22 maja – wieczorny przegląd książkoholicznego Internetu

w dziale Archiwum/Co słychać? by

Wiedźmin pod sztandarem Netflixa! Książka Jacka White’a inspirowana działalnością The White Stripes! Cenzura w amerykańskiej szkole! Dylemat prezentowy związany z nadciągającym Dniem Matki! Znamy nominowanych do Nagrody Literackiej Gdynia i Nagrody im. Zajdla! Tak sytego przeglądu książkoholicznego Internetu nie było dawno! A to jeszcze nie wszystko!

Jack White wydaje książkę

Portal Pitchfork donosi, że Jack White wyda książkę inspirowaną swoją działalnością w zespole The White Stripes z ilustracjami autorstwa amerykańskiej piosenkarki Elinor Blake (pseudonim artystyczny April March). Angielski tytuł pozycji, która ma ukazać się w listopadzie bieżącego roku, brzmi „We’re Going To Be Friends”. O zakupie praw do polskiego wydania nie ma jeszcze żadnych informacji.

Geralt w Netflixie

Ta wiadomość zelektryzowała środowiska maniaków fantastyki i seriali. Netflix zekranizuje słynną sagę o Wiedźminie. Anglojęzyczną produkcją mają zająć się Sean Daniel (“Mumia”, serial “The Expanse”) i Jason Brown. W powstawanie materiału mają być zaangażowani autor powieści Andrzej Sapkowski oraz Tomasz Bagiński i Jarosław Sawko – przedstawiciele polskiego studia produkcyjnego zajmującego się efektami specjalnymi. Reszta szczegółów nie jest jeszcze znana. Mamy nadzieję, że produkcja Netflixa będzie lepsza od polskiej w każdym calu.

“Widz, jakiego szukamy, jest w tej chwili w telewizji i na platformach subskrypcyjnych, które niebywale rozwinęły się na przestrzeni ostatnich lat, m.in. dzięki Netfliksowi, HBO czy Amazon Prime. Dłuższe narracje, nie tak bardzo zestandaryzowane, bardzo dobrze się sprawdzają w tej formule. Nie ma jednego pomysłu na serial” – mówi w wywiadzie z „Gazetą Wyborczą” Bagiński.

Farsa na cenzurowanym

XXI wiek i cenzura w amerykańskiej szkole? Według Booknews w jednej z placówek oświaty w Denver w stanie Kolorado wycofano z bibliotecznego obiegu książkę “13 powodów” autorstwa Jaya Ashera. Taki ruch związany jest z próbą łączenia serii samobójstw z premierą serialu na podstawie powieści. Książka wydana w 2007 roku po latach wzbudziła kontrowersje dzięki przeniesieniu jej przez Netflixa na srebrny ekran w formie serialu pod tytułem “13 reasons why”. Pod wpływem negatywnego odbioru próby ograniczania swobody do dostępu do książki szkoła ugięła się i szybko zniosła zakaz.

Kup książkę, ebooka lub audiobooka na Woblink.com

Nagroda Literacka Gdynia

Twardoch, Łubieński, Engelking, Lech, Cieplak… Ogłoszono nominacje do Nagrody Literackiej Gdynia – jednej z najbardziej prestiżowych polskich nagród literackich. Wśród potencjalnych laureatów znalazło się dwudziestu kandydatów sklasyfikowanych w czterech kategoriach: proza, poezja, esej i tłumaczenie. Statuetki zostaną wręczone przez jury 2 września na uroczystej gali w Muzeum Emigracji w Gdyni. Wszystkich nominowanych możecie znaleźć na portalu Booklips pod tym linkiem.

Dla kogo “Zajdel”?

Jak donosi portal Lubimy Czytać, o tegorocznego “Zajdla” w głównej kategorii powalczą Marta Kisiel (“Siła niższa”), Michał Cholewa (“Inwit”), Marta Krajewska (“Idź i czekaj mrozów”), Krzysztof Piskorski (“Czterdzieści i cztery”) i Radek Rak (“Puste niebo”). Nagrody w kategoriach “Powieść” i “Opowiadanie” zostaną wręczone podczas uroczystej gali zamykającej konwent Polcon 2017. Gala odbędzie się 26 sierpnia w Lublinie. Kandydaci zostali wybrani przez czytelników na podstawie kilkumiesięcznego głosowania. Pełna lista nominowanych tutaj.

Znajdź ebooka lub książkę na Woblink.com

Serialowo-książkowe doniesienia Bookfaktu

W trzeciej odsłonie literackiego przeglądu informacyjnego bardzo serialowo. Strefa Czytacza donosi o wspomnianej wyżej produkcji Netflixa, premierze drugiego sezonu “Kronik Shannary” oraz o nowych odcinkach “Gry o tron”.

Kup książkę, ebooka lub audiobooka na Woblink.com