19 czerwca – wieczorny przegląd książkoholicznego Internetu

w dziale Archiwum/Co słychać? by

Tym razem w książkoholicznym przeglądzie internetowym bardzo różnorodnie, poważnie i śmiesznie, ambitnie i luźno –  mimo że trwał długi weekend, to niewątpliwie dużo się działo. W przeglądzie objazdowe retro biblioteki, zginający się e-book, buntujący się Czesi, krakowski “niepokój” oraz nowa nagroda literacka Biblioteki Narodowej.

Niełamliwy czytnik?

Świat Czytników pisze o największej nowince technicznej ostatnich lat w branży e-papieru. Mowa o prototypie e-papierowego składanego ekranu, który zaprezentowała firma E-Ink. Oprócz tego, że ekran jest giętki, co pozwala na trzymanie e-booka jak tradycyjnej książki, to jest całkiem spory – ma aż 10 cali. Czytalibyście na takim cacku?

Czesi przeciwko niższemu podatkowi VAT na e-booki

W całym książkoholicznym Internecie głośno było o ustawie Unii Europejskiej dotyczącej obniżenia VAT-u na książki, jednak teraz huczy jeszcze głośniej. Propozycjom zmian podatkowych Parlamentu Europejskiego sprzeciwia się czeski rząd, który grozi zablokowaniem projektu. Możecie o tym przeczytać między innymi na portalu Lustro Biblioteki.

Mobilne biblioteki poprzedniego wieku

W dobie kryzysu czytelniczego aż dziw bierze na myśl, że obwoźne biblioteki były kiedyś nie tylko wielką atrakcją, ale również pięknie wyglądały. Na portalu Niestatystyczny.pl pojawił się krótki artykuł, okraszony kilkunastoma retro zdjęciami, o domokrążcach przemierzających Stany Zjednoczone wozami, w których można było zostawić przeczytaną książkę i zabrać inną.

 

Niepokój na Conrad Festivalu

Krakowskie Biuro Festiwalowe odkrywa karty – tematem 9. edycji Conrad Festivalu będzie “Niepokój”. Formuła festiwalu jest bezpośrednim nawiązaniem do tomu “Tales of the unrest”, niezbyt fortunnie przetłumaczonego na język polski jako “Opowieści niepokojące”. Obierając taki kurs, organizatorzy chcą zwrócić uwagę na “doniesienia z krainy niepokoju”.

Nowa nagroda Biblioteki Narodowej

Jak donosi Booklips.pl, Biblioteka Narodowa ustanowiła nową nagrodę literacką. Jej patronem został Marek Nowakowski. Będzie ona przyznawana co roku autorom zbiorów opowiadań, ze szczególnym uwzględnieniem tych, których akcja rozgrywa się w Warszawie. Pierwszym laureatem nagrody został Wojciech Chmielewski. Oprócz statuetki pisarz otrzymał 100 tys. złotych.

Gra o tron – George R.R. Martin się tłumaczy

Ciekawą informację opublikował portal Booknews – George R.R. Martin nie chce rozsierdzać fanów, dlatego tłumaczy, dlaczego stroni od wypowiadania się na temat postępów nad “Wichrami zimy”, a także wbrew obawom czytelników liczy na to, że przeżyje jeszcze przynajmniej trzydzieści lat i napisze w tym czasie kolejne trzydzieści książek.

Kup e-bookową edycję ilustrowaną na Woblink.com