Sam zdecyduj, czy „Dziady” Adama Mickiewicza powrócą!

w dziale Ciekawostki/Co słychać?/Czytelnik XXI wieku by

Czy ukaże się kolejna część bestsellerowego dzieła literackiego, które poruszało (lub usypiało) całe pokolenia? Na dodatek w nowej epickiej gamebookowej odsłonie? Wszystko zależy od ciebie!

„Dziady część V. Dziady, które nie spieprzają”

Mikołaj Kołyszko, były redaktor naczelny Czytaj PL startuje z nietypowym projektem. Na portalu crowdfundingowym wspieram.to rozpoczął zbiórkę pieniędzy na wydanie piątej części „Dziadów” Adama Mickiewicza pt. „Dziady część V. Dziady, które nie spieprzają”. Publikacja ma być ilustrowanym gamebookiem, który nada kultowemu dziełu odpowiednią werwę (nareszcie!), obnaży prawdziwe realia epoki romantyzmu, przedstawiając fakty i ciekawostki, o których (nie bez powodu) nie uczyli cię w szkole. Od dobrowolnych wpłat potencjalnych przyszłych czytelników, zależy czy książka ujrzy światło dzienne.

Jeśli książka się ukaże, będziesz mógł wcielić się w jedną z postaci występujących w książce Adama Mickiewicza. Do wyboru będą: Konrado-Gustaw, Karolina Zann, Nowosilcow oraz Guślarka. Pomysłodawcą i autorem tego nietypowego projektu jest Mikołaj Kołyszko, były redaktor naczelny Czytaj PL, obecnie pracownik Wydawnictwa Otwartego i prowadzący Podcast Religioznawczy. Autorką ilustracji do książki jest Ilona Myszkowska, która na co dzień prowadzi internetowy komiks chatolandia.pl.

Jeżeli chcecie wesprzeć akcję crowdfundingową, wystarczy, że odwiedzicie portal wspieram.to, na którym trwa zbieranie funduszy na wydanie książki. Do tej pory zebrano już blisko 50% kwoty niezbędnej do wydania książki!

Czym jest gamebook/gra paragrafowa?

Szerzej twórcy piątej części „Dziadów” tłumaczą to w darmowym fragmencie. W dużym skrócie i uproszczeniu, gamebook to powieść, w której wcielasz się w głównego bohatera i TY na bieżąco decydujesz o jej rozwoju. Tak, coś takiego naprawdę istnieje i jest genialną formą rozrywki – połączeniem gier i książek (czy może być coś lepszego?).

DARMOWY FRAGMENT KSIĄŻKI ZNAJDZIECIE TUTAJ

Czym jest crowdfunding?

W dużym skrócie, crowdfunding to zbiórka pieniędzy, w której można dobrowolnie wspierać różne projekty. To często jedyna szansa na wydanie ciekawej książki, gry, zrealizowanie szalonego projektu, filmu, materiałów dydaktycznych, w obliczu braku funduszy i środków, by to się mogło udać. W zamian za dobrowolne wpłaty, użytkownicy wspierający daną zbiórkę, mogą otrzymać różnego rodzaju rekompensatę, w zależności od kwoty, którą wpłacę na cel. Crowdfunding staje się niezwykle popularny na światowym rynku literackim, wydawcy coraz częściej sięgają po tego rodzaju próbę znalezienia finansów na opublikowanie któregoś ze swoich tytułów, gdy nie są pewni, czy tytuł ma szansę powodzenia, lub gdy nie mają odpowiednich środków na wydanie jej w danym momencie. Crowdfundingowi poświęciliśmy artykuł, który możecie znaleźć poniżej.

Wydawanie książek za pomocą crowdfundingu