16 stycznia – wieczorny przegląd książkoholicznego Internetu

w dziale Archiwum/Co słychać? by

Zmarł William Peter Blatty, autor kultowego horroru “Egzorcysta”. w Gdańsku będzie można obejrzeć dość nietypowe prace laureata literackiej Nagrody Nobla, Güntera Grassa. Portal Lubimy Czytać i Wielki Buk niezależnie od siebie udowadniają, że kobiety kochają krwawe i mroczne opowieści. Oczywiście to jeszcze nie wszystko!

Kobiety lubią mroczne historie

Z okazji 41. rocznicy śmierci Agathy Christie portal Lubimy Czytać przygotował zestawienie najlepszych kryminałów napisanych przez kobiety i trzeba przyznać, że to lista z samymi hitami: zarówno klasycznymi (np. “Morderstwo w Orient Expressie” A. Christie), jaki i hitami z ostatnich lat (np. “Zaginiona dziewczyna” Gillian Flynn).

Rzecz jasna w powyższym zestawieniu nie mogły pojawić się pozycje, które dopiero wchodzą na rynek, aczkolwiek, co warto zauważyć, jeden z potencjalnych hitów z gatunku young-adult-thriller pt. “Outlersi” także został napisany przez kobietę. Recenzję tego tytułu możecie znaleźć na kanale Wielkiego Buka (również prowadzonego przez przedstawicielkę płci pięknej, rozmiłowanej w mrocznych historiach ;)).

Panie kochają też Jane Austen

Jak już wspominaliśmy 10 stycznia, rok 2017 poświęcony jest Jane Austen. Dzięki temu możemy przeczytać kolejne niesamowite teksty poświęcone autorce “Dumy i uprzedzenia”. Tym razem genialnym tekstem publicystycznym uraczyła nas Olga z Wielkiego Buka… tym razem nie na swoim vlogu, a na portalu Niestatystyczny.pl 🙂

Galerie literacko powiązane

Jak informuje portal Lubimy Czytać, od 11 stycznia w Muzeum Literatury możemy obejrzeć prace Güntera Grassa. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że są to rysunki, szkice i rzeźby wykonane przez tego uhonorowanego Nagrodą Nobla pisarza.

Günter Grass
autor zdjęcia: Florian K
źródło: wikipedia.org

Także portal Booklips informuje o ciekawych rzeźbach inspirowanych prozą Howarda Phillipa Lovecrafta. Tym razem jednak prace zostały wykonane przez profesjonalnych artystów… Wszak wiemy, że Lovecraft nie miał zbyt dużych uzdolnień artystycznych. Tak wyglądał Cthulhu narysowany przez Lovecrafta

Urodziny i pogrzeb

Portal Interia.pl poinformował o śmierci Williama Petera Blatty’ego, autora jednej z najbardziej przerażających powieści wszechczasów “Egzorcysty”. W.P. Blatty zmarł w wieku 89 lat na białaczkę.

William Blatty
autor: J.T. Blatty
źródło: wikiepdia.org

Natomiast portal Lubimy Czytać poinformował o 30. urodzinach jednego z najpłodniejszych polskich pisarzy, Remigiusza Mroza, i przygotował z tej okazji ciekawą infografikę poświęconą jego twórczości.

GIF zamiast podsumowania