Przez cały listopad dawaliśmy dostęp do bestsellerowych e-booków i audiobooków milionom Polaków. Wpłynęliśmy na postawę polskich pracodawców, którzy w czytelnikach zaczęli dostrzegać ukryty potencjał. Zaangażowaliśmy w promocję czytelnictwa setki ludzi… Ale to nie wszystko. Chcemy dla Was (i z Wami) zrobić jeszcze więcej.

Czas na skanowanie kodów QR dających dostęp do darmowych bestsellerów się skończył, ale TO NIE KONIEC AKCJI CZYTAJ PL!

O nie, ona już tak prędko się nie zakończy 🙂

Pokazaliście nam, że nie tylko czytacie książki i pasjonujecie się nimi, ale także, że wielu z Was ze wszystkich sił stara się promować czytelnictwo w naszym kraju. I to nie tylko w ramach akcji Czytaj PL, ale na co dzień. I to jest piękne!

Współpracowaliśmy z 400 blogerami czytelniczymi, którzy regularnie promują czytelnictwo, recenzując książki, pisząc teksty publicystyczne czy przeprowadzając i publikując wywiady ze znanymi pisarzami. Kilkunastu z nich ma własne kanały literackie na YouTubie. Nawiązaliśmy także kontakt z kilkunastoma wydawcami, portalami czytelniczymi i administratorami największych fanpage’y proczytelniczych w Polsce, bibliotekami oraz pisarzami – zarówno tymi profesjonalnymi, jak i stawiającymi pierwsze kroki w literackim świecie. Każdy z nich był bardzo zaangażowany w promowanie czytelnictwa. Jesteśmy świadomi tego, że to wszystko to zaledwie wierzchołek góry lodowej, że jest Was o wiele więcej – i dobrze. Bo chcemy Was poznać i pokazać Waszą pracę całej Polsce.

Właśnie temu ma służyć portal Czytaj PL. Po pierwsze – ma zwięźle opisywać najlepsze i najciekawsze inicjatywy czytelnicze w Polsce organizowane przez tysiące wspaniałych i zaangażowanych ludzi. Po drugie – chcemy pokazywać naszym czytelnikom najciekawsze literackie miejsca w sieci oraz inspirować do czytania. Po trzecie – mamy w planie wyszukiwać dla Was najciekawsze teksty pisane przez blogerów i redaktorów portali literackich (które niejednokrotnie swoją formą i jakością przewyższają artykuły pisane przez profesjonalnych krytyków literackich!) i pokazywać Wam, gdzie te wspaniałe teksty można znaleźć. Chcemy je także wyróżniać i nagradzać.

Wiemy, że czytanie nie wiąże się już z chodzeniem do biblioteki i kolekcjonowaniem książek na półkach – dzięki urządzeniom i aplikacjom tworzonym przez inżynierów i programistów można czytać więcej i szybciej, nawet jeśli w codziennym życiu na czytanie ma się coraz mniej czasu. Świat czytelniczy ewoluuje w dobrą stronę, ale wygląda na to, że nie wszyscy są tego świadomi – chcemy to zmienić.

Drodzy Czytelnicy, Blogerzy, Redaktorzy, Pisarze, Bibliotekarze, Księgarze, Pracownicy wydawnictw oraz Producenci czytników i aplikacji czytelniczych – to Wy na co dzień promujecie czytelnictwo i dzięki temu zmieniacie świat na lepsze. Wielu z Was także dobrze się przy tym bawi i to jest po prostu wspaniałe!

Drogi Czytelniku, jeśli chcesz dowiedzieć się, co w literackim świecie piszczy (a możesz nam wierzyć – bez przerwy coś się dzieje!); jeśli chcesz być na bieżąco, ale nie masz ochoty przebijać się przez setki internetowych stron – będziemy pisać właśnie dla Ciebie. Na naszym portalu znajdziesz informacje o najciekawszych tekstach, wywiadach, recenzjach, podcastach i nagraniach, oraz gdzie je znaleźć.

Nasza redakcja codziennie przegląda setki publikacji internetowych i słucha nagrań BookTube’owych, by wybrać dla Ciebie te najlepsze i wskazać Ci, gdzie możesz dowiedzieć się o nich czegoś więcej.

Co jakiś czas na łamach Czytaj PL pojawią się też teksty pisane przez wybranych blogerów i redaktorów, których jakość pracy szczególnie doceniamy. Jeśli nie wiecie, od czego zacząć przygodę z danym pisarzem lub gatunkiem literackim – oni Wam pomogą.

Jeśli Ty także promujesz czytelnictwo i chcesz pokazać swoją działalność, możesz publikować na naszej stronie… ale nie musisz. Codziennie przekopujemy się zarówno przez polskie, jak i zagraniczne strony internetowe w poszukiwaniu ciekawych tekstów o książkach i literaturze, więc najprawdopodobniej i tak natrafimy na Twój tekst lub portal. Jeśli jednak masz wątpliwości, czy na pewno jesteś objęty naszym monitoringiem – napisz na [email protected] .

Czytaj PL – bo kochamy czytanie.