Czytaj PL 2023 – książki, które znalazły się w akcji

w dziale Archiwum by

2 listopada wystartowaliśmy z dziewiątą edycją akcji Czytaj PL, czyli największą akcją w Polsce promującej czytelnictwo. W tym roku, przez cały listopad, czytelnicy w Polsce i za granicą mają możliwość darmowego wypożyczania aż 18 ebooków i audiobooków! Przedstawiamy wam książki, które znalazły się w akcji Czytaj PL 2023!

Książki, które znalazły się w akcji Czytaj PL 2023

W tym roku dzięki aplikacji Woblink, będziecie mogli pobrać za darmo aż 18 książek, a wśród nich tytuły królujące na listach bestsellerów, nagradzane, docenione przez krytyków, i takie, które podbiły serca czytelników.

Tegoroczna lista lektur jest niezwykle bogata, a formuła akcji uproszczona. 18 starannie wyselekcjonowanych, atrakcyjnych książek dostępnych jest w ramach jednej biblioteki, bez podziału na książki młodzieżowe i dla dorosłych.

Na liście znalazła się zarówno literatura piękna, obyczajowa i młodzieżowa, reportaż, fantastyka, romans, kryminał, jak i literatura popularnonaukowa czy komiks. Aż piętnaście z osiemnastu tytułów znajdziecie w formie ebooka i audiobooka.

“Cztery tysiące tygodni” Oliver Burkeman, tłum. opracowanie zbiorowe
EBOOK I AUDIOBOOK
Wydawnictwo Insignis

To lekka, filozoficzna i praktyczna książka o alternatywnej ścieżce życia, jaką jest pogodzenie się z ograniczeniami. To również próba powrotu do rzeczywistości i przeciwstawienia się kulturowej presji, która każe robić to, co niemożliwe, zamiast tego, co można zrealizować.

Brakuje nam czasu. Osaczają nas nieustannie wydłużające się listy spraw do załatwienia i przepełnione skrzynki odbiorcze. Mamy problemy z koncentracją. Towarzyszy nam nerwowy pośpiech i poczucie piętrzących się zaległości. Próbujemy kolejnych metod zwiększania produktywności i stosujemy przeróżne life hacki, dzięki którym rzekomo możemy zoptymalizować swój dzień. Wiele z nich tylko pogarsza sytuację.

Spróbujmy odzyskać wewnętrzny spokój, odpowiadając sobie na pytanie: jak najlepiej wykorzystać ten absurdalnie krótki czas, który został nam dany – czas naszego życia, trwającego średnio CZTERY TYSIĄCE TYGODNI.

“The American Roommate Experiment” Elena Armas, tłum. Marta Magdalena Borkowska
EBOOK I AUDIOBOOK

Wydawnictwo Otwarte

Powieść Eleny Armas, autorki bestsellera „The Spanish Love Deception”, który był najchętniej wybieranym tytułem w zeszłorocznej edycji akcji Czytaj PL. Rosie Graham, najlepsza przyjaciółka Cataliny, porzuca dobrze płatną pracę, żeby zająć się pisarstwem. Jednak kiedy sufit jej mieszkania zaczyna się sypać, a deadline oddania tekstu zbliża się wielkimi krokami, postanawia poszukać tymczasowego schronienia u swojej przyjaciółki. Na miejscu spotyka Lucasa Martína – kuzyna Cataliny, którego od miesięcy obserwuje na Instagramie. Rosie i Lucas będą musieli dzielić mieszkanie, a kiedy mężczyzna dowiaduje się o blokadzie twórczej Rosie, proponuje jej eksperyment: zabierze ją na kilka randek, aby tak odnalazła inspirację. Dziewczyna przyjmuje te niecodzienną propozycję, jednak szybko okazuje się, że randki będą dla obojga dużo bardziej wciągające, niż się spodziewali.


