Nominacje do Nagrody im. Witolda Gombrowicza

w dziale Archiwum/Co słychać? by

Kobiety zdominowały tegoroczne nominacje do Nagrody im. Witolda Gombrowicza, przyznawanej za debiut literacki lub drugą książkę wydaną w naszym ojczystym języku przez polskiego autora. Anna Cieplak, Salcia Hałas, Natalia Fiedorczuk-Cieślak,  Aleksandra Zielińska i Aleksander Wenglasz to autorzy, którzy zostali wyłonieni z przeszło 90 zgłoszeń.

Tomasz Tyczyński, sekretarz kapituły nagrody, przekazał informację, które tytuły powalczą o Nagrodę im. Gombrowicza przyznawaną w ramach drugiej edycji. Rok temu triumfowali Weronika Murek za zbiór opowiadań “Uprawa roślin południowych metodą Miczurina” oraz Józef Hen za powieść “Solfatara”. Nazwisko lub nazwiska laureatów poznamy 10 września podczas uroczystej gali, która odbędzie się w trakcie festiwalu “Opętani literaturą”. Nagroda została ustanowiona przez samorząd Radomia, a organizatorami ceremonii są prezydent miasta i Muzeum im. Witolda Gombrowicza. Oficjalnie nagrodzie patronuje Rita Gombrowicz. Zwycięzca otrzyma 40 tys. zł.

Anna Cieplak „Ma być czysto”
(Stowarzyszenie im. Stanisława Brzozowskiego/Wydawnictwo Krytyki Politycznej)

Znajdź na Woblink.com

Nominacja do Nagrody im. Witolda Gombrowicza to kolejna szansa na wyróżnienie dla Cieplak w tym roku. Autorka ma już na swoim koncie tytuł “Książki Roku Radiowego Domu Kultury: Trójki”. Debiutująca pisarka powalczy o Literacką Nagrodę Gdynia i Stypendium im. Stanisława Barańczaka. “Ma być czysto” to powieść przepełniona lękiem – piętnastoletnia bohaterka boi się dosłownie wszystkiego: ciąży, wylądowania w zakładzie karnym, odrzucenia przez chłopaka kosztem jego fascynacji żołnierzami wyklętymi. Swój wiek traktuje jako schorzenie, multipluje w sobie kompleksy, nie może pogodzić się z pędzącą machiną zwaną dojrzewaniem.

Salcia Hałas „Pieczeń dla Amfy”
(Muza)

Znajdź na Woblink.com

Salcia Hałas zaprasza swoich czytelników do największego w tej części Europy bloku mieszkalnego – gdańskiego falowca. To właśnie to miejsce Matka Boska wybiera na swoje objawienie. Oprócz obsypanego śniegiem bloku, portowego miasta i aniołów bohaterami książki są samotna matka, smutna dziewczyna, pani z warzywniaka i młody budowlaniec. W “Pieczeni dla Amfy” szara codzienność przeplata się z magią. W swojej książce Hałas łączy brutalny, blokowiskowy realizm ze słowiańską mitologią i wschodnimi baśniami.

Natalia Fiedorczuk-Cieślak „Jak pokochać centra handlowe”
(Wielka Litera)

Znajdź na Woblink.com

Natalia Fiedorczuk-Cieślak została już w tym roku uhonorowana Paszportem Polityki w dziedzinie literatury. Jej książka “Jak pokochać centra handlowe” to zbiór tekstów opisujących życie codzienne – główna bohaterka niedługo zostanie matką, jest przeciętną mieszkanką warszawskich przedmieść. W swoim bezkompromisowym debiucie Fiedorczuk-Cieślak z chirurgiczną dokładnością opisuje najprostsze czynności, doszukując się w nich czegoś nadzwyczajnego.

Aleksander Wenglasz „Zdjęcie inaczej zabić”

(Fundacja na rzecz Kultury i Edukacji im. Tymoteusza Karpowicza)

 “Zdjęcie inaczej zabić” to powieść silnie zakorzeniona we współczesnej polskiej kulturze, podjemująca tematykę relacji międzyludzkich. Bohaterowie Wenglasza zmagają się z uzależnieniem od Internetu, przeszłością w tajnych służbach SB, typowo polskim poczuciem zawiści, pogardy, wstydu, wrogości i braku akceptacji inności, próbują odgadnąć prawdziwe intencje swoich najbliższych. Aleksander Wenglasz to utalentowany w wielu dziedzinach prozaik, poeta i reżyser. Na podstawie nominowanej do Nagrody im. Gombrowicza książki powstało autorskie czytanie zaprezentowane na deskach Teatru Polskiego we Wrocławiu.

Aleksandra Zielińska „Bura i szał”
(W.A.B.)

Ze wszystkich tegorocznych książek nominowanych do nagrody “Bura i szał” wydaje się najbardziej tajemnicza. Wioską wstrząsa pojawienie się Burej, zapomnianej, chorej i nadwrażliwej dziewczyny, która wraca do swojego rodzinnego domu, by rozliczyć się z niewygodną i niebezpieczną przeszłością. Książka Zielińskiej ukazała się w prestiżowej serii “Archipelagi” wydawnictwa W.A.B., w której ukazywały się książki takich autorów, jak Jacek Dehnel, Janusz Rudnicki, Wojciech Kuczok czy Józef Hen– (laureat zeszłorocznej edycji nagrody).