27 lutego – wieczorny przegląd książkoholicznego Internetu

w dziale Archiwum/Co słychać? by

„Marsjanin” trafia do amerykańskich szkół. Portal Niestatystyczny.pl przygotował listę książkowych alternatyw dla serialu “Belle Epoque”. Stacja Książka opublikowała poradnik dla blogerów chcących podjąć współpracę z wydawnictwami. Michał Nogaś rozmawia z Remigiuszem Mrozem. Na festiwalu literatury w północnym Teksasie pojawiają się tysiące nastolatków.  A to oczywiście jeszcze nie wszystko!

„Marsjanin” na lekcjach

Lubimy Czytać informuje o bardzo ciekawym apelu amerykańskich nauczycieli przedmiotów ścisłych, którzy poprosili Andy’ego Weira o przygotowanie „Marsjanina” bez wulgaryzmów, by móc korzystać z książki na lekcjach. Autor poprosił swojego wydawcę o przygotowanie takiej wersji i w końcu trafiła ona do szkół. Jak donosi portal, dzięki takiemu zabiegowi amerykańskie lekcje zostały wzbogacone o eksperymentalną uprawę ziemniaków w warunkach zbliżonych do marsjańskich czy budowanie pojazdów zasilanych energią słoneczną!

Nie ukrywamy, że naszym zdaniem podobne lekcje z powodzeniem mogłyby się odbywać w polskich szkołach.

Znajdź na Woblinku

Gdyby starzy czytali tyle, co młodzi…

Jak często słyszeliście narzekania, że „młodzież teraz już nic nie czyta”, „za moich czasów to książki połykaliśmy całymi tomami, a teraz tylko telewizja/komputer/telefon” (niepotrzebnie skreślić). Mimo to badania czytelnictwa ukazują zgoła odmienny obraz najmłodsze pokolenie najchętniej sięga po książki (i chwała mu za to). Kolejne potwierdzenie uwielbienia książek przez współczesnych nastolatków napływa z… północnego Teksasu. Stereotypowy mieszkaniec tego stanu nie jest typem mola książkowego, a jednak, jak donosi Dallas News, na ostatnim festiwalu książek młodzieżowych pojawiło się… 10 tysięcy osób!

Co zamiast “Belle Epoque”?

Telewizyjny serial “Belle Epoque” budzi kontrowersje. Jedni są nim zachwyceni, drudzy uważają, że jest trywialny i po macoszemu traktuje epokę, w której toczy się akcja. Portal Niestatystyczny.pl przygotował w artykule “Co zamiast Belle Epoque?” listę książek dla jednych i drugich. Znajdziecie tam XIX-wieczne, klasyczne i retro kryminały, w których świat przedstawiony jest podobny do tego z serialu. Ostrzegamy jednak, że fabuła wspomnianych książek jest znacznie ciekawsza niż serialowa 😉

Znajdź na Woblinku

Powieści z kosmosu

NASA poinformowała parę dni temu o niezwykłym odkryciu dokonanym przy obserwacji gwiazdy  okrążanej przez aż siedem planet podobnych do Ziemi, na których może istnieć życie. Z tej okazji Lubimy Czytać przygotowało listę najciekawszych książek science fiction traktujących o kontaktach z obcą cywilizacją bądź o kolonizacji innych planet. Polecamy ten wpis!

Świetny artykuł, ale po co to clickbaity?

Lubimy Czytać przygotowało ciekawą infografikę i garść statystyk dotyczących książek nominowanych do Książki Roku 2016 wybieranej na tym portalu. Wpis jest bardzo ciekawy, ale… portal postanowił go zatytułować „Przepis na książkowy sukces”, sugerując, że znajdziemy tam informacje, jak napisać bestseller. W tekście nie ma jednak żadnych wskazówek dla pisarzy (bo chyba nie można na serio traktować sugestii, że lepiej być kobietą, bo 52% nominowanych to pisarki)… Koledzy, ten wpis jest bardzo dobry i nie potrzebuje clickbaitowych zagrywek.

Blogowe podsumowanie tygodnia Wielkiego Buka

Na blogu Wielki Buk pojawiło się kolejne podsumowanie zawierające wyselekcjonowane przez Olgę teksty i nagrania z BookTube’a. Jak zwykle polecamy ten wpis ☺

Jak rozpocząć współpracę z wydawnictwami?

Stacja Książka opublikowała świetny poradnik dla blogerów, którzy chcieliby podjąć współpracę z wydawnictwami. Marta Głowacka bez ogródek tłumaczy, co trzeba zrobić, by oficyny zwróciły na Was uwagę i zaoferowały Wam egzemplarze recenzenckie. Polecamy ten wpis!

Michał Nogaś z Remigiuszem Mrozem

Michał Nogaś przeprowadził niezwykle ciekawy wywiad z Remigiuszem Mrozem. Jeśli chcecie wiedzieć, jak pisać tyle bestsellerów i nie zwariować,  jak Remigiusz odpowiada na trudne pytania dotyczące politycznych inspiracji oraz jaką tragedię związaną z polskimi politykami udało mu się przewidzieć, koniecznie obejrzyjcie ten materiał ☺