Najlepsze premiery – druga połowa marca

w dziale Archiwum/Co słychać?/Co warto czytać? by

Nie ustajemy w zmaganiach z ogarnięciem wszystkiego tego, co dzieje się na naszym rynku wydawniczym, i przychodzimy do Was z kolejnym wyborem najlepszych książek, które niebawem pojawią się na księgarskich półkach. Tym razem nie zawiodą się zwłaszcza miłośnicy reportażu, Wydawnictwo Literackie przygotowało bowiem ponadtysiącstronicowy tom zbierający dzieła Hanny Krall. W marcu powróci Jo Nesbø z nową powieścią o Harrym Hole. A każdego powinno ucieszyć wydanie zupełnie nowych przygód Kubusia Puchatka! Ale po kolei, oto jakie nowości czekają na nas w drugiej połowie marca:


„Prom” Ove Løngmansbø

Kup na Woblinku

Premiera 15 marca

Tak, tak, właśnie tak, w marcu czekać na nas będa kolejne książki Remigiusza Mroza! “Inwigilacja”, czyli kontynuacja cyklu z Chyłką, oraz “Prom”, czyli trzecia już książka napisana przez pisarza pod pseudonimem Ove Løngmansbø! Dziewiczy rejs promu duńskich linii na Wyspy Owcze nie kończy się tak, jak powinien. Wszystko wskazuje na to, że prom został uprowadzony przez terrorystów.

„Tamtego ranka, kiedy po nas przyszli. Depesze z SyriiJanine di Giovanni

Kup na Woblinku

Premiera 15 marca

W styczniu 2011 roku w Syrii rozpoczęły się protesty przeciwko rządom Baszszara al-Asada. Początkowo pokojowe demonstracje szybko przerodziły się w bratobójczą wojnę domową. Chaos ogarniętego konfliktem wewnętrznym kraju wykorzystało ISIS, co w 2014 roku doprowadziło do powstania iracko-syryjskiego kalifatu – Państwa Islamskiego. Janine di Giovanni, ceniona dziennikarka wojenna, oddaje głos zwykłym Syryjczykom, opowiada o ludziach, których wojna dotknęła najbardziej.

 

„Kokony” Ule Hansen

Kup na Woblinku

Premiera 15 marca

To jeden z najciekawszych thrillerów, jakie będzie Wam dane przeczytać w najbliższym czasie. A to za sprawą bardzo oryginalnej głównej bohaterki – Emmy Carow – profilerki, która potrafi zgłębić umysły najbardziej zwyrodniałych morderców, ale nie przepada za zwykłymi ludźmi.  Do tego wszystkiego mamy świetnie skomponowaną intrygę i akcję, która wbija w fotel. Polecamy wszystkim thrilleromaniakom!

 

„Księga morza” Morten A. Strøksnes

Premiera 16 marca

Dwójka przyjaciół, trochę sprzętu, mały ponton i wielka misja: zapolować na rekina polarnego, który może mierzyć 8 metrów, ważyć ponad tonę, a jego mięso jest dla ludzi toksyczne i wywołuje halucynacje. To niezwykle wciągający reportaż o morzu i jego tajemnicach, pełen odniesień do historii, literatury, sztuki, mitologii, ekologii czy życiowych mądrości prostych rybaków. To zarazem świetna lektura, jeżeli chcecie choć na chwilę uciec od cywilizacji i przeżyć niezapomnianą przygodę!

„Porwane. Boko Haram i terror w sercu Afryki” Wolfgang Bauer

Premiera 22 marca

Boko Haram to jedna z najbardziej okrutnych organizacji terrorystycznych na świecie, która zamordowała w ostatnich latach więcej ludzi niż Państwo Islamskie. Sekta walczy o utworzenie w Nigerii kalifatu i wprowadzenie szariatu, współpracuje z Al-Kaidą i przysięgła wierność Państwu Islamskiemu.

O organizacji zrobiło się głośno, gdy do internatu w niewielkim mieście Chibok wdarli się żołnierze Boko Haram i porwali 276 dziewcząt. Miliony internautów, aktywiści, politycy, w tym Michelle Obama, zjednoczyli się pod hasłem #BringBackOurGirls. Wolfgang Bauer dotarł do tych dziewcząt, którym cudem udało się uciec. Ich relacje to przejmująca opowieść o koszmarze i przemocy, jakie na szarych ludzi sprowadzają fanatycy zasłaniający się sztandarem Koranu.

 

„Pragnienie” Jo Nesbø

Premiera 29 marca

Harry Hole powraca, aby zmierzyć się w nierównej grze, w której karty rozdaje demoniczny psychopata. Znaleziono ciało młodej kobiety, a ślady na jej ciele wskazują, że morderca był wyjątkowo brutalny. Presja mediów sprawia, że policja zwraca się do Harry’ego po pomoc. Były śledczy nie ma jednak ochoty wracać do pracy, przez którą tak wiele w życiu stracił. Jednak gdy okazuje się, że ta zbrodnia łączy się z nierozwiązaną sprawą z przeszłości, Hole postanawia działać.

 

„Życie pasterza. Opowieść z Krainy Jezior” James Rebanks

Premiera 29 marca

Książka Jamesa Rebanksa stała się międzynarodowym fenomenem wydawniczym. Zachwyciła między innymi Amerykanów, Brytyjczyków, Niemców, Hiszpanów i Norwegów. Dlaczego? Bo to prawdziwa historia człowieka, który rzucił wszystko i postanowił przenieść się na wieś, aby pracować na farmie i żyć z dala od miejskiego zgiełku! Czyż to nie pociągająca wizja?

 

„Berserk” Paweł Majka


Premiera 29 marca

Paweł Majka serwuje nam kolejną niezbyt optymistyczną, postapokaliptyczną wizję naszej przyszłości. Ludzie na Ziemi wpadają w dziki szał. Tracą świadomość tego, kim są. Rzucają się na siebie nawzajem. W ciągu tygodnia nie ma już ani jednego  zdrowego człowieka. Świat jest w ruinie. A potem nagle wszystko mija…

Czego najbardziej się boisz, gdy przyjdzie ci żyć wśród zgliszczy? Tego, że przypomnisz sobie, co się z tobą działo, gdy wszystkich opanował szał zabijania, oraz tego, że to może w każdej chwili powrócić.

 

„Fak maj lajf” Marcin Kącki


Premiera 29 marca

Żadna z postaci w tej książce nie jest prawdziwa. I żadne wydarzenie nie miało miejsca. A jednak powieść Kąckiego pokazuje współczesność lepiej niż niejeden reportaż. Powstała ze strzępów informacji, niedopowiedzeń, plotek i miejskich mitów.

To pierwsza powieść dziennikarza “Gazety Wyborczej” i reportera “Dużego Formatu”. Miejmy nadzieję, że nie ostatnia!

 

„Nowe przygody Kubusia Puchatka” Kate Saunders, Brian Sibley, A.A. Milne, Jeanne Willis, Paul Bright


Premiera 29 marca

Oficjalna kontynuacja klasycznych opowiadań A.A. Milne’a w wykonaniu najlepszych współczesnych pisarzy dla dzieci, z nowymi, pięknymi ilustracjami w stylu E.H. Sheparda i w znakomitym tłumaczeniu Michała Rusinka. To pozycja obowiązkowa dla wszystkich: małych i dużych! To okazja do ponownego spotkania z Kubusiem, Prosiaczkiem, Kłapouchym, Tygryskiem, Krzysiem i resztą przyjaciół oraz szansa na usłyszenie kolejnych opowieści ze Stumilowego Lasu!

 

„Fantom bólu”, Hanna Krall

Premiera: 30 marca

To wielka gratka dla wielbicieli reportażu. “Fantom bólu” to zupełnie wyjątkowa publikacja zawierająca wszystkie kultowe teksty Hanny Krall zebrane w tomie liczącym ponad tysiąc stron!  Znajdziemy w nim: „Zdążyć przed Panem Bogiem”, „Sublokatorka”, „Okna”, „Hipnoza”, „Taniec na cudzym weselu”, „Dowody na istnienie”, „Tam już nie ma żadnej rzeki”, „To ty jesteś Daniel”, „Wyjątkowo długa linia”, „Król kier znów na wylocie”, „Różowe strusie pióra” i „Biała Maria”  – z najnowszą, dopisaną specjalnie do tej edycji, częścią zatytułowaną „Podwójne życie Władysława Sokoła”.