Czytaj PL 2022: O książkach, które znalazły się w akcji

w dziale Akcja Czytaj PL by

2. listopada wystartowała ósma edycja akcji Czytaj PL, czyli największej akcji w Polsce promującej czytelnictwo. W tym roku, przez cały listopad, czytelnicy w Polsce i za granicą mają możliwość darmowego wypożyczania aż 18 ebooków i audiobooków! Przedstawiamy wam książki, które znalazły się w akcji Czytaj PL 2022!

Książki, które znalazły się w akcji Czytaj PL 2022

W tym roku dzięki aplikacji Woblink, będziecie mogli pobrać za darmo aż 18 książek, a wśród nich tytuły królujące na listach bestsellerów, nagradzane, docenione przez krytyków, i takie, które podbiły serca czytelników.

Tegoroczna odsłona Czytaj PL obfituje w nowości – w akcji dostępnych będzie aż o 50% więcej książek niż w poprzednich edycjach. Dodatkowo po raz pierwszy udostępniliśmy dwie biblioteki – główną i dla młodzieży.

Na liście znalazło się trzynaście powieści i pięć książek non-fiction. Znajdziecie tu zarówno literaturę piękną, młodzieżową i sensacyjną, fantastykę, romans, kryminały, jak i biografię, esej oraz książki popularnonaukowe. Aż dwanaście z osiemnastu tytułów znajdziecie w formie ebooka i audiobooka.

1. Kirke – Madeline Miller, tłum. Paweł Korombel, Wydawnictwo Albatros

„Kirke” to epicka opowieść o triumfie kobiecości oparta na motywach mitologicznych. Dziewczyna odkrywa w sobie moc, która może zagrozić bogom. Nieświadomie budzi gniew zarówno w ludziach, jak i w mieszkańcach Olimpu. Aby ochronić to, co kocha, musi zebrać wszystkie siły i podjąć decyzję, czy należy do bogów, z których się urodziła, czy do śmiertelników, których pokochała.

„Kirke” znalazła się na listach książek, które koniecznie trzeba przeczytać w 2018 roku opublikowanych w takich dziennikach jak m.in. „Guardian”, „Independent” czy „Sunday Express”.

2. Samosiejki – Dominika Słowik, Wydawnictwo Literackie

Laureatka Paszportu „Polityki” powraca w nowej odsłonie! To najbardziej wyrazista i oddziałująca na zmysły książka autorki.

W świecie bohaterek i bohaterów „Samosiejek” rządzi wyobraźnia. Dominika Słowik prezentuje zbiór opowiadań, wsłuchujący się w nastroje naszej epoki i podkreślający absurdy otaczającej nas rzeczywistości. Dzięki metaforze samosiejek pisarka uważnie rejestruje podszepty natury, ale też wydarzającą się na naszych oczach katastrofę klimatyczną.

3. Apartament – Izabela Janiszewska, Czwarta Strona

„Apartament” to klimatyczny thriller psychologiczny o bólu, który nie ustaje i o krzywdach, których echo słychać nawet po latach.

Nina i Tomasz Engelowie przyjeżdżają do luksusowego hotelu w Karkonoszach. Kurort wydaje się być idealnym miejscem na upragniony weekend. Odpoczynek zostaje jednak przerwany, gdy Nina znika bez śladu. Tomasz próbuje dotrzeć do prawdy, jednak ta ma wiele odcieni. Wersje świadków różnią się od tego, co pamięta mężczyzna. Komu zaufa, jeśli nie może wierzyć samemu sobie?

4. Mortalista – Max Czornyj, Wydawnictwo FILIA

Honoriusz Mond, były kierownik katedry moralistyki, to specjalista od umierania. Dla niego każda śmierć jest zagadką, a on musi zrobić wszystko, aby ją rozwiązać. Nie wie jeszcze, jak makabryczna tajemnica czeka na niego tym razem.

W trakcie sprzątania domu, w którym niedawno natrafiono na zwłoki, zostaje odnaleziona sieć tuneli. Firma specjalizująca się w porządkowaniu miejsc zbrodni, odnajduje w nich makabrycznie upozowane ciała dzieci. Czy lubiany przez wszystkich, emerytowany nauczyciel mógł być seryjnym mordercą? Czy to on jest odpowiedzialny za zaginięcia sprzed lat?

5. Chąśba – Katarzyna Puzyńska, Prószyński i S-ka

Pierwsza powieść fantasy (i to w stylu starosłowiańskim!) Katarzyny Puzyńskiej, autorki bestsellerowej sagi kryminalnej o Lipowie. Odnalezione zostaje ciało zamordowanej kobiety. Rozpoczyna się poszukiwanie związku jej śmierci z nagłym wyjazdem i dziwną obietnicą złożoną przez męża. Dodatkowo ze świątyni w grodzisku wykradziono tarczę powierzoną mieszkańcom przez Jarowita. Czasu na odzyskanie zguby i zażegnanie niebezpieczeństwa jest mało.

