Dzień dziecka 2020 – najlepsze książki dla dzieci i młodzieży

w dziale Archiwum/Co słychać?/Co warto czytać?/TOP Książek by

1 czerwca obchodzimy w Polsce obchodzimy Dzień Dziecka. To doskonała okazja do tego by poznać najciekawsze książki poświęcone najmłodszym czytelnikom. Przedstawiamy kilka bardzo świeżych oraz kilka klasycznych przykładów książek, które warto sprezentować swoim dzieciom. Wśród nich są tytuły bardzo pouczające, inspirujące i dające wiele radości.

dla dzieci i młodzieży książki ebooki
Znajdź promocję na Woblink.com

Kotolotki – Ursula K. LeGuin

Kotolotki” Ursuli K. LeGuin, wielokrotnie nagradzanej amerykańskiej pisarki, nazywane są często arcydziełem literatury dla dzieci. To pełna ciepła, urzekająca historia, która zauroczy nie tylko dzieci, ale także ich rodziców. Pewna mieszkająca w mieście kotka urodziła czworo kociąt. Gdyby nie mały szczegół, nie byłoby w tym nic dziwnego. Tym szczegółem były skrzydła, jakie miało każde z kociąt. Korzystając z, nietypowej jak dla kotów, umiejętności latania cała czwórka postanawia udać się w świat. Nie wiedzą, że będą tam na nich czekały różne niebezpieczeństwa. Czy znajdą schronienie? Czy poznają przyjaciół? 

W zbiorze znajdują się wszystkie cztery części cyklu: „Kotolotki”, „Powrót kotolotków”, „Wspaniały Aleksander i kotolotki” oraz „Jane rozkłada skrzydła”.

kotolotki le guin dzień dziecka
Znajdź książkę papierową na Woblink.com

Łysol i Strusia – Marcin Wicha 

Łysol i Strusia” to opowieść o siedmioletniej Strusi. Dziewczynka jest grzeczną prymuską, ale nie wychodzi jej to na dobre. Szkoła zgłasza ją do specjalnego programu, którego celem jest testowanie grzeczności. Wtedy zostaje przysłany, specjalnie Strusi, Trener Niegrzeczności. Jest nim wielki, kudłaty pies Łysol. Wspólnie przeżywają najróżniejsze przygody – często dziwne, buntownicze i pokazujące, że bycie niegrzecznym to całkiem fajna rzecz. Autorem „Łysola i Strusi” jest Marcin Wicha, autor bestsellerowych książek dla dzieci i esejów oraz laureat Nagrody Literackiej Nike za tytuł „Rzeczy, których nie wyrzuciłem”.

łysol i strusia wicha dzień dziecka
Znajdź książkę papierową na Woblink.com

Dzień czekolady – Anna Onichimowska

To pełna magii, pięknie ilustrowana opowieść o miłości, marzeniach, tęsknocie, lękach oraz o czasie, który wszystko zmienia. Bohaterowie Anny Onichimowskiej, siedmioletni Dawid i Monika, przeżywają problemy, które wydają się być zbyt trudne jak na ich wiek. Radzą sobie z nimi na swój własny sposób i starają się oswoić wrogą rzeczywistość. „Dzień czekolady” został nagrodzony w I Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren. Książka stała się także inspiracją do filmu pod tym samym tytułem wyreżyserowanego przez Jacka Piotra Bławuta. 

dzien czekolady dziecka
Znajdź książkę papierową na Woblink.com

Cykl Mikołajek – René Goscinny Jean-Jacques Sempé 

Mikołajek” jest jedną z najzabawniejszych i najpopularniejszych serii książek dla dzieci. Zbiory krótkich opowiadań autorstwa René Goscinnego wzbogacone o charakterystyczne rysunki Jacques’a Sempégo cieszą i bawią od lat – zarówno młodych, jak i tych starszych czytelników. Pierwsze opowiadanie o Mikołajku ukazało się w 1959 roku. Początkowo nie planowano kontynuować opowieść o przygodach uroczego urwisa, jednak reakcje czytelników były tak entuzjastyczne, że twórcy zmienili zdanie. Stworzyli całą serię poświęconą Mikołajowi i jego kumplach: Gotfrydowi, Alcestowi, Euzebiuszowi, Ananiaszowi czy Joachimowi. 

mikołajek goscinny dzień dziecka
Znajdź książkę papierową lub ebooka na Woblink.com

