Majówka z Czytaj PL – 3 dni do końca akcji!

w dziale Akcja Czytaj PL/Archiwum/Ciekawostki/Co warto czytać? by

Majówka z Czytaj PL? Edycja specjalna akcji zmierza ku końcowi. Jednak jeszcze nic straconego! Przed nami długi weekend majowy, który ze względu na obecną sytuację, znaczna część z nas spędzi w domowym zaciszu. Dlatego też przygotowaliśmy dla was krótką listę tytułów, które warto nadrobić przed końcem akcji. 

Czytaj PL #PolećDalej to specjalna edycja akcji na czas kwarantanny. Ze względu na pandemię wirusa  SARS-CoV-2 ci z nas którzy tylko mogli, pozostali w domach. Razem z 26 wydawnictwami i partnerami postanowiliśmy wyjść naprzeciw potrzebom czytelników i udostępnić, zupełnie za darmo, aż 30 tytułów do czytania i słuchania w aplikacji Woblink. 28 spośród książek znajdziecie w formie ebooka, a 9 w formie audiobooka. 

Przypominamy, że akcja trwa do 3 maja!

Literatura piękna
„Mapa” Barbara Sadurska
Ebook

„Mapa” to propozycja dla miłośników literatury pięknej. Wydany przez Niszę debiut Barbary Sadurskiej został znakomicie przyjęty przez krytykę. Autorka otrzymała za tę książkę Nagrodę Kulturalną Onetu i Miasta Krakowa – O!Lśnienie. „Mapa” to zbiór siedmiu opowiadań. Akcja każdego z nich rozgrywa się w innym miejscu i czasie, łączy je jednak punkt wspólny. W każdy z nich pojawia się zabytkowa mapa autorstwa Fra Mauro.

Esej
„Wyroby” Olga Drenda

Ebook

„Wyroby” Olgi Drendy to propozycja dla wszystkich miłośników działek, domowych wynalazków i sztuki tworzonej z wszystkiego co wpadnie w ręce. Bohaterami jej opowieści są zatem przydomowe „rzeźby” z opon, ogrodowe krasnale, plastikowe zabawki, stylizowane bramy ogródków działkowych i kiczowate malunki na ścianach budynków. Za tę książkę Olga Drenda otrzymała Nagrodę Literacką Gdynia 2019 w kategorii esej. 

Poezja
„Prawdziwe życie” Adam Zagajewski
Ebook

Po raz pierwszy w akcji Czytaj PL przygotowaliśmy dla was dwa tomy poezji. Jednym z nich jest najnowszy zbiór wierszy Adama Zagajewskiego pt. „Prawdziwe życie”, wydane przez krakowskie Wydawnictwo a5. „Wzrok poety jest skierowany w przeszłość, ale ton łagodnej melancholii, do którego zdążył nas przyzwyczaić, przełamuje się tu nastrojem niepokoju. Utracone dzieciństwo i młodość; życie, które przepadło lub zostało unicestwione nie tyle przez czas, ile przez kosmiczne katastrofy – to motywy przewodnie. Nadchodzi kres czasów, mówi poeta, i nic nie można na to poradzić.” Dlatego w wierszu dominuje temat pamięci – poeta w „Prawdziwym życiu” przywołuje nie tylko dni szczęścia i umiaru, ale również pamięć zbrodni i zła.

Reportaż
„Agonia. Lekarze i pacjenci w stanie krytycznym” Paweł Kapusta

Ebook i audiobook

„Agonia” to reportaż Pawła Kapusty, nominowany do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. Autor śledzi skandaliczne procedury i liczne absurdy, jakie utrudniają życie pacjentów i lekarzy. Znaczna część z nich stanowi realne zagrożenie ludzkiego życia. Lekarze są stale przemęczeni, dodatkowo muszą unikać coraz to nowych kłód jakie pod nogi rzuca im system. Emigrują na Zachód, albo powoli wypalają się zawodowo. Dzięki „Agonii” możemy poznać codzienność personelu medycznego, a autor rzuca światło na czarne dziury systemu, które mogą kosztować kogoś zdrowie, a nawet życie. 

Dla dzieci
„Supercepcja. Początek” Katarzyna Gacek
Ebook

Młodszym czytelnikom proponujemy sięgnąć po „Supercepcję. Początek” Katarzyny Gacek, współautorski książki „Marel o czaszka jaguara” i scenariusza do filmu „Za niebieskimi drzwiami”. Julka, Tymon i Klara poznają się zupełnie przypadkowo, jednak mają ze sobą coś wspólnego. Łączy ich tajemniczy dar, który sprawia, żę mogą robić rzeczy niemozliwe. Jednakże ten dar sprowadza na nich całe mnóstwo kłopotów. Bycie nastolatkiem z niesamowitymi zdolnościami nie jest takie łatwe, jak mogłoby się wydawać! Na dodatek wkrótce wychodzi na jaw, że oszuści chcą zagarnąć dom Julki. trójka nastolatków będzie musiała wykorzystać swoje moce i uratować rodzinę dziewczyny przed bankructwem, a co najważniejsze – nie dać się przy tym zdemaskować! 

Kryminał
„Lista Lucyfera” Krzysztof Bochus
Ebook i audiobook

To przewrotny i błyskotliwy thriller o mroku i samotności, a także o złu, które czai się wszędzie. Trójmiasto paraliżuje seria okrutnych morderstw. Zabójca kontaktuje się z dziennikarzem Adamem Bergiem i za jego pośrednictwem informuje opinię publiczną o swoich planach. Co kieruje bezwzględnym mordercą, który sam siebie nazywa Lucyferem? Kiedy wydaje się, że rozwiązanie tej zagadki jest tuż za rogiem na arenę wkraczają kolejni tajemniczy sprawcy… 

Horror
„Zagłada domu Usherów” Edgar Allan Poe
Ebook i audiobook

„Zagłada domu Usherów” to opowiadanie jednego z najważniejszych pisarzy XIX wieku, Edgara Allana Poe. Pisał przede wszystkim literaturę grozy, a wśród podejmowanych przez niego tematów najczęściej pojawia się śmierć, często tragiczna, makabra i trudne do wytłumaczenia zdarzenia. Nie inaczej jest w „Zagładzie domu Usherów”, która określana jest często jako arcydzieło amerykańskiej literatury gotyckiej. Roderyk Usher prosi przyjaciela o przyjazd i pomoc – mężczyzna cierpi na stany lękowe i przeczulicę. Przyjaciel zgadza się i przyjeżdża. Na miejscu Roderyk pokazuje mu swoje obrazy, które robią na gościu duże wrażenie. Usher dzieli się z przyjacielem wrażeniem, że w jego domu dzieje się coś dziwnego, coś co gość niebawem sam dostrzeże – zaraz po tym, jak dowie się o śmierci siostry Roderyka. 

Koniecznie podzielcie się w mediach społecznościowych akcją Czytaj PL! Pamiętajcie o dodawaniu hasztagów #polećdalej i #czytajpl