23 marca – wieczorny przegląd książkoholicznego Internetu

w dziale Archiwum/Co słychać? by

Chiny stawiają na programy telewizyjne, których tematyką jest literatura, i… przebijają one oglądalnością nawet kolejne edycje talent shows. Booklips dowodzi, że poezja nie tylko nie umarła, ale ma przed sobą wielką przyszłość. Brandon Sanderson daje rady początkującym pisarzom. A to oczywiście jeszcze nie wszystko!

Polski, literacki towar eksportowy: „Lód”

Jak donosi portal Lubimy Czytać, podczas ubiegłotygodniowych Targów Książki w Londynie sprzedano prawa do przekładu na angielski „Lodu” Jacka Dukaja.

Kup na Woblink.com

Poetry’s not dead!

W ostatnim przeglądzie pomarudziliśmy trochę na temat ignorowania tematu poezji w książkowym świecie internetowym, a tu taka niespodzianka!

Booklips przygotował świetny materiał o obecnej kondycji poezji w świecie zachodnim oraz o niebywałym sukcesie kanadyjskiej poetki indyjskiego pochodzenia Rupi Kaur. Jej wiersze zostały opublikowane w Polsce w dwujęzycznym tomiku pt. „Mleko i miód”.

Kup na Woblink.com

Nowatorskie programy o literaturze biją rekordy popularności

Skoro w temacie poezji jesteśmy, rekordy oglądalności w Chinach bije teleturniej poetycki! Tylko w lutym wzięło w nim udział ponad 100 osób w wieku od 7 do 70 lat. Konkurs obejmuje obszerną chińską poezję, a pytania dotyczą zarówno dzieł starożytnych, jak i współczesnych. Jak pisze Booklips: Przed zawodnikami stawiane są różne zadania: muszą na przykład przywołać wiersz przypominający obrazy z piasku wykonywane przez artystę na ekranie albo wyrecytować możliwie najwięcej wierszy z jakimś konkretnym chińskim znakiem (np. odpowiadającym słowu „alkohol”).

Warto nadmienić, że ten program przebija popularnością programy typu talent show. Może to jakaś wskazówka dla producentów polskiej telewizji, której wskaźniki oglądalności sugerują agonię?To jednak nie koniec informacji z Kraju Środka. Powstaje kolejny program telewizyjny, którego tematyką będzie literatura, ale jego koncepcja nie opiera się na rywalizacji. Jak pisze Booklips, twórcy zapraszają do studia gości trudniących się różnymi zawodami i rozmawiają o ich życiu oraz o tym, jak wpłynęły na nie dane dzieła literackie. Następnie oni sami lub inne wyznaczone do tego osoby odczytują wybrane utwory.To chyba dość symptomatyczne, że telewizje pogrążających się w kryzysie krajów Zachodu brną w produkcję coraz bardziej wątpliwych programów typu reality show i talent show, podczas gdy systematycznie wyrastające na potęgę gospodarczą Chiny. Nie chcę odpłynąć zbyt daleko w interpretacji światowych trendów telewizyjnych, ale odnoszę wrażenie, że to tak, jakby w obecnym świecie zachodnim stawiano na wytwarzanie płytkich, ale intensywnych emocji, które łatwo zagłuszają nasze wewnętrzne frustracje, podczas gdy w Chinach postawiono na głębokie uczucia i próbę zrozumienia swojego miejsca w społeczeństwie i na świecie.

Nowości, nowości

Na vlogu BukBuka pojawił się ciekawy o materiał o najnowszych książkach polecanych przez Annę Dziewit-Meller.

Brandon Sanderson radzi początkującym pisarzom

W Krakowie odbyło się spotkanie z Brandonem Sandersonem i tę okazję redakcja portalu Niestatstyczny.pl wykorzystała do przeprowadzenia ciekawego wywiadu z pisarzem. Rozmawiano zarówno o gatunkach, w których pisarz tworzy, o jego stylu pracy, planach twórczych (zarówno prozatorskich, jak i komiksowych) oraz o wpływie… religijności na kreowany świat. Pisarz postanowił też dać początkującym pisarzom ważną radę:

Oczywiście: traktujcie naukę pisania w taki sposób, w jaki traktujecie naukę jakiejkolwiek czynności, np. gry na instrumencie. Wyznaczcie sobie czas, ćwiczcie i wyrabiajcie dobre nawyki. To jedyny sekret bycia dobrym pisarzem.

Polecamy ten wywiad.

I na koniec…
Mem na dziś