Seria o Lukrecji – Anne Goscinny

Po Mikołajku przyszła pora na Lukrecję! Autorką serii o charyzmatycznej, dwunastoletniej Lulu jest Anne Goscinny, córka René Goscinnego. W dzieciństwie spędzała czas z „Mikołajkiem” i jego kumplami, jednak zawsze marzyła o świecie Lukrecji. Postanowiła więc sama go wymyślić i stworzyła Lulu i jej rodzinę: mamę adwokata, ojczyma kontrolera lotów, przyrodniego brata, który jest maniakiem gier, tatę artystę i ekscentryczną babcię. Lukrecja i jej koleżanki, Alina, Karolina i Paulina, wkraczają w wiek nastoletni i przeżywają masę przygód w domu oraz w szkole.  Życie głównej bohaterki nie zawsze jest idealne. Marzyła o psie, ale dostała żółwia. Kiedy zorganizowała imprezę, wpadła na nią babcia, a na szkolną wycieczkę pojechała razem z mamą, która zgłosiła się na opiekunkę. Seria Anne Goscinny sprawdzi się idealnie dla nieco starszych dzieci i nastolatków.

lukrecja goscinny znak
Znajdź książkę papierową na Woblink.com

Flaga na maszt! – Robert G. Fresson

Flaga na maszt” to wyjątkowa książka, która spodoba się wszystkim dzieciom interesującym się geografią. To doskonały materiał do poznawania świata, historii i symboliki różnych krajów. Na 110 stronach Robert G. Fresson przedstawił niemal wszystkie obowiązujące flagi świata. Na dodatek na kartach książki pojawiają się flagi historyczne, jak choćby różne wersje flag państw wchodzących w skład Związku Radzieckiego. Przewodnikami po tej pięknie ilustrowanej książce jest sześciu weksylologów (flagoznawców), którzy opowiadają o charakterystycznych cechach flag, ich właściwościach, układzie i kolorystyce. 

flaga na maszt fresson dzień dziecka promocja
Znajdź książkę papierową na Woblink.com

Young power! 30 historii o tym, jak młodzi zmieniają świat – Justyna Suchecka

Nie trzeba być dorosłym, bogatym i wybitnie uzdolnionym żeby zmieniać świat. Udowadnia to w swojej książce Justyna Suchecka, która przedstawia 30 opowieści o młodych, którzy wpadli na doskonałe pomysły i zrealizowali inspirujące projekty! „Young Power” to książka napisana przez specjalistkę zajmującą się sprawami młodzieży oraz regularnie pisząca o kondycji polskiej edukacji. Autorka zachęca do tworzenia, myślenia wbrew schematom i spełniania marzeń. „Young power!” to książka, w której została skumulowana energia wielu młodych ludzi, którą autorka chce przelać na inne dzieci. 

young power suchecka dzień dziecka
Znajdź książkę papierową na Woblink.com

Banda z Burej. Tajemnica piwnicy w bibliotece – Magdalena Witkiewicz

Magdalena Witkiewicz, znana pisarka powieści obyczajowych, tym razem przedstawia opowieść kierowaną dla dla dzieci, choć „Banda z Burej Tajemnica piwnicy w bibliotece” to rasowy kryminał, który spodoba się całej rodzinie. Bohaterami książki jest grupa bystrych dzieciaków, którym nie straszne są przeciwności losu i zawiłe zagadki. Wszystko zaczyna się gdy Wiktor postanawia dołączyć do Bandy, z którą planuje rozwiązać tajemnice lokalnej biblioteki. Kto jest wciągnięty w spisek? Jakie sekrety skrywają bibliotekarki? I czy w rozwikłaniu zagadki pomoże im mały psiak?

witkiewicz dzień dziecka banda z burej
Znajdź książkę papierową, ebooka lub audiobooka na Woblink.com

Supercepcja. Początek – Katarzyna Gacek 

„Supercepcja. Początek” to pierwszy tom serii autorstwa Katarzyny Gacek, który szturmem zdobył popularność wśród młodych czytelników. To opowieść o trójce nastolatków – Julce, Klarze i Tymonie, którzy poznają się w przypadkowy sposób. Pozornie nie mają ze sobą nic wspólnego, jednak z czasem odkrywają, że łączy ich posiadanie tajemniczego daru. Dzięki swoim zdolnościom z dużej odległości potrafią słyszeć jak bije serce wiewiórki, mają wyostrzoną percepcję oraz nadludzką zwinność. Niestety posiadane umiejętności sprowadzają na dzieciaki kłopoty, które przezwyciężyć mogą tylko wtedy, gdy będą współpracować.

supercepcja dzień dziecka katarzyna gacek
Znajdź książkę papierową na Woblink.com

Na Woblinku wystartowała promocja na książki papierowej, w której znajdziecie najciekawsze książki dla dzieci w bardzo dobrych cenach. Koniecznie zajrzyjcie!