6 czerwca – przegląd książkoholicznego Internetu

w dziale Archiwum/Co słychać? by

Ukaże się nowa książka… J.R.R. Tolkiena! Na Islandii pojawiło się wydawnictwo, które zamierza drukować swoje książki tylko w czasie pełni księżyca. Barłóg Literacki przenosi się do Księgarni Autorskiej. A to oczywiście jeszcze nie wszystko!

Podwójna dawka postapokaliptycznego „Metra”

Jak donosi portal polter.pl, 14 czerwca pod flagą wydawnictwa Insignis ukażą się dwie kolejne książki z serii „Metro 2033”. Tym razem w świat po zagładzie przeniesie czytelników trzeci tom trylogii Denisa Szabłowa pt. “Prawo do zemsty”. Dodatkowo do każdego egzemplarza za darmo dodawany będzie zbiór najlepszych opowiadań fanowskich, wybranych w drodze konkursu na portalu metro2033.pl.

Znajdź e-booki z serii Metro na Woblinku

Po stu latach ukazuje się książka Tolkiena!

Na stronie tygodnika „Wprost” ukazała się informacja o premierze książki J.R.R. Tolkiena pt. “Beren i Luthien”. Data nie jest przypadkowa, bo w tym roku mija dokładnie 100 lat od jej napisania, a 10 lat od daty wydania poprzedniej książki pisarza – “Dzieci Hurina”. W materiale promocyjnym BBC wskazuje na to, że wydana niedawno książka autora “Władcy Pierścieni” silnie nacechowana jest wątkami autobiograficznymi, napisana została bowiem w krótkim czasie po powrocie pisarza z frontu. Tolkien walczył w czasie I wojny światowej m.in. w bitwie nad Sommą. Pozostaje nam czekać na polskie tłumaczenie książki. Za oprawę graficzną ponownie odpowiedzialny był Alan Lee, który wielokrotnie ilustrował powieści Tolkiena.

Wydaj książkę w czasie pełni księżyca, a niesprzedane egzemplarze spal w ognisku!

Portal Lubimy Czytać donosi o rewelacjach z Islandii. Jedno z tamtejszych wydawnictw funkcjonuje według faz księżyca i drukuje swoje książki tylko w czasie pełni. Na dodatek jedynie w 69 kopiach. Co więcej, dwójka założycieli oficyny Tunglið (w języku islandzkim to słowo oznacza księżyc) pali egzemplarze, których nie uda im się sprzedać.

Założyciele wydawnictwa, pisarz Dagur Hjartarson i artysta Ragnar Helgi Ólafsson, tłumaczą swoje postępowanie wyjątkowym podejściem do książek – chcą, by cały proces ich fizycznego powstawania był szczególny i aby autorzy mogli po takiej nocy wrócić do normalnego funkcjonowania.

Wilq powróci we wrześniu

W dniach 2–4 czerwca w Opolu odbył się Festiwal… Książki. W jego trakcie przeprowadzone zostało Wielkie Opolskie Dyktando, uczestnicy mogli wziąć udział w licznych spotkaniach z pisarzami, warsztatach dla dzieci oraz koncertach. W wywiadzie dla „Nowej Trybuny Opolskiej” Tomasz Minkiewicz, jeden z gości festiwalu, opowiadał o pracy nad kultowym komiksem o Wilq Superbohaterze, który tworzy wraz z bratem. Słynna postać ma powrócić jesienią, mówi się także o powstającym serialu telewizyjnym.

59. odsłona Barłogu Literackiego

Karolina Sulej i Sylwia Chutnik zapraszają do łóżka Księgarni Autorskiej. Tym razem podejmują temat Barbary Hulanicki, twórczyni kultowej marki Biby, która w latach 60. zawładnęła swingującym Londynem. W siedzibie jej firmy bywali i ubierali się m.in. Twiggy, David Bowie czy Freddie Mercury. Ponadto w odcinku tym Sylwia Chutnik prezentuje książkę “Rózia Rewelka, Inżynierka” nowego wydawnictwa Kinderkulka.

Krakowskie Księgarnie na Medal

Jak informuje Instytut Książki, po raz drugi rusza akcja promująca krakowskie księgarnie, będąca kontynuacją rozpoczętej w 2016 roku kampanii prowadzonej przez Fundację Miasto Literatury. Jest to lokalny projekt skierowany w największym stopniu do mieszkańców Krakowa, jego zadaniem jest umożliwienie jak najszerszemu gronu odbiorców dostępu do uczestnictwa w ofercie kulturalnej miasta. Fundacja zaplanowała przeszło 130 wydarzeń, warsztatów, paneli i spotkań o różnym charakterze – będą one skierowane do najmłodszych, dorosłych, bibliotekarzy, nauczycieli.