Dorota Kotas laureatką Nagrody Conrada 2020 za „Pustostany”.

w dziale Archiwum/Ciekawostki/Co słychać? by

Dorota Kotas została laureatką Nagrody Conrada 2020 za książkę „Pustostany”.

Dorota Kotas laureatką Nagrody Conrada

Laureatką szóstej edycji Nagrody Conrada została Dorota Kotas za książkę „Pustostany”.

Ostatecznego wyboru zwyciężczyni dokonali jurorzy oraz czytelnicy za pośrednictwem strony internetowej. Werdykt pozwolił ogłosić specjalny algorytm, który policzył internautów i jurorów.

Nominowane autorki wskazała kapituła w składzie: Michał Paweł Markowski (przewodniczący), Urszula Chwalba, Inga Iwasiów, Grzegorz Jankowicz, Krzysztof Koehler, Zofia Król, Michał Nogaś oraz Joanna Szulborska-Łukaszewicz (sekretarz). Zdobywczyni wyróżnienia otrzyma 30 tys. złotych, miesięczny pobyt rezydencjalny w Krakowie oraz kampanię promocyjną zwycięskiej książki na łamach „Tygodnika Powszechnego”.

nagroda conrada 2020 pustostany
Kup ebooka lub książkę na Woblink.com

 „Pustostany” – opis wydawcy:

Czy można nie mieć pracy przez rok, chociaż życie jest nieprzyjemnie drogie? To jest książka o tym, jak się mieszka w domu z widokiem na kulę ziemską, czym można się pożywić w mieszkaniach zmarłych sąsiadów, jak się czuje pani w kiosku Ruchu i kto kradnie spod domów azalie. Jedna z bohaterek postanawia zamieszkać w wannie, bo jest jej smutno w Warszawie. Ale wbrew pozorom to bardzo wesoła i pouczająca książka. Można się z niej dowiedzieć, jak powstaje człowiek albo z czego ugotować Polsce smaczną zupę. Poza tym moc wskazówek dla roślin jak opiekować się ludźmi i dzieje z życia bazaru. Można kupić i czytać zamiast żyć – świetny pomysł na każdą porę roku.

Szósta laureatka Nagrody Conrada

Do tej pory Nagrodę zdobywały: Liliana Hermetz, Żanna Słoniowska, Anna Cieplak, Weronika Gogola i Olga Hund. W finale tegorocznej edycji znalazło się pięć pisarek. Wśród nominowanych tytułów znalazły się dwa reportaże, zbiór opowiadań, powieść oraz esej.

Przyznawana od 2015 roku Nagroda Conrada wyróżnia się wśród polskich laurów literackich tym, że skierowana jest wyłącznie do debiutantów. Kreując nowe głosy w polskiej literaturze, zachęca wydawców do podejmowania ryzyka wydawniczego. Czytelnikom zaś zwraca uwagę na twórczość debiutantów, prezentując książki autorów o jeszcze nieugruntowanej pozycji na rynku wydawniczym. Tym bardziej cieszy, że otrzymaliśmy ponad 70 zgłoszeń do tegorocznej edycji nagrody! – mówi Izabela Błaszczyk, dyrektor KBF.