18 stycznia – wieczorny przegląd książkoholicznego Internetu

w dziale Archiwum/Co słychać? by

Barack Obama, kończąc swoją prezydencką kadencję, coraz częściej opowiada o książkach, w których zawsze znajdował pocieszenie. W USA do Biblioteki Kongresu została zaproszona czteroletnia dziewczynka, która w swoim krótkim życiu zdążyła przeczytać już… 1000 książek! Remigiusz Mróz zagościł w Playboyu. Powstanie serial dokumentalny o życiu Terry’ego Pratchetta, a Irvine Welsh, autor m.in. „Trainspottingu”, dowodzi, że obecny trudny dla świata okres jest najlepszy do powstania ponadczasowych powieści.

Portal BookNews donosi o ciekawym wywiadzie, którego Barack Obama udzielił dziennikowi The New York Times. Zdradził, że książki pozwoliły mu przetrwać okres jego rządów. Cały wywiad można przeczytać TU. Dowiedzieć się można także o tym, że nawet w okresie, gdy Barack Obama był obciążony kredytem studenckim, ubrania kupował w sklepach z używaną odzieżą i posiadał tylko jeden talerz i jeden ręcznik, czytał książki szczególnie intensywnie.

źródło: wikipedia.org

Jeśli jesteście ciekawi, jakie tytuły były szczególnie ważne dla ustępującego prezydenta (uważanego też za najbardziej oczytanego przywódcę USA od czasów Abrahama Lincolna), to portal Lubimy Czytać przygotował listę jego ulubionych tytułów.

Skoro jesteśmy już przy wywiadach, to jeden ze szczególnie interesujących i inspirujących ukazał się… na stronie Playboya. Przepytywany Remigiusz Mróz opowiada szczegółowo o swojej pracy, początkach tworzenia, inspiracjach oraz o tym… którą pisarkę najchętniej zobaczyłby w piśmie. Na zdjęciach.

Z kolei portal Booklips opublikował wywiad z Irvinem Welshem, autorem m.in. międzynarodowego hitu „Trainspotting”. Autor opowiada o tym, dlaczego nie zrobił kariery jako muzyk punkrockowy, dlaczego nadchodzący, niezbyt wesoły czas dla świata jest idealnym momentem do narodzin wybitnych powieści oraz o tym, co jest dla niego w życiu najważniejsze.

Irvin Welsh
autor: Mariusz Kubik
źródło: wikipedia.org

Jeśli zastanawiacie się jeszcze, czy wywiad wart jest przeczytania, zacytuję pierwszą wypowiedź I. Welsha:

Zespoły, w których grałem, były gówniane nawet jak na punkowe standardy. Ja zresztą stanowiłem ich najsłabsze ogniwo, bo nie umiałem śpiewać ani grać na gitarze, a po przekwalifikowaniu na bas nie nadążałem za perkusistą. Zdążyłem wylecieć z każdej kapeli, zanim ta nabrała jako takiej wprawy. Tak naprawdę muzyką zająłem się przede wszystkim dlatego, że w czasach szkolnych byłem grubasem nienadającym się do żadnego sportu.

Znajdź na Woblink.com

Jak informuje portal Lubimy Czytać, w czytelniczym światku USA pojawiła się nowa gwiazda, Daliyah Arana. Nauczyła się czytać w wieku 3 lat i od tego czasu zdążyła przeczytać… 1000 książek. Dziewczynka dzięki swojemu wyczynowi zdobyła tak duży rozgłos, że została zaproszona do Biblioteki Kongresu, po której oprowadziła ją dyrektorka placówki Carla Hayden!

A ja myślałem, że jestem wyjątkowy, bo czytam ok. stu książek w ciągu roku…

Całe szczęście ta 4-letnia czarnoskóra dziewczynka nie nabywała książek w kanadyjskim Abbotsford. Choć Kanada uważana jest z jeden z najbardziej tolerancyjnych krajów świata, to jak donosi portal News1130, właśnie tam znaleziono 70 paczek z książkami propagującymi działalność Ku Klux Klanu. Całe szczęście tamtejsza policja rozpoczęła śledztwo w tej sprawie, uznaje bowiem kolportaż tego typu materiałów za „zbrodnię nienawiści”.

Portal Niestatystyczny.pl donosi o powstawaniu filmu dokumentalnego opowiadającego o życiu największego twórcy komediowego fantasy, sir Terry’ego Pratchetta, który pod koniec życia zmagał się z chorobą Alzheimera i… był zwolennikiem nie tylko eutanazji, ale też wspomaganego samobójstwa (któremu z racji swojej choroby sam chciał się poddać). Za produkcję filmu odpowiada stacja BBC Two.

Terry Pratchett
autor: Szymon Sokół
źródło wikipedia.org

Olga Kowalska z Wielkiego Buka po raz kolejny dowodzi, że Polska to kraj dla pisarzy horrorów. Na tapet wzięła powieść „Kostuszka” autorstwa Carli Mori, sugestywną i przerażającą historię o dziewczynce zwanej Kostuszką, która musi opuścić rodzinny dom w Wielkiej Brytanii i przenieść się do mieszkania babci w Częstochowie…