17 lutego – wieczorny przegląd książkoholicznego Internetu

w dziale Archiwum/Co słychać? by

“Tygodnik Powszechny” opublikował w swoich internetowych archiwach odnalezione opowiadanie Stanisława Lema. Odkryto jedyne nagranie filmowe, na którym uchwycono Marcela Prousta. Amnesty International otworzyło w Hongkongu księgarnię z ocenzurowanymi książkami. Oczywiście to jeszcze nie wszystko!

Zaginione przed laty opowiadanie Stanisława Lema ponownie dostępne online

Portal Kawerna informuje, że “Tygodnik Powszechny” udostępnił odnalezione opowiadanie Stanisława Lema pt. „Pan F.”. Zostało ono opublikowane w języku polskim tylko raz właśnie w “Tygodniku…”, a teraz, dzięki uzupełnieniu archiwalnych zbiorów, ponownie możemy mieć do niego dostęp.

Stanisław Lem
zdjęcie udostępnione przez Wojciecha Zemka, sekretarza autora.

Odnaleziono nagranie filmowe z Marcelem Proustem

Portal Booklips donosi o odnalezieniu jedynego filmu, na którym uchwycono Marcela Prousta. To nagranie z 1904 roku przedstawiające wychodzący z kościoła orszak ślubny Elaine Greffulhe, córki hrabiny Élisabeth Greffulhe, która była przyjaciółką pisarza.

Szanowni Państwo, ten dżentelmen w cylindrze i szarej marynarce to autor słynnego  „W poszukiwaniu straconego czasu”.

Cała ta sytuacja pokazuje jedno  po latach ktoś zawsze może odnaleźć nagranie z wesela, które uwieczniło też Ciebie. Całe szczęście pisarzowi udało się zrobić odpowiednie wrażenie ☺

„Nowa” lista lektur szkolnych

Portal Niestatystyczny.pl informuje o „zaktualizowanej” liście lektur przystosowanej do nowego systemu szkolnictwa (bez gimnazjum). Niestety ponownie nasi włodarze zmuszają dzieci do poznania twórczości Żeromskiego (skądinąd genialnego i ciekawego pisarza) od jego najnudniejszej powieści   „Syzyfowych prac”. Pozostaje nam głęboko współczuć przyszłym uczniom klasy VII i VIII oraz poprosić: nie oceniajcie pisarza przez pryzmat jednej książki!

W Hongkongu księgarnia sama się ocenzurowała

W Chinach istnieje cenzura, ale Hongkong jako region mający znaczną autonomię jest jej formalnie  pozbawiony. Formalnie, ponieważ Amnesty International udokumentowało przypadki hongkońskich księgarzy, którzy zostali stamtąd uprowadzeni i wywiezieni do centralnych Chin, a następnie oskarżeni o… sprzedaż zakazanych publikacji poza obszarem Hongkongu. To zaledwie czubek góry lodowej, jeśli chodzi o niszczenie wolności słowa w Hongkongu. Zaczyna się od nękania i zastraszania dziennikarzy oraz pisarzy, a kończy na skrytobójczych atakach (dokonywanych przez „nieznanych sprawców”).

Hongkong
autor: Alex Talmon

Z tego powodu, jak informuje portal FastCoExist.com, Amnesty International postanowiło rozpocząć sprzedaż… ostentacyjnie cenzurowanych książek, których stronice usiane są czarnymi paskami zasłaniającymi kluczowe słowa.

„To się nigdy nie kliknie” – czyli dziennikarze Interii dla dobra wspólnego

Świat Czytników wspomina o darmowym e-booku. „To się nigdy nie kliknie” jest zbiorem najlepszych i najambitniejszych artykułów dziennikarzy portalu Interia.pl z 2016 roku. Autorzy, sfrustrowani tym, że cele biznesowe najlepiej realizowane są przez mało ambitne teksty o skandalach, a te wartościowe, rzetelne i dopracowane „żyją” maksymalnie parę dni, postanowili je przypomnieć w tej niezwykłej publikacji książkowej. Za darmo, pro publico bono. Cenimy, popieramy ideę i zachęcamy do ściągania!

Pobierz na Woblinku