„Zimowla” najchętniej wybieraną książką akcji Czytaj PL 2020

w dziale Akcja Czytaj PL/Archiwum/Ciekawostki/Co słychać?/Fragmenty książek/TOP Książek by

720 godzin wypełnionych czytaniem najlepszych kryminałów, literatury pięknej, poradnikowej i młodzieżowej oraz reportażu dla wszystkich, którzy dołączyli w tym roku do Czytaj PL. Właśnie tyle czasu uczestnicy akcji mieli na pobranie i przeczytanie oraz zachęcenie innych do sięgnięcia po 12 tytułów, które przygotowali organizatorzy największej takiej inicjatywy czytelniczej, dając jednocześnie wszystkim 12 powodów do tego, by „znowu czytać”.  Spośród dostępnych przez cały listopad e-booków i audiobooków największą popularnością cieszyła się „Zimowla” Dominiki Słowik. 

Akcja Czytaj PL 2020

Listopadowa akcja po raz kolejny pokazała, że miłośnicy książek to mocno zmotywowana do działania grupa, za sprawą której literatura króluje i daje ukojenie nawet w najmniej sprzyjających okolicznościach. Pandemia sprawiła, że tegoroczna akcja nie była obecna w szkołach, ani na nośnikach reklamowych w partnerskich miastach i nie zaznaczyła, tak jak w poprzednich edycjach, swojej obecności w instytucjach kultury, bibliotekach czy kawiarniach i klubach na terenie kraju. Mimo tego uczestnicy Czytaj PL stanęli na wysokości zadania. Dowodem na to jest blisko 50 tysięcy pobrań aplikacji Woblink i ponad 100 tysięcy wypożyczeń e-booków i audiobooków w dostępnych w akcji. 

Czytaj PL – najlepsze książki za darmo

Tradycyjnie postawiliśmy na najlepsze książki, utytułowanych twórców i ważne wydawnictwa. To przede wszystkim dzięki nim akcja Czytaj PL po raz kolejny dotarła do tylu czytelników i czytelniczek, zarówno tych, którzy „znowu” sięgnęli po wybrane przez nas książki, jak i tych nowych, których do czytania odrobinę zmusiliśmy. A mieliśmy 12 świetnych, bestsellerowych powodów, by czytać mówi dyrektor KBF Izabela Błaszczyk –Do czytania zagrzewaliśmy na wiele sposobów. Zaprosiliśmy do udziału w akcji Uber Eats, które pomogło nam przez żołądek trafić w czytelnicze gusta użytkowników aplikacji. Przez ostatni weekend listopada, wraz z uczestnikami wyzwania #znowuczytamchallenge ustanowiliśmy rekord w czytaniu e-booków i audiobooków. To nie jest łatwy czas dla kultury, ale akcja Czytaj PL dała radę

Zimowla numerem 1 akcji Czytaj PL 2020

„Zimowla” Dominiki Słowik, powieść laureatki Paszportu „Polityki” 2019 i finalistki Nagrody Literackiej Gdynia była w tym roku najczęściej pobieraną książką Czytaj PL. To opowieść o pełnej tajemnic miejscowości w Dolinie Zmornickiej, w której autorka po mistrzowsku miesza thriller i powieść grozy, zaciera granice między możliwym i niemożliwym, by zabrać czytelnika w gąszcz trudnych do wyjaśnienia zjawisk codzienności.

bestsellery zimowla styczeń paszport polityki słowik
Kup ebooka lub książkę na Woblink.com

Pisarka wielokrotnie podkreślała, że w akcji bierze udział nie tylko jako autorka jednego z dostępnych tytułów, ale także jako zagorzała czytelniczka i miłośniczka literatury, która od lat dopinguje proczytelnicze inicjatywy. Podobnie jak Jakub Małecki, który jest autorem „Horyzontu”, powieści, która znalazła się na trzeciej pozycji „wielkiej trójki” książek najchętniej pobieranych w Czytaj PL 2020. Na miejscu drugim w zestawieniu uplasował się w tym roku poradnikowy bestseller Stefanie Stahl „Kochaj najlepiej jak potrafisz”. W TOP 5 znalazły się ponadto uhonorowany podwójną Nagrodą Literacką „Nike” – od jury i czytelników – zbiór reportaży Mariusza Szczygła „Nie ma” oraz  „Historia bez cenzury 5. I straszno, i śmieszno – PRL”  Wojtka Drewniaka.

Kup książkę lub ebooka na Woblink.com

-Z oczywistych względów nie byliśmy w tym roku obecni z plakatami akcji w przestrzeni miast, a także w szkołach, które działają w trybie zdalnym. Nie stanęło to jednak na przeszkodzie, by dzielić się literaturą, refleksjami i emocjami, jakie wywołuje, by propagować dobrą literaturę oraz czytelnictwo, jako wartościowy sposób spędzania czasu, rozwijania wyobraźni i budowania czytelniczej wspólnoty. To sukces, że rokrocznie Czytaj PL i towarzysząca jej akcja dla młodzieży Upoluj swoją książkę zaznacza swoją obecność w literackim świecie. W tym roku najsilniej głos literatury słyszany był w przestrzeni wirtualnej, w kanałach społecznościowych i blogosferze, czyli tu gdzie w tym trudnym czasie gromadzi się najwierniejsze grono miłośników literatury mówi Dariusz Jaworski, dyrektor Instytutu Książki, który jest strategicznym partnerem akcji Czytaj PL.

Organizatorzy i partnerzy

Organizatorzy Czytaj PL: Miasto Kraków, KBF – instytucja kultury Miasta Krakowa, operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO, Woblink

Partner strategiczny: Instytut Książki

Wydawcy: Wydawnictwo Znak, Wydawnictwo SQN, Dowody na Istnienie, Wielka Litera, Czwarta Strona, Filia, Wydawnictwo Otwarte, We Need YA, Wydawnictwo Literackie, Karakter, Wydawnictwo Marginesy

Miasta partnerskie: Białystok, Bielsko-Biała, Bydgoszcz, Bytom, Częstochowa, Elbląg, Gdańsk, Gdynia, Grudziądz, Katowice, Legnica, Lublin, Łódź, Nowy Sącz, Olsztyn, Opole, Płock, Poznań, Przemyśl, Radom, Rzeszów, Siedlce, Słupsk, Sopot, Szczecin, Toruń, Warszawa, Zamość, Zielona Góra.

W promocję akcji włączyły się też Polska Stacja Antarktyczna im. Henryka Arctowskiego na Antarktydzie oraz Miasta Literatury UNESCO: Norwich (UK), Edynburg (UK), Seattle (USA), Reykjavik (Islandia), Nottingham (UK), Quebec (Kanada), Manchester (UK), Exeter (UK), Heidelberg (Niemcy), Mediolan (Włochy)

Akcja dofinansowana ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego