28 kwietnia – wieczorny przegląd książkoholicznego Internetu

w dziale Archiwum/Co słychać? by

W Poznaniu Pyrkon – największy polski konwent fantastyczny. Jeśli jeszcze nie zaczęliście przygody z twórczością Łukasza Orbitowskiego i nie wiecie od czego zacząć, portal Niestatystyczny.pl przyszedł Wam z pomocą i przygotował krótki przewodnik po twórczości pisarza. Książkoholicy z całego świata pomagają spełnić marzenie 13-letniej Pakistanki, która realizuje swój plan… przeczytania książki z każdego kraju.

Pyrkon 2017!

Wystartował największy w Polsce konwent miłośników fantastyki Pyrkon! Opisanie wszystkich atrakcji dla miłośników fantastycznych światów literackich przerasta nasze możliwości.

Szczegółowy program literacki jest TU.

Ale jeśli po zerknięciu na niego czujecie się przytłoczeni, polecamy krótkie podsumowanie czekających na Was atrakcji na portalu Lubimy Czytać.

Fani fantastyki będą bawić się w Poznaniu do niedzieli.

Jak zacząć czytać Łukasza Orbitowskiego?

Łukasza Orbitowskiego zna każdy polski książkoholik. Jeśli jakimś cudem nie przeczytał żadnej z jego książek, to z pewnością natknął się na któryś z jego felietonów w sieci. Ci, którzy nie zaczęli beletrystycznej przygody z tym pisarzem, powinni się ucieszyć z wpisu na portalu Niestatystyczny.pl, dzięki któremu dowiedzą się, jak zacząć przygodę z tym niezwykle ciekawym pisarzem.

Znajdź na Woblink.com

Wiedźmin chronologicznie

Na blogu Lektura Obowiązkowa ukazał się poradnik, jak chronologicznie czytać „Wiedźmina” Andrzeja Sapkowskiego. Komuś ten artykuł może wydać się zbędny – przecież numeracja tomów w sadze odpowiada chronologii! Tak, ale problemem stają się opowiadania i umiejscowienie ich na osi czasu. Jeśli więc ktoś chce poznać historię Białego Wilka, czytając opowieść o nim we właściwej kolejności – koniecznie powinien zobaczyć ten wpis.

Znam Harry’ego Pottera na pamięć! Na wyrywki, każdy tom!

Znacie tak hardcorowych fanów Harry’ego Pottera, że są skłonni przysiąc, że znają każdy z tomów przygód o młodym czarodzieju na pamięć? Z pewnością i zapewne wiecie, że ich słowa szybko okazują się metaforą, gdy zadacie pytanie o początek rozdziału 11. z tomu IV. I jest tak prawie zawsze. Prawie, bo jak donosi portal Lubimy Czytać, Rebecca Sharrock z Queensland w Australii naprawdę zna całą sagę na wyrywki i potrafi odtworzyć każde zdanie z książki. Sharrock cierpi na hipermnezję – rzadką chorobę, która sprawia, że cierpiąca na nią osoba ma doskonałą pamięć. Zresztą, zobaczcie sami:

Jakie książki ukształtowały Richarda Bransona?

Na Czytaj PL lubimy czasem zapytać sławne osoby o to, jakie książki ukształtowały ich życie. Richarda Bransona, właściciela firmy Virgin Groups, nie musimy już pytać. Na portalu Lubimy Czytać została opublikowana lista 70 książek, które ukształtowały jego osobowość.

Nagroda Literacka m.st. Warszawy

Booklips informuje o liście 10 laureatów Nagrody Literackiej miasta stołecznego Warszawy. Laureatami zostali m.in. Stanisław Aleksander Nowak, Jerzy Kronhold, Grzegorz Piątek, Marcin Szczygielski i Magda Wosik, a specjalne wyróżnienie otrzymała Hanna Krall.

Znajdź na Woblink.com

Przeczyta książki z każdego państwa na świecie

Dzieci i nastolatki mają różne marzenia. Niektórzy chcą klocki Lego, inni komputerowego „Wiedźmina III”, zaś 13-letnia Pakistanka pragnie… przeczytać książki z każdego kraju świata. Jak informuje portal Booknews, Aisha Esbhani pewnego razu zauważyła, że w jej domowym księgozbiorze dominują dzieła brytyjskich i amerykańskich twórców i słusznie doszła do wniosku, że skupiając się tylko na tych twórcach, może mieć ograniczoną wizję świata. Postanowiła więc przeczytać książki z każdego kraju na świecie. O pomoc poprosiła internautów i ci jak zwykle nie zawiedli. Obecnie Aisha ma już za sobą lekturę 80 książek z różnych państw, co stanowi około 40% publikacji z jej listy. Wydaje się jednak, że nastolatka dopnie swego. Dość powiedzieć, że na jej apel odpowiedział nawet… prezydent Nigerii.