“Polka w Korei” Agnieszka Klessa-Shin
EBOOK I AUDIOBOOK
Wydawnictwo Znak

Agnieszka Klessa-Shin przyleciała do Seulu jako studentka koreanistyki, uzbrojona w wiedzę teoretyczną i znajomość języka. Na miejscu okazało się jednak, że wylądowała na obcej planecie, pełnej sprzeczności, kontrastów i absurdów, ale też zaskakująco pięknej i fascynującej. Nie przypuszczała, że zostanie tam na stałe, poślubi Koreańczyka, a jej filmy o Kraju Spokojnego Poranka będą chciały oglądać setki tysięcy fanów. 

W swojej książce opowiada o życiu w Korei Południowej, a także daje praktyczne wskazówki tym, którzy chcieliby odwiedzić ten kraj, poznać jego kulturę oraz skosztować lokalnej kuchni (a przy tym nie spłonąć).

“Kabalista” Remigiusz Mróz
EBOOK I AUDIOBOOK
Wydawnictwo Filia

Gerard Edling powraca. Tym razem behawiorysta będzie musiał zmierzyć się z najgorszym koszmarem.

Półtora roku po tym, jak Małgorzata Rosa wyjechała do Warszawy, szefostwo stacji telewizyjnej chce, aby dziennikarka wróciła do rodzinnego miasta. Ma przygotować materiał na temat ofiary gwałtu, której opolska prokuratura odmówiła pomocy. Kiedy Rosa zjawia się na miejscu, orientuje się, że w Opolu panuje zmowa milczenia. Nie ma innego wyjścia, niż zwrócić się do jedynej osoby w prokuraturze, której ufa.

Gerard Edling został jednak odsunięty na boczny tor przez nową szefową i nie jest w stanie zaoferować pomocy. Dziennikarce udziela jej niespodziewanie lokalny jasnowidz, od lat odnajdujący zaginione lub martwe osoby, zwany Kabalistą z Chabrów.

“Muchomory w cukrze” Marta Bijan
EBOOK I AUDIOBOOK

Wydawnictwo Kobiece/Young

Pięcioro świeżo upieczonych maturzystów, Fio, Wenus, Hanna, Kostek i Robin, spędzają lato w Domku z Drewna i Szkła. Właścicielem tego miejsca jest starszy od nich Adam – intrygujący i tajemniczy przybrany brat Kostka.

Dom w środku lasu wydaje się być idealnym miejscem, w którym można odciąć się od problemów. Niestety, z czasem okazuje się, że nic nie jest tu takie, jakie powinno być. Wszystko zaczyna wymykać się spod kontroli, a odpowiedź na pytanie – kim tak naprawdę jest Adam? – jest niejednoznaczna. Odcięci od świata, pośrodku niczego, nie wiedzą już kto jest wrogiem, a kto przyjacielem.

“Wiatrołomy” Robert Małecki
EBOOK I AUDIOBOOK

Wydawnictwo Literackie

Grudziądz. Początek lat dziewięćdziesiątych. W rodzinie Witbergów pojawia się wymarzony syn, ale sielanka trwa krótko. Niebezpieczni i bezkarni gangsterzy porywają z domu dwumiesięcznego Filipa. Zdruzgotani rodzice zrobią wszystko, by odzyskać dziecko. Policja drepcze w miejscu, a tropy prowadzą donikąd.

W sprawie pojawiają się kolejni podejrzani, ale śledczym nie udaje się odnaleźć chłopca.

Trzydzieści lat później komisarz Maria Herman przechodzi osobiste piekło, próbując uwolnić się od podstępnego nałogu. Jej zawodowym partnerem zostaje Olgierd Borewicz, który boleśnie mierzy się z konsekwencjami błędnych decyzji z przeszłości. Wyruszają do Grudziądza, by rozwikłać tajemnicę porwania dziecka Witbergów. Jeszcze nie wiedzą, że droga do prawdy doprowadzi ich na krawędź otchłani.

