwiek zgorszyć… poza samym autorem, przeciwko któremu toczy się obecnie szereg spraw o przestępstwa seksualne.

Pomnik ku czci zakazanych książek

Skoro już mówimy o książkach cenzurowanych, nie możemy przemilczeć powstającego obecnie pomnika zakazanych książek, który właśnie z takowych ma się składać. Znajdą się w nim publikacje ocenzurowane nie tylko w USA, ale też w ZSRR, Chinach (w których na listę ksiąg zakazanych trafiła nawet „Alicja z Krainy Czarów”…), Argentynie i nazistowskich Niemczech. Jak informuje portal Booknews, twórczynią dzieła jest argentyńska artystka Marta Minujin, a owoc jej pracy ma w czerwcu tego roku stanąć w niemieckim Kassel.

Kup na Woblink.com

Wszystko brzmi pięknie, ale w kontekście powstawania tego dzieła sztuki bardzo źle brzmi fakt, że jako budulec do stworzenia pomnika można przesłać artystce wszelkie zakazywane książki z wyjątkiem tych… niebędących w legalnym obrocie w Niemczech.

Ciekawie rozumiana jest wolność słowa w XXI wieku…

10 beletrystycznych bestsellerów wszechczasów

Portal Niestatystyczny.pl zamieścił listę 10 bestsellerów wszechczasów, z której usunięto jednak dzieła religijne i ideologiczne. Nie znajdziemy tu więc ani Biblii, ani Koranu, ani Czerwonej Książeczki itp. – sama beletrystyka. Dzięki takiej prezentacji wiemy, jakie książki poruszały umysły setek milionów ludzi na świecie, po prostu opowiadając ciekawe historie. Gorąco polecamy tę publikację.

Kup na Woblink.com

Włodek Markowicz – Wstydź się!

Włodek Markowicz ostatnio częściej nagrywa odcinki o książkach. Pisaliśmy już o jego niezwykłym materiale dotyczącym bestsellera „Życie pasterza”, a tymczasem nagrał on już kolejny poruszający odcinek o książce „#WstydźSię!” Jona Ronsona. Zarówno książka, jak i jej przesłanie streszczane przez Włodka Markowicza są bardzo potrzebne współczesnej społeczności internetowej. Mam nadzieję, że dzięki takim publikacjom nasz świat stanie się choć trochę lepszy.

Znamy nominowanych do Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego!

Portal LubimyCzytać zamieścił listę książek nominowanych do tegorocznej Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego przyznawanej polskim książkom fantasy. Wśród m.in. „Czterdzieści i cztery” Krzysztofa Piskorskiego i „Inwit” Michała Cholewy.

Kup na Woblink.com

Nieznana cena kreowania literackiej twórczości

Jeśli myślicie, że pisanie to wygodna praca, za którą nie ponosi się żadnej ceny, koniecznie przeczytajcie felieton Wojciecha Chmielarza opublikowany na portalu Smak Książki. Jak się okazuje, czasem nawet sam pisarz nie zdaje sobie sprawy z tego, co się z nim dzieje w czasie procesu twórczego…

Garść nowości z e-czytelniczego świata

Świat Czytników donosi o chińskim przecieku zdjęć najnowszego Amazona Kindle Paperwhite IV… Skromne zdjęcie nowego czytnika nie wskazuje jednak na żadną nową oszałamiającą funkcję.

Podobno Kindle Paperwhite IV
źródło: Świat Czytników

Znacznie ciekawiej zapowiada się za to Onyx Boox Typewriter, który jest notebookiem wyposażonym w elektroniczny papier zamiast klasycznego monitora. Który czytelnik e-booków, niebędący jednocześnie pisarzem, potrafiłby sobie odmówić takiego gadżetu? Tym bardziej, że czas pracy urządzenia na jednym ładowaniu ma wynosić aż 25 dni! Jeśli tylko Typewriter ma edytor tekstu, sprawdzanie pisowni, słownik z możliwą rozbudową i podstawowe funkcje jak wysyłanie plików mailem… to ja tylko czekam na informację, kiedy urządzenie trafi na nasz rynek i gdzie mam wpłacić pieniądze!

BookTube od kulis

Tagi na BookTubie to tematy, które poruszają YouTuberzy mówiący o książkach. Jednym z ciekawszych jest „BookTube od kulis”, w których poszczególni recenzenci opowiadają m.in. o tym, co zmotywowało ich do nagrywania filmów o książkach i w jaki sposób przygotowują odcinki swoich vlogów. Każda osoba, która chciałaby także promować czytelnictwo za pomocą tej formy i nie wie, od czego zacząć, powinna przyjrzeć się filmom z tym tagiem. Tuż przed świętami nagranie z tej serii opublikował Nicpoń Literacki. Polecamy je.