A co mają wspólnego zrzędliwy starzec z drewnianą nogą, cherlawy chłopak i pyskata dziewczyna? Otóż absolutnie nic. Kto jednak słyszał o tym, by Rodzanice tak przędły nić losu, aby komukolwiek cokolwiek ułatwić?

6. Demonomachia – Marek Krajewski, Wydawnictwo Znak

„Demonomachia” to wciągająca powieść o demonach i Galicji przełomu XIX i XX wieku.

Gimnazjalista Stefan Zborski nie może pogodzić się z nagłą śmiercią ojca. Mimo, że nie wierzy w istnienie świata duchów, to pod wpływem irracjonalnego impulsu organizuje seans spirytystyczny. Nieświadom mocy, w jaką podczas seansu wyposażyły go demony, Stefan rzuca klątwę na żydowskiego chłopca. Oto początek śledztwa w demonicznej sprawie.

7. The Spanish Love Deception – Elena Armas, tłum. Mateusz Baka, Wydawnictwo Otwarte

Sensacja TikToka!

Aaron Blackford proponuje Catalinie Martín towarzyszenie na ślubie jej siostry i będzie udawał jej chłopaka. Mimo początkowego wahania, dziewczyna decyduje się na fałszywy związek. Chce móc udowodnić swojej hiszpańskiej rodzinie sukces w jej amerykańskim życiu. Będą mieli tylko trzy dni, żeby przekonać rodzinę bohaterki, że są w sobie zakochani. Czy uda im się zwieść rodzinę dziewczyny? Czy może między Aaronem a Cataliną narodzi się prawdziwe uczucie?

8. Wrony – Petra Dvořáková, tłum. Mirosław Śmigielski, Wydawnictwo Stara Szkoła

Bestseller z Czech, który jednocześnie jest kameralną opowieścią o świetle i mroku.

Petra Dvořáková, jedna z najważniejszych czeskich pisarek współczesnych, bezkompromisowo porusza bardzo ważne tematy społeczne, ubierając je w świetną fabułę. Basia i jej rodzina pozornie wyglądają na szczęśliwych. Jednak ta powłoka skrywa wzajemne pretensje, problemy i brak zrozumienia. „Wrony” to lektura obowiązkowa, aby odnaleźć klucz do świata dziecięcych emocji.

9. Liczby nie kłamią – Vaclav Smil, tłum. Michał Strąkow, Wydawnictwo Insignis

Profesor Vaclav Smil zabiera czytelników na pasjonującą wyprawę, której celem jest odkrywanie faktów. Podsuwając zaskakujące dane statystyczne i prezentując pouczające infografiki, zachęca do otrząśnięcia się z intelektualnego lenistwa. To pasjonująca lektura, która prowokuje do stawiania pytań w sprawach zbyt często traktowanych przez nas jako pewnik.

To książka o mieszkańcach Ziemi, o pożywieniu, o paliwach, a także o wynalazkach współczesnego świata. W „Liczby nie kłamią” można znaleźć odpowiedzi na pytania o to, ilu ludzi było potrzebnych do zbudowania piramidy Cheopsa, dlaczego szczepionki są dobrą inwestycją i dlaczego samochody elektryczne nadal nie są tak dobrym rozwiązaniem, jak mogłoby się wydawać.

10. Plac Senacki 6 PM – Vincent V. Severski, Czarna Owca

Vincent V. Severski, niekwestionowany mistrz powieści szpiegowskiej, powraca z zupełnie nowym thrillerem o narodzinach imperium Putina.

Rok 1990, październik. Z bazy Zapadnaja Lica na dalekiej północy ZSRR wypływa okręt podwodny. Na jego pokładzie znajduje się arsenał atomowy, który może zachwiać równowagą sił światowych mocarstw. Amerykanie i Brytyjczycy muszą ustalić motywy Rosjan. Rozpoczyna się gra wywiadów. W tle upada Związek Radziecki i rodzi się nowe imperium – podwaliny państwa rosyjskiego Władimira Putina.

11. Wiek paradoksów – Natalia Hatalska, Wydawnictwo Znak

Czy robot może emocjonalnie złamać człowieka?
Dlaczego ludzie płacą oszukiwanie samych siebie?
Jak wielkie firmy wykorzystują samotność?

