25 kwietnia – przegląd książkoholicznego Internetu

w dziale Archiwum/Co słychać? by

Najnowsza badania czytelnictwa nie napawają optymizmem, ale są nieznacznie lepsze niż w latach poprzednich. Jedną z najbardziej oczytanych grup społecznych okazują się… więźniowie. W Korei Południowej ruszyła biblioteczna linia kolejowa. World Fantasy Award ma już nową statuetkę. W końcu skonstruowano profesjonalną maszynę do czyszczenia książek bibliotecznych.

Według badań Biblioteki Narodowej 63% Polaków nie czyta książek

Tuż przed Światowym Dniem Książki i Praw Autorskich Biblioteka Narodowa „zaskoczyła” nas badaniem czytelnictwa na rok 2016, według którego Polacy nie czytają tak samo, jak nie czytali w roku 2015 (jedynie 37% naszych rodaków przeczytało co najmniej jedną książkę w roku). Jedyny wzrost widoczny był w grupie aktywnych czytelników (wzrosła liczba najbardziej zaangażowanych czytelników).

W raporcie pojawiły się za to bardzo dziwne informacje, a czasem wydające się wręcz sprzeczne, jak np. spora liczba Polaków, którzy kupują książki oraz dostają je na prezent, i znikoma liczba ludzi, którzy w domach mają jakiekolwiek woluminy. Jak mawiał klasyk: „Coś tu nie gra”. Ponadto portal Niestatystyczny.pl informuje, że według raportu Allegro sprzedaż książek rośnie. Badanie Biblioteki Narodowej jest skarbnicą wiedzy, bardzo dobrze, że takie analizy się ukazują i że są dane, na których możemy się oprzeć, ale warto się nad nim bardziej pochylić i nie patrzeć na nie bezkrytycznie.

Niezwykle wysoki poziom czytelnictwa… w więzieniach

Żeby było jeszcze ciekawiej, z innych bieżących badań, o których pisze portal Niestatystyczny.pl, wynika, że coraz więcej książek czytają… polscy więźniowie. Prawie 1/3 z nich nie wyobraża sobie dnia bez książki, a czyta je 91% odsiadujących wyroki.

Świat stanął na głowie.

Nowy statuetka World Fantasy Award

Portal Lubimy Czytać donosi też, że możemy w końcu zobaczyć nową statuetkę prestiżowej nagrody World Fantasy Award. Poprzednia, z podobizną Howarda Phillipsa Lovecrafta, budziła spore kontrowersję przez fakt, że ten znany autor horrorów wielokrotnie deklarował poglądy rasistowskie i antysemickie. Jako pierwsza przeciw takiemu patronowi nagrody zaprotestowała jej laureatka, amerykańska pisarka nigeryjskiego pochodzenia Nnedi Okorafor, którą zabolał  dawny szyderczy i rasistowski wiersz Lovecrafta. Co jednak może się wydać zaskakujące, lovecraftowskiego wizerunku nagrody chyba najintensywniej bronił hinduski pisarz Sunand Tryambak Joshi (a warto wiedzieć, że Lovecraft portretował rodzimych mieszkańców Indii jako wyznawców najbardziej demonicznych istot), który postulował, by oddzielić twórczość Lovecrafta od jego dorobku. Prawdą jest, że poglądy, jakie Lovecraft deklarował, nie korelowały z jego wyborami życiowymi (ożenił się z Żydówką, przyjaźnił się z homoseksualistą etc.).

Niemniej reakcja Nnedi Okorafor, jak i kapituły konkursu wydaje się jak najbardziej zrozumiała.

Jak pisze portal Lubimy Czytać: Nowa statuetka wyszła spod dłuta Vincenta Villafrancy – przedstawia drzewo na tle księżyca. Zostanie wręczona po raz pierwszy w czasie listopadowego konwentu w San Antonio.

Obchodziliśmy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Światowy Dzień Książki, który przypada na 23 kwietnia, był uroczyście obchodzony przez wiele miast, księgarni, portali i blogerów.

Nam szczególnie przypadła do gustu publikacja portalu Niestatystyczny.pl z listą książek, w których była wyrażona fascynacja książkami 🙂

Z kolei portal Lubimy Czytać przygotował nagranie filmowe, w którym polscy pisarze odpowiadają na pytanie, dlaczego lubią czytać książki. Polecamy!

Pociąg do literatury

W Korei ostatnio dużo się dzieje. Podczas gdy w jej północnej części Kim Dzong Un testuje kolejne niedziałające rakiety nie-tak-dalekiego-zasięgu-jakby-chciał, w Korei Południowej jedna z linii kolejowych została zamieniona w bibliotekę podróżną. Jak informuje portal Booklips, pociąg z książkami jeździ po 124-kilometrowej trasie łączącej Paju i Yangpyeong. Co ciekawe, w wagonach nie tylko będzie można przeczytać książkę, ale planowane są też wieczorki literackie i spotkania z pisarzami!

Profesjonalna myjnia książkowa – zbawienie dla bibliotekarzy

Mało osób wie o tym, że praca w bibliotece nie dla wszystkich jest wskazana. Pewne gatunki pleśni żyjącej w kurzu osiadającym na książkach łatwo uczulają niektóre osoby. Ciężki jest los takiego zakochanego w literaturze bibliotekarza… ale niebawem życie i tej grupy ludzi może się odmienić, ponieważ, jak donosi portal Lubimy Czytać, powstała specjalna maszyna do czyszczenia książek. Wygląda jak miniaturowa wersja automatycznej myjni samochodowej, ale działa! Została już zakupiona przez Bibliotekę Publiczną w Bostonie.


Najmniejsza XVIII-wieczna Biblia świata na aukcji

Biblia kojarzy się nam (nie bez powodu) z wielką księgą. Tymczasem, jak donosi portal Booklips, na internetową aukcję Catawiki.com trafił właśnie egzemplarz XVIII-wiecznej Biblii o rozmiarach 3×4 cm, oprawiony w skórę, świetnie wykonany i umożliwiający lekturę. To najmniejszy egzemplarz Biblii wykonany tradycyjną techniką drukarską dostępną w tamtym czasie.