21 marca – wieczorny przegląd książkoholicznego Internetu

w dziale Archiwum/Co słychać? by

Dziś Światowy Dzień Poezji. Ukazał się rocznicowy numer “Magazynu Histeria” z pierwszym, jeszcze nigdy niepublikowanym w Polsce opowiadaniem Howarda Phillipsa Lovecrafta! Rusza produkcja gadżetów, które pozwolą zasilać czytniki e-booków energią słoneczną. Kraków Miasto Literatury UNESCO wraz z innymi partnerami uruchamia programy, które pozwolą początkującym pisarzom na napisanie pierwszego profesjonalnego dzieła oraz pomogą debiutantom, którzy właśnie wydali pierwsze książki. A to oczywiście jeszcze nie wszystko!

Światowy Dzień Poezji

21 marca obchodzimy Światowy Dzień Poezji. Przeglądając blogosferę czytelniczą, dochodzę do wniosku, że poezja nie jest w niej szczególnie popularnym rodzajem literatury. Całe szczęście są jednak internetowi twórcy i recenzenci rozmiłowani w książkach, którym poezja jest bliska.

Świetny materiał o dzisiejszym święcie oraz o wierszach Adama Zagajewskiego przygotował Nicpoń Literacki.

Rocznicowa “Histeria” z Lovecraftem na pokładzie

Ukazał się trzeci rocznicowy numer “Magazynu Histeria”, a w nim m.in. pierwsze, nigdy niepublikowane po polsku opowiadanie samego Howarda Phillipsa Lovecrafta! Oczywiście i ten numer jest dostępny zupełnie za darmo.

Jak zacząć czytać Stephena Kinga?

Na portalu Niestatystyczny.pl ukazał się nie tylko poradnik, który odpowiada na to pytanie, ale który prezentuje również trzy odmienne ścieżki pozwalające na poznanie twórczości tego niezwykle płodnego pisarza.

A przy okazji mała ciekawostka o Stephenie Kingu od Woblinka:

Odnaleziono kufer podróżny twórcy Hucka Finna

Portal Booklips informuje o niezwykle interesującym odkryciu. Don Bearden, mieszkaniec Kansas City, na lokalnej aukcji nabył kufer należący do Marka Twaina. Sprzedawca nie wiedział, jaką wartość ma wystawiona przez niego na sprzedaż „stara skrzynia”. Pozostaje pogratulować nabywcy szczęścia i czujności!

Ciekawe, jakie książki pisarz woził w tym kufrze.

Wirtualna rzeczywistość w służbie postmodernistycznej literatury

Czy są tu fani Jamesa Joyce’a?

Jeśli tak, to powinien Was zainteresować fakt, że już niebawem powstanie wirtualna rzeczywistość, która pozwoli na wejście do świata Ulissesa. Jak informuje portal Booklips, wszystko za sprawą projektu Joycestick kierowanego przez Josepha Nugenta. Na wirtualny spacer ścieżkami znanymi z powieści będzie można się udać 16 czerwca, kiedy gotowy program ma zostać zademonstrowany szerszej publiczności.

W razie apokalipsy – słońce nadzieją naszych e-booków

Każdy fan e-booków wie, że ten format książki najlepiej czyta się na czytnikach wyposażonych w e-papier (o ile nie korzysta się z aplikacji przyspieszających czytanie). Lżejsze niż tablety, nie męczą wzroku, a jedno ładowanie wystarcza na mniej więcej miesiąc, więc świeżo naładowany czytnik można zabrać nawet na wyprawę w totalną dzicz. Niemniej ładować je raz na jakiś czas trzeba.

… Na pewno nie tylko ja tak mam, że czasem marzę o tym, żeby rzucić wszystko i uciec od cywilizacji. Albo że wyobrażam sobie życie w postnuklearnej rzeczywistości, kiedy takie dobra jak świeża woda czy elektryczność będą niedostępne. Co wtedy z moją monumentalną biblioteką zabezpieczoną w chmurze, na przenośnym dysku i czytniku? Jako osoba z jednej strony otoczona elektronicznymi gadżetami marzę też o posiadaniu czystszego sumienia i wyglądam możliwości korzystania z alternatywnych źródeł energii.

Dzięki portalowi GoodEReader dowiedziałem się, że ludzi podobnie myślących jest więcej, i dla nich firma Bookeen, producent czytnika Cybook, opracowała etui, które jest jednym, pięknym, estetycznym pokrowcem, a jednocześnie ładowarką na baterię słoneczną.

Etui na czytnik e-booków z baterią słoneczną i już żadna apokalipsa nie pozbawi nas dostępu do ukochanych książek… no chyba, że w jej trakcie zapadną wieczyste ciemności…

Mój jedyny komentarz do tego cuda:

 

Czym dla ciebie są książki?

Na kanale My Books My Life ukazał się dość wzruszający materiał, w którym BookTuberki opowiadają o swojej miłości do książek.

https://www.youtube.com/watch?v=292FcSmUCpM

Powinniście o tym wiedzieć

Wydałeś już swoją pierwszą książkę?

Nie jest tajemnicą, że mało kto ma w życiu tak bardzo pod górkę jak debiutujący pisarze. Wydawnictwa nie chcą inwestować w promocję ich książek, bo wiedzą, że nie wygenerują takiego zysku jak pisarze o ugruntowanej pozycji, a to sprawia, że zamówienie kolejnej książki stoi pod znakiem zapytania.

Z tego powodu Miasto Kraków, Instytut Książki, Fundacja Tygodnika Powszechnego oraz Krakowskie Biuro Festiwalowe ustanowiło Nagrodę Conrada, która ma na celu wsparcie debiutujących twórców. Zwycięzca otrzyma: 30 tys. złotych, wsparcie przy pracy twórczej obejmujące rezydencję w Krakowie, gdzie pisarze będą mogli spokojnie pracować nad kolejnym dziełem, oraz wsparcie organizatorów przy wydaniu kolejnego utworu.

Chcesz napisać i wydać swoją pierwsza książkę?

To idealnie, bo w czerwcu startują zapisy do Kursu Kreatywnego Pisania Miasta Literatury UNESCO. Podczas pięciomiesięcznego kursu 12 uczestników ma szansę spotkać się i współpracować z redaktorami, wydawcami oraz pisarzami. Pod okiem psychologów twórczości, specjalistów od PR czy agentów literackich podniosą swoje umiejętności, które pozwolą im odważnie wejść na rynek wydawniczy.

Wyróżniony laureat pierwszej edycji Kursu, Ahsan Ridha Hassan, wydaje obecnie już trzecią powieść. Jego debiut literacki został okrzyknięty debiutem na miarę Neila Gaimana; w lutym  opowiadanie Hassana ukazało się w tomie „Eksplozje” Janusza L. Wiśniewskiego, a na początku tego miesiąca ukazała się jego kolejna powieść „Trupojad i dziewczyna”.

Mem na dziś: