14 marca – wieczorny przegląd książkoholicznego Internetu

w dziale Archiwum/Co słychać? by

Ministerstwo przyjmuje propozycję ustawy o jednolitej cenie książki. Istnieje ryzyko, że ktoś w rządzie przygotowuje podkładkę pod likwidację szkolnych bibliotek. Pojawiają się doniesienia, że Jane Austen mogła zostać otruta. Wielki Buk publikuje materiał o jednej z najbardziej tajemniczych współczesnych pisarek. A to oczywiście jeszcze nie wszystko!

Znamy Książki Roku 2016 portalu Lubimy Czytać!

Wszyscy laureaci na poniższym nagraniu 🙂

Ustawa o jednolitej cenie książki zbliża się coraz szybszym krokiem

Jak donosi portal Niestatystyczny.pl, projekt ustawy został już przyjęty przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Oznacza to ni mniej, ni więcej, tylko to, że na jej temat odbędzie się głosowanie w Sejmie.

Bardzo ciekawej analizy ustawy podjął się Robert Drózd z bloga Świat Czytników. Polecamy ten wpis.

Czy znikną szkolne biblioteki?

To pytanie podnosi redaktorka portalu Lubimy Czytać, a jej obawy narodziły się po przeczytaniu rozporządzenia w sprawie podstawy programowej kształcenia ogólnego w szkole podstawowej, z którego zniknęła preambuła dotycząca szkolnych bibliotek. Nie chcemy siać paniki, ale sprawa rzeczywiście wygląda niepokojąco.

Jakie słowa są najczęściej używane przez popularnych pisarzy?

Na portalu Booklips pojawił się ciekawy artykuł o programie komputerowym opracowanym przez Bena Blatta, który pozwolił mu ustalić, jakie są ulubione słowa jednych z najpopularniejszych pisarzy. Jesteście ciekawi? Zobaczcie ten wpis.

Duma, uprzedzenie i arszenik – Jane Austen mogła zostać otruta

Na portalu Lubimy Czytać opublikowana została opinia profesora Simona Bernarda, który twierdzi, że autorka „Dumy i uprzedzenia” wcale nie umarła w wyniku choroby nowotworowej, gruźlicy czy choroby Addisona, lecz na skutek działania trucizny. Wskazywać na to miałaby nie tylko tajemnicza choroba, ale też szybko pogarszający się wzrok pisarki.

Piszesz powieści i marzysz o karierze pisarza? Wyślij swoją powieść na konkurs Conrada

Portal Booklips informuje, że do 2 maja można zgłaszać powieści, które powalczą o Nagrodę Conrada dla debiutów literackich w kategorii proza. Laureat otrzyma 30 tysięcy złotych i miesięczny pobyt rezydencjalny w Krakowie. Zwycięska książka będzie także promowana na łamach „Tygodnika Powszechnego”. Chyba warto 😉

Kochasz swój czytnik e-booków?

To pamiętaj, by o niego należycie dbać. Jeśli nie wiesz, jak to zrobić, polecamy wpis na blogu Czytio.pl.

Make life harder czytają naprawdę hardcorowe książki

Kojarzycie facebookowych satyryków prowadzących fanpage Make life harder? Na kanale Buk Buk opowiedzieli o swoich ulubionych książkach. Wierzcie mi, chłopaki Was zaskoczą, podając listę swoich ulubionych książek.

Donna Tartt – pisarka niezwykła i niezwykle tajemnicza

Olga z Wielkiego Buka przygotowała miniprzewodnik o naprawdę niesamowitej autorce. Donna Tartt potrafi zauroczyć zarówno swoją twórczością, jak i zasłoną tajemnicy, za którą się skrywa.

Retelling – co to jest?

Jeśli nie masz pojęcia, co oznacza pierwsze słowo z powyższego nagłówka, powinieneś obejrzeć tego vloga Marthy Oakiss.