“Jak płakać w miejscach publicznych” Emilia Dłużewska
EBOOK I AUDIOBOOK
Wydawnictwo Znak

Dziwi was, że słynni komicy często chorują na depresję? Mnie dziwi raczej, że nie wszyscy ludzie z depresją zostają komikami. Nauczyliśmy się doprowadzać ludzi do ataków śmiechu opowiadaniem o toksycznych bliskich i przebytych traumach; ostrożnie kalibrujemy żarty, by nie przekroczyć granicy, po której śmiech zmienia się w litość. A potem latami ćwiczymy ten program: w szkole, pracy, barach, pociągach i cudzych łóżkach.

To nie jest książka o tym, że dostajecie od życia cytryny i robicie z nich lemoniadę. Bliżej jej do historii mojego kolegi, którego rzadka i nieuleczalna choroba stopniowo pozbawiała władzy nad ciałem, w tym strunami głosowymi. Gdy się poznaliśmy, mógł już tylko szeptać. „Powiedziałem rodzicom, że żądam adwokata – napisał kiedyś. Zrozumieli »awokado« i przynieśli mi mango”.

“Wiem, co czujesz” Gabriela Gargaś
EBOOK I AUDIOBOOK
Wydawnictwo Literackie

To był przypadek, że trafili na siebie. Ona – towarzyska i pełna witalności pisarka, która zawsze ma czas dla innych. On – małomówny egocentryk, skupiony na karierze w banku i starannie ukrywający swoje uczucia.

Trzy lata temu Iga rzuciła pracę w Warszawie i przeprowadziła się na wieś. W starej chacie urządziła swoją samotnię. Ale taką, w której pełno jest psów, kotów i ludzi. Przy malinowej herbacie i pachnącym drożdżowym cieście Iga słucha zwierzeń przyjaciół – Miry, Pawła, Elli i Mateusza. Każde z nich przechodzi trudne chwile, podobnie jak Iga, która stara się o tym nie mówić. Uśmiecha się do życia i pisze swoją trzecią książkę. Najważniejszą – ma być jak katharsis – o samotności, poranieniu, potrzebie bliskości. To historie bliskich jej osób.

Michał miał być tylko kolejnym rozmówcą. Ale życie jak zwykle napisało własny scenariusz.

“Legendy i Latte“   Travis Baldree, tłum. Piotr Cholewa
EBOOK I AUDIOBOOK

Wydawnictwo Insignis

Znużona dziesięcioleciami walk i krwawych wypraw orczyca Viv uznaje, że nadeszła pora zawiesić miecz na kołku. Ma marzenie – pragnie otworzyć pierwszą kawiarnię w mieście Thune.

Viv chce zostawić przeszłość za sobą, ale nie powinna mierzyć się z tym w pojedynkę. Na jej drodze staną bowiem rywale – dawni i nowi. Mroczne podziemie Thune może sprawić, że orczycy łatwo będzie znów chwycić za miecz, a przecież obiecała sobie, że więcej tego nie zrobi.

Stare porzekadło mówi: „Przed wyruszeniem w drogę należy zebrać drużynę”. A jej członkowie nadejdą z najmniej oczekiwanych kierunków. Nieważne, czy przyciągnie ich pradawna magia, smakowite słodkości czy świeżo zaparzona kawa – staną się dla Viv bardziej nieodzowni, niż sobie wyobrażała. Bo prawdziwą nagrodą w wędrówce są ci, których spotykamy na szlaku.

“Schronisko, które przestało istnieć” Sławek Gortych
EBOOK I AUDIOBOOK
Wydawnictwo Dolnośląskie

Powieść otwierająca serię trzymających w napięciu kryminałów pełnych zagadek, legend i rodzinnych sekretów. Młody stomatolog Maksymilian Rajczakowski udaje się w Karkonosze, aby odetchnąć od rodzinnych problemów. Nie jest świadomy tajemnic drzemiących w wojennej przeszłości gór. Czy znajdzie to, czego szuka?

