„Zielona Cytryna” poleca

w dziale Archiwum/Co słychać? by

Mijałam się z biografią Elona Muska przez kilka ostatnich miesięcy. Widziałam ją na Facebooku na tablicach zafascynowanych nią znajomych, wyświetlała mi się w internetowych księgarniach i kusiła promocjami. „Kiedyś przeczytam” – myślałam sobie, odkładając tę decyzję na bliżej nieokreśloną przyszłość, która równie dobrze mogła oznaczać przyszły miesiąc albo przyszłe dziesięciolecie.

A potem pojawiła się akcja „Czytaj PL” i możliwość, żeby biografię Muska przeczytać bezpłatnie,
w ramach akcji promującej czytanie. Nie trzeba specjalnie zachęcać mnie ani do jednego, ani do drugiego, więc wystarczyło parę chwil i książka trafiła w moje ręce… a właściwie do mojego smartfona.

I przepadłam. To była miłość od pierwszego zdania. Uwielbiam, kocham inspirujących ludzi, a Elon Musk to absolutny geniusz i wizjoner, człowiek pełen autentycznej pasji, którą Ashlee Vance uchwycił i ukazał
w tak niesamowity sposób, że brakuje mi słów, żeby wyrazić swój podziw. Śmiem nawet podejrzewać, że gdyby Musk stanął przede mną, po prostu stałabym i gapiła się na niego, nie otworzywszy ust, bo paraliżowałby mnie strach, że powiem coś skrajnie głupiego i skompromituję się na amen. No cóż, pewnie tak właśnie by było.

Biografię Muska czyta się wybornie, jest świetnie napisana i niezmiernie interesująca, a co najważniejsze, skupia się przede wszystkim na tym, co jest dla mnie najistotniejsze, czyli na jego talencie, marzeniach i celach, które każdego dnia udaje mu się urzeczywistniać. Zupełnie nie obchodzi mnie życie prywatne Muska, jego żony, dzieci i wstydliwe momenty, które każdy z nas ma na swoim koncie, a o których wielu ludzi uwielbia czytać, zwłaszcza jeśli chodzi o ludzi tego kalibru. Nie mają żadnego znaczenia, bo dla mnie bohater tej książki to przede wszystkim geniusz i wizjoner, człowiek o olbrzymiej, niepowstrzymanej ambicji i determinacji, która fascynuje, inspiruje i napędza do działania. Dla mnie rewelacja i absolutne mistrzostwo świata.

Wpis pierwotnie opublikowany na blogu Zielona Cytryna.

Agnieszka Baran

Znajdź na Woblinku

Tytuł oryginału: Elon Musk – Tesla, SpaceX, and the Quest for a Fantastic Future
Liczba stron: 448

Wydawnictwo: Znak

Ocena (1-10): 9 – wybitna

 


O Agnieszce Baran

Autorka bloga Zielona Cytryna to dziewczyna, która błyskawicznie przeskakuje od literatury faktu do romansu, od romansu do powieści obyczajowej, a od niej do thrillera i dalej, nie zatrzymując się na dłużej przy żadnym gatunku. Gdy nie czyta, ogląda amerykańskie seriale.