Natalia Hatalska w „Wieku paradoksów” mówi o najważniejszych problemach współczesnego świata: o samotności, manipulacji, dezinformacji, a także o technologii, która może przejąć nad nami kontrolę. Nie daje gotowych odpowiedzi, lecz poszerza perspektywę. Prowokuje do tego, byśmy gruntownie przemyśleli nasz stosunek do rzeczywistości XXI wieku.

12. Gra w rasy – Przemysław Wielgosz, Wydawnictwo Karakter

Przemysław Wielgosz proponuje głębszą analizę zjawiska rasizmu, poszukując jego korzeni w długiej historii kapitalizmu.

W „Grze w rasy” łączy dwie perspektywy: lokalną, odnosząca się do pańszczyzny i późniejszego „urasowienia” klasy ludowej w naszej części Europy, oraz globalną, związaną z rozwojem niewolnictwa i „wynalazkiem rasy” w basenie północnego Atlantyku.

13. Cały ten czas – Hania Czaban, We need YA

„Cały ten czas” to książka idealna dla nastolatków – i nie tylko!

Hania Czaban zaprasza do świata, w którym od ponad pięciu tysięcy dni jest 21 czerwca 2106 roku. Autorka zabierze was w niezwykłą podróż i sprawi, że wasze umysły rozbłysną niczym gwiazdy na nocnym niebie. Nastoletnia Mar wyrusza w poszukiwaniu swoich rodziców do miasta owianego grozą. Na jej drodze pojawia się Artel, który ukrywa w domu niedziałający wehikuł czasu. Czy tę dwójkę łączy wspólna przeszłość? Czy może to jednak przyszłość splecie ich losy?

14. Stan splątania – Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Wydawnictwo Literackie

Nagradzana książka, która podbiła serca młodych czytelników.

Maria, Lena i Miłosz chodzą do jednej klasy i mieszkają na tym samym osiedlu, jednak właściwie się nie znają. Obcy sobie, oddzielni, zaplątani w codzienne obowiązki, zniewoleni przez lęki. Nie pomaga też nieustanna presja – koniec szkoły, egzamin i dodatkowe punkty. Aby je zdobyć trójka bohaterów podejmuje wolontariat w domu spokojnej starości. Nawet nie przypuszczają, że będzie to dla nich początek czegoś zupełnie nowego.

15. Lore – Alexandra Bracken, Wydawnictwo Jaguar

Współczesny Nowy Jork. Na świecie wciąż żyją greccy bogowie. Co klilka lat Zeus wysyła część z nich na ziemię i pozbawia na siedem dni nieśmiertelności. W tym czasie polują na nich ludzie oraz półbogowie chcący przejąć ich moce.

Lore, pochodząca z rodu Perseusza, cudem unika śmierci i stara się zapomnieć o swoim pochodzeniu. Jednak przeszłość nieoczekiwanie pojawia się pod jej drzwiami. Czy uda jej się odnaleźć w sobie siłę, by zapobiec upadkowi świata?

16. Siostra gwiazd – Marah Woolf, Wydawnictwo Jaguar

Fascynująca opowieść otwierająca bestsellerową serię „Trzy czarownice”.

To napisana z klasą i elegancją historia, w której przeplatają się magia, żywioły, czarownice, demony, polityka, siostrzana miłość i walka o siebie. I o miłość. W pewnym magicznym lesie we Francji znajduje się przejście, przez które demony mogą przenikać do świata ludzi. Strzegą go Loża i jej Wielki Mistrz. Jednak przyszłość całego świata leży w rękach młodej wiedźmy. Czy jej niesamowite umiejętności wystarczą, by powstrzymać króla demonów?

17. Szklane ptaki – Katarzyna Zyskowska, Wydawnictwo Znak

Pełna emocji opowieść o największych miłościach Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.

Katarzyna Zyskowska po raz pierwszy oddaje głos trojgu Baczyńskim – Krzysztofowi, jego matce Stefanii i żonie Basi – by sami opowiedzieli historię tej pięknej i tragicznej miłości. Autorka spędziła długie godziny w archiwach, by od podszewki poznać losy niezwykłego trójkąta. W efekcie otrzymaliśmy opowieść o Krzysztofie Kamilu Baczyńskim, jakiego dotąd nie znaliśmy.

18. Jak to wyjaśnić? – Kacper Pitala, Wydawnictwo Otwarte

„Jak to wyjaśnić”, czyli Kacper Pitala w poszukiwaniu odpowiedzi na pytania, które pozornie ich nie mają.

Ta książka udowadnia, że na pewne pytania tylko pozornie nie ma odpowiedzi oraz że pytać warto nawet wtedy, gdy wszystko wydaje się oczywiste! Autor zabiera czytelników w fascynującą podróż po zagadkach życia i otaczającego nas świata. Ile warstw ma ludzka świadomość? Jakie są możliwości percepcji? Dlaczego pytamy „dlaczego”?