J.K. Rowling grożą śmiercią. Portal Niestatystyczny.pl tłumaczy, dlaczego George R.R. Martin odczuwa niechęć do zakończenia “Pieśni lodu i ognia”. Wyliczanka TV zadała pisarzom trafne pytanie: czy literatura może zmienić świat? PIW staje się państwową instytucją kultury. Oczywiście to jeszcze nie wszystko!
Bezcenny skarb wraca do Polski
Portal Booklips informuje, że bezcenny rękopis z końca XV w. znany jako “Godzinki” Jakuba Wargockiego wrócił do Polski. Wszystko za sprawą Biblioteki Narodowej, która, przy wsparciu PZU, odkupiła księgę na aukcji w Londynie. Dziś odbyła się publiczna prezentacja tego niezwykłego dzieła w Pałacu Rzeczypospolitej, choć żeby dokładnie mu się przyjrzeć, nie trzeba nawet wychodzić z domu. Można je zobaczyć w Cyfrowej Bibliotece Narodowej Polona.pl.
Istotne pytanie zadane właściwym osobom
Wyliczanka TV zadała pisarzom Kubie Wojtaszczykowi i Aleksandrze Zielińskiej bardzo ciekawe pytanie: Czy literatura może zmienić świat? Posłuchajcie, co twórcy mają do powiedzenia na ten temat:
PIW już nie umrze
Portal Lubimy Czytać informuje, że Państwowy Instytut Wydawniczy stał się państwową instytucją kultury. Oznacza to, że od tej pory zadania oficyny będą związane z ochroną i upowszechnianiem dziedzictwa literatury polskiej i światowej.
Jest sprawa
Portal Niestatystyczny.pl informuje, że zbiory Biblioteki Publicznej w Cieszynie ucierpiały w wyniku pożaru. Placówka prosi o pomoc w odbudowaniu zbiorów. Cenne będą szczególnie książki wydane po 2007 roku.
W świecie literatury fantastycznej nie zawsze jest wesoło
“The Guardian” informuje o kolejnej produkcji BBC poświęconej życiu Terry’ego Pratchetta. 11 lutego zostanie wyemitowany dokument, w którym przedstawiono najtrudniejszy etap w życiu twórcy – jego zmagania z chorobą Alzheimera.
Portal Niestatystyczny.pl podjął się analizy zachowania George’a R.R. Martina i… jego oporów przed skończeniem pracy nad “Pieśnią lodu i ognia”. To tekst niezwykle otwierający oczy. Wiedzieliście o tym, że żona zagroziła autorowi pozwem rozwodowym, jeśli uśmierci Aryę Stark? Polecamy ten tekst.
J.K. Rowling już dawno nie była oskarżana o czary i od długiego czasu nie palono jej książek, ale jak widać pewne środowiska nie mogą znieść takiego stanu rzeczy. BBC informuje o tym, że autorka podpadła fanatykom, krytykując Donalda Trumpa na Twitterze, co zaowocowało zmasowaną falą werbalnych ataków na pisarkę. Rowling niespecjalnie się nimi przejęła. Przypomniała miłośnikom książkowych ognisk, że summa summarum i tak płacą za jej książki. Z dystansem i humorem zareagowała nawet na tweety, w których grożono jej śmiercią (powołując się na biblijny zakaz zabijania czarownic).