“Dom Oriona” Julia Fiedorczuk
EBOOK I AUDIOBOOK
Wydawnictwo Literackie

Julia Fiedorczuk w charakterystycznym dla siebie stylu ponownie zabiera czytelników w podróż do świata przyrody nierozerwalnie związanego z człowiekiem. Autorka, czerpiąc z mitologii różnych kultur, buduje niekonwencjonalną, planetarną opowieść o rozedrganej współczesności.

“Historia na śmierć i życie“ Wojciech Tochman
EBOOK I AUDIOBOOK
Wydawnictwo Literackie

W reportażu z pogranicza true crime i dramatu psychologicznego Wojciech Tochman opowiada historię trójki maturzystów, którzy w styczniu 1996 zabili młodą kobietę. Zostali skazani na dożywocie, wśród nich – ona, Monika Osińska, rocznik 1977. Czy rzeczywiście wszyscy zabili?

“Niedźwiedź w objęciach smoka” Michał Lubina
EBOOK I AUDIOBOOK
Wydawnictwo Otwarte/Szczeliny

Michał Lubina pokazuje, jak Rosja stopniowo godziła się z rolą młodszego brata Chin – zarówno w relacjach wzajemnych, jak i na arenie międzynarodowej. Podobnie jak w XVII wieku, gdy kraje te po raz pierwszy nawiązały oficjalne kontakty, Państwo Środka jest dziś ważniejsze, silniejsze i bogatsze. Co Chiny zrobią ze swoją przewagą?

“Cmentarz osobliwości” Paulina Hendel
EBOOK I AUDIOBOOK

Wydawnictwo We need YA
Wydawnictwo Błysk 

Maximus Opoka jest zwykłym kurierem kasty i nic nie wskazuje na to, aby jego życie miało ulec poprawie. Niespodziewanie spotyka tajemniczego mężczyznę, który twierdzi, że Max jest spadkobiercą pewnego dworku. Chłopak bez wahania przyjmuje spadek. Okazuje się, że stał się właścicielem cmentarza osobliwości. Szybko odkrywa, że to nie jedyny element spadku, który został przed nim ukryty.

“Motylek” Katarzyna Puzyńska
EBOOK I AUDIOBOOK
Wydawnictwo Prószyński i S-ka

Pierwszy z piętnastu tom sagi Katarzyny Puzyńskiej o policjantach z Lipowa.
Doskonale skonstruowany kryminał, gęsta atmosfera małej społeczności i zagadki z przeszłości, które nigdy nie miały ujrzeć światła dziennego.
Na motywach powieści powstał serial „Lipowo”.

“It starts with Us” Colleen Hoover, tłum. Aleksandra Żak
EBOOK

Wydawnictwo Otwarte

Lily i jej były mąż Ryle zgodnie współdzielą opiekę nad córką Emerson. Pewnego dnia Lily wpada na Atlasa, swoją pierwszą miłość. Jest zachwycona tym spotkaniem i gdy tylko Atlas proponuje randkę, bez namysłu się zgadza. Entuzjazm Lily szybko przygasa, gdy uświadamia sobie, że Ryle wciąż odgrywa ważną rolę w jej życiu, a Atlas to jedyna osoba, której Ryle nie zaakceptuje u boku swojej córki i byłej żony.

“Głusza” Anna Goc
EBOOK
Wydawnictwo Dowody

Reportaż Anny Goc traktuje o środowisku osób głuchych i niedosłyszących. To właśnie za ten tytuł autorka została uhonorowana w tym roku Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego.

“Heartstopper 4” Alice Oseman, tłum. Natalia Mętrak-Ruda
EBOOK

Wydawnictwo Jaguar

Czwarty tom cyklu powieści graficznych o miłości Charliego i Nicka. Znakomita opowieść o miłości, przyjaźni, lojalności i trudnych codziennych sprawach, które składają się na coś większego, co przemawia do nas wszystkich.