Graham Masterton, jeden z najpopularniejszych pisarzy literatury grozy na świecie, przyjaciel Burroughsa, zafascynowany Polską twórca nagrody literackiej dla więźniów obchodzi 16 stycznia swoje urodziny – w tym roku mijają 72 lata od jego narodzin. Masterton zaczął pisać bardzo wcześnie i na swoim koncie ma już przeszło sto książek. Przy tej okazji warto przypatrzeć się jego płodnemu artystycznie życiu.
Polskie korzenie
Skąd u rozpoznawalnego na całym świecie pisarza urodzonego w Edynburgu wzięła się chęć odwiedzania Polski i angażowania się w jej życie społeczne? Graham Masterton często pojawia się w naszym kraju na konwentach i spotkaniach literackich, na dodatek rozpieszcza lokalnych fanów, pisząc im dedykowane opowiadania. Dlaczego?Zacznijmy od tak prozaicznej kwestii jak jego korzenie. Polskie pochodzenie rodziny Mastertona sięga dziewiętnastego wieku, wtedy do Anglii przybył z Polski jeden z jego dziadków.
Polska małżonka
Wielkim powrotem do polskiego rodowodu był ślub z Wiescką, urodzoną w Kolonii Walijką polskiego pochodzenia. To jej chęć lepszego poznania Polski sprowadziła Mastertonów w 1989 roku wtedy jeszcze do PRL-u. Nie ma co ukrywać, dzięki częstym wizytom w naszym kraju Masterton przez dekady pisania książek bardziej i mniej udanych zdołał zbudować wokół siebie ogromną rzeszę fanów. Mimo że Wiescka zmarła w 2011 roku (z powodu powikłań po trudnym złamaniu), Masterton nie przestał regularnie odwiedzać Polski. Oprócz więzi rodzinnych pisarza z naszym krajem łączy również fascynacja polską kulturą i kuchnią.
Fabuły książek w polskich miastach
Masterton zaczął pisać o Polsce w latach dziewięćdziesiątych. W 1996 roku ukazała się książka „Dziecko ciemności”, której fabuła rozgrywa się w warszawskich kanałach. Później wielokrotnie lokował swoje opowieści w naszym kraju. W opowiadaniu „Bazyliszek” przeniósł czytelników do Krakowa, natomiast akcja „Anki”, opowiadania napisanego specjalnie dla polskich czytelników, rozgrywa się w Katowicach.
W więzieniu pisane!
Kolejnym pomostem łączącym Mastertona i Polskę jest konkurs literacki skierowany do więźniów. Masterton zainicjował go po wizycie w wołowskim więzieniu i zobaczeniu, jak wyglądają cele i jak żyją skazani. Gdy dowiedział się, że wśród więźniów jego książki cieszą się ogromną popularnością, postanowił zorganizować coś, co pozwoli chociaż trochę urozmaicić ich życie za kratami. I tak powstał Ogólnopolski Konkurs o Nagrodę Literacką im. Grahama Mastertona. W pierwszej edycji zgłoszono przeszło 130 opowiadań.
The Prix Graham Masterton
Zazwyczaj nagrody literackie ustanawiane są w hołdzie zmarłym wielkim pisarzom, a ich przyznawanie ma wiązać się z kontynuowaniem dziedzictwa ich twórczości. Graham Masterton ma to szczęście, że za życia nie tylko sam ustanowił nagrodę, ale jego imieniem została nazwana belgijska nagroda dla najlepszych horrorów roku wydanych w języku francuskim. Jej inicjatorem jest Marc Bailly. Laureaci wybierani są w dwóch kategoriach: powieść i opowiadanie, a w nagrodę oprócz pieniędzy otrzymują statuetki w kształcie demona.
Le Prix Graham Masterton statuette awarded annually for the best French horror fiction, now in its 16th year. pic.twitter.com/EjVnmasyLl
— Graham Masterton (@GrahamMasterton) May 14, 2016
Przyjaźń z bitnikiem
Masterton przyjaźnił się ze słynnym kontestatorem Williamem S. Burroughsem. Twórczość obu pisarzy diametralnie się różni, dzieliło ich także ponad trzydzieści lat, a mimo to w latach 70. udało im się stworzyć fundamenty pod wspólną powieść, która ostatecznie ukazała się trzynaście lat po śmierci Burroughsa w 2010 roku. „Rules of Duel” to w głównej mierze dzieło Mastertona, jednak do dziś prawa do powieści należą także do spadkobierców bitnika.
Wirujący seks
Jak już pisaliśmy we wstępie, Masterton ma na swoim koncie przeszło sto książek. Publikował nie tylko horrory i thrillery, ale również poradniki erotyczne, w których zamieszcza bardzo dużo kontrowersyjnych wskazówek.
Oczywiście na tej płaszczyźnie pole do popisu znaleźli tłumacze. Tytuł jednej z książek Mastertona „How to Drive Your Man Wild in Bed” został spłaszczony i przetłumaczony na nasz język jako „Magia seksu”, a na przykład „How to Make Love Six Nights a Week” możemy poznać w Polsce jako „Rozkosze miłości”. Ostatni poradnik erotyczny Masterton opublikował w 2004 roku.
Charytatywne horrory
Graham Masterton jest znany również ze wspierania akcji charytatywnych. W 1989 roku ukazała się antologia opowiadań grozy, której był pomysłodawcą i redaktorem. W książce znalazło się kilka tekstów bardzo znanych pisarzy, z Mastertonem, Roaldem Dahlem czy Jamesem Herbertem na czele. Cały dochód ze sprzedaży książki został przeznaczony na pomoc dzieciom, które doświadczyły maltretowania.
Prix Julia Verlanger
Masterton otrzymał w 1988 prestiżową francuską nagrodę literacką Prix Julia Verlanger przyznawaną za najlepszą powieść fantasy. Wyróżnieni nią byli między innymi Orson Scott Card i Neil Gaiman.
Penthouse
Masterton bardzo wcześnie rozpoczął pracę jako dziennikarz. Już w wieku 24 lat był redaktorem naczelnym magazynu „Penthouse”, pisma dla panów, które znane było z publikowania zdjęć dużo ostrzejszych niż Playboy, często ocierających się o pornografię. W jednym z numerów wydanych w 1972 roku pojawił się wywiad Mastertona z wspomnianym już Williamem S. Burroughsem.
W urodziny życzymy autorowi kolejnych nagród, następnych stu książek i jak najczęstszych wizyt w naszym kraju oraz trzymamy kciuki za kolejne edycje Ogólnopolskiego Konkursu o Nagrodę Literacką im. Grahama Mastertona!