eCzytelnik radzi: 6 sposobów na przedłużenie żywotności baterii w czytniku

w dziale Archiwum/Co słychać?/Czytelnik XXI wieku by

Jestem pewien, że każdy użytkownik jakiegokolwiek mobilnego urządzenia elektronicznego, przynajmniej raz zadał sobie pytanie – „Co zrobić żeby moja bateria wytrzymywała dłużej?”. Pomimo tego, że zużycie baterii w przypadku czytnika jest już wystarczająco energooszczędne, to stosując kilka prostych zasad, przedłużenie żywotności baterii będzie jeszcze wydajniejsze.

Czy przedłużenie żywotności baterii jest konieczne?

Czytelnik może korzystać z urządzenia przez dłuższy okres czasu i nie przejmować się wyczerpującą baterią, a dbanie o baterię może być kluczem do długowieczności urządzenia. Zatem na to pytanie odpowiedzcie sobie sami ?

1. Wyłącz WiFi

WiFi inkBOOK Prime - przedłużenie żywotności bateriiJeden z najważniejszych punktów dla użytkowników czytników. Połączenie z Internetem przydaje się w telefonie, tablecie, ale czy potrzebujemy go w czytniku? Łączność z chmurą, księgarnią dokonywana jest poza procesem samego czytania. Podobnie jak w przypadku oświetlenia ekranu, korzystajmy z tego dobrodziejstwa tylko wtedy, kiedy tego rzeczywiście potrzebujemy, a nie zawsze, „bo jest taka możliwość”.

2. Wyłącz automatyczne odświeżanie

Ekran czytnika różni się od tych, które stosowane są w innych urządzeniach. Korzysta on z technologii papieru elektronicznego i imituje on kartkę papieru. Taki wyświetlacz ma wiele zalet, takich jak między innymi oszczędność baterii, brak odblasku i jest zdrowy dla oczu.
Jednak każdy kij ma dwa końce – przeskakując między stronami, zauważalny jest tak zwany efekt ghostingu. Objawia się on widocznymi pozostałościami treści poprzednich stron. Wymagane jest wówczas odświeżenie ekranu czytnika, gdzie większość z dostępnych dzisiaj czytników posiada już automatyczną funkcję, dzięki czemu nie musimy robić tego ręcznie.
Niemniej jednak należy pamiętać, że możemy robić to w momencie, kiedy taki efekt ma miejsce i rozprasza nas w czytaniu. Również istotny jest fakt, że automatyczne odświeżanie powoduje znaczne obciążenie baterii.
Wyłączenie automatyzacji odświeżania poskutkuje tym, że nie zrezygnujemy z niego załkowicie, a będziemy mogli to kontrolować i robić to po prostu rzadziej.

3. Wyłącz oświetlenie ekranu

Doświetlenie inkBOOK Prime - przedłużenie żywotności bateriiCzęsto zużywamy swoją baterię wykonując proste działania, które nie są w tej chwili konieczne. Zmiana niektórych przyzwyczajeń podczas korzystania z czytnika może mieć znaczenie. Jedną z takich zmian jest wyłączenie oświetlenia ekranu, co może mieć zbawienny wpływ na przedłużenie żywotności baterii. Zadajmy sobie pytanie – czy oświetlenie ekranu jest nam potrzebne za każdym razem, kiedy korzystamy z czytnika? Pamiętajmy, że oświetlenie często jest regulowane i stanowi dodatkową, a nie obowiązkową funkcjonalność. Tym samym ograniczenie korzystania z oświetlenia tylko do sytuacji, kiedy koniecznie tego potrzebujemy na pewno pozytywnie wpłynie na żywotność baterii naszego urządzenia.

4. Aktualizuj oprogramowanie

Pamiętajmy, że aktualizacja oprogramowania nie dotyczy tylko naprawy błędów, czy wprowadzania nowych właściwości lub kosmetycznych zmian. Bardzo często programiści skupiają się również na optymalizacji urządzenia, dzięki czemu użytkownicy korzystają z bardziej wydajnych urządzeń.

5. Wprowadzanie czytnika w tryb uśpienia

Czytnik inkBOOK Prime - przedłużenie żywotności bateriiWielu z nas może potwierdzić, że po skończeniu czytania lub w przerwie, po prostu odkłada czytnik na bok. Prędzej czy później sam się przecież wyłączy. Owszem, ale tym samym doprowadzamy do sytuacji, gdzie przy aktywnych aplikacjach, połączeniu z siecią czy włączonym oświetleniem, czytnik do czasu wyłączenia niepotrzebnie będzie wykorzystywał baterię. Wypracuj w sobie nawyk każdorazowego usypiania czytnika przed odłożeniem urządzenia. To nic nie kosztuje, nie wymaga poświęcenia więcej niż dodatkowych paru sekund na wciśnięcie jednego przycisku, a bateria na pewno będzie Ci za to wdzięczna.

6. Nie wrzucaj za dużo książek na urządzenie

Za każdym razem kiedy nowe tytuły pojawiają się na Twoim urządzeniu, czytnik indeksuje je w całości. Im więcej książek, tym dłużej zajmuje indeksowanie wszystkich pozycji i generowanie plików i rekordów dla każdej z nich. Rozumiem, że pojemność urządzenia może być kusząca i powoduje wręcz zbędną potrzebę „wypchania” czytnika książkami po brzegi, niemniej jednak dobrze wiemy, że nawet czytając kilka książek naraz, można wrzucić jeszcze kilka dodatkowych pozycji, a pozostałe są nam do niczego niepotrzebne.

Artykuł pierwotnie opublikowano na blogu eCzytelnik.com.

Krzysztof Zemczak


O AUTORZE

moroKrzysztof Zemczak

Twórca bloga eCzytelnik.com.
W sieci i w towarzystwie również znany jako MoRo.
Mieszkający na co dzień w Krakowie rodowity Żywczanin.
Z zamiłowania do technologii, elektroniki i dobrej książki znalazł ich połączenie w postaci elektronicznych stronic i wirtualnych bibliotek.

Ciągle będąc przekonany o tym, że nie ma nic przyjemniejszego od leżenia na trawie w ciepły, letni dzień czytając swoją ulubioną, klasyczną, papierową książkę, nie oponuję przeciwko książkowej rewolcie, która z dnia na dzień idzie coraz dalej doprowadzając do tego, że już niedługo elektroniczne książki na stałe zagoszczą w naszym życiu.