Książki, które zmieniły życie Łukasza Orbitowskiego

w dziale Archiwum/Co warto czytać?/Sławni czytają by

Łukasz Orbitowski, jeden z najpopularniejszych polskich pisarzy współczesnych, opowiada o książkach, które odcisnęły największe piętno na jego życiu.

Znajdź na Woblink.com

Książka która zmieniła Twoje życie?

Miasteczko Salem” Stephena Kinga. Jedna z najlepszych powieści średniego pisarza, którym kiedyś byłem zafascynowany. Miałem 14 lat, kupiłem wydanie z lśniącym wampirem na okładce, przeczytałem w dwie noce i pomyślałem „Hej, ja też chcę pisać!”.

Książka którą właśnie czytasz?

Dom z liści” Marka Z. Danielewskiego. Jego słynna powieść doczekała się wreszcie polskiego wydania. Zdumiewa nie tylko nowatorską (przynajmniej na fantastykę) formą, ale i treścią. Danielewski niesamowicie pisze o Niewyjaśnialnym, zaszytym tak w świecie, jak i między ludźmi, o tej potwornej tajemnicy, która sprawia, że tak trudno być nam razem ze sobą, blisko, w szczęściu.

Znajdź na Woblink.com

Ulubiona książka w dzieciństwie?

Dolina bez wyjścia” Thomasa Mayne Reida. Dostałem ją od ojca, bo była o zwierzętach, które znałem dotąd jako przyjemne, naturalnie oswojone. Reid w tym niewielkim dziełku odsłonił przede mną okrucieństwo przyrody ze wskazaniem na przerażającego i mściwego słonia samotnika. Byłem wstrząśnięty. Czytałem wielokrotnie i już nigdy nie wróciłem do Szklarskiego.

Książka, do której często wracasz?

Tako rzecze Zaratustra” Fryderyka Nitzschego. Mam prawie czterdzieści lat, w moim wieku Nietzsche właśnie popadał w obłęd, a ja przestaję mu wierzyć. Nie obchodzi mnie wola mocy i lew przemieniający się w dziecię. Ale „Zaratustra” wciąż skrywa mądrość i wiele pięknych fragmentów. Nawet jeśli to piękno, ta mądrość biorą się z szaleństwa.

Twój ulubiony bohater literacki?

Huckleberry Finn. Bo najważniejsza jest wolność.

Znajdź na Woblink.com

 


autorka: Klaudia Mynarska666
źródło: Wikipedia.org
licencja: CC BY-SA 4.0

 

Łukasz Orbitowski rozpoczął swoją karierę od publikowania horrorów i utworów fantastycznych, by stać się później rozpoznawalny jako twórca literatury obyczajowej. Laureat Paszportu Polityki, Nagrody Literackiej Gdynia, nominowany do Nagrody Literackiej Nike. Rodowity krakowianin, fan muzyki metalowej.