8 lutego – popłudniowy przegląd książkoholicznego internetu

w dziale Akcja Czytaj PL/Archiwum/Ciekawostki/Co słychać?/Co warto czytać?/Czytelnik XXI wieku/Dla zabieganych/Jak czytać?/Kolejność książek/TOP Książek by

Kolejny przegląd książkoholicznego internetu, a w nim: Bestsellery Empiku nominacja w plebiscycie Lubimy Czytać dla Czytaj PL, prestiżowa nagroda dla biografii rotmistrza Pileckiego oraz pierwsze wieści z planu ekranizacji „Innych ludzi”.

Akcja Czytaj PL nominowana w plebiscycie Lubimy Czytać

Dzisiejszy przegląd chcieliśmy zacząć od pochwalenia się. Akcja Czytaj PL została nominowana w plebiscycie Książka Roku 2019 portalu Lubimy Czytać w kategorii Wydarzenie Roku. Wśród gronie nominowanych, prócz Czytaj PL, znalazły się literacki Nobel dla Olgi Tokarczuk, nazwanie nowo odkrytej planety i gwiazdy – odpowiednio – Pirx i Solaris, sukces „Wiedźmina” i Andrzeja Sapkowskiego, a także przyznanie tytułu Miasta Literatury UNESCO Wrocławiowi.

Głos na Akcję Czytaj PL  możesz oddać tutaj.

Lubimy Czytać: Akcja Czytaj PL nominowana w kategorii Wydarzenie Roku

Rozpoczęły się zdjęcia do ekranizacji „Innych ludzi” Masłowskiej

6 lutego padł pierwszy klaps na planie ekranizacji „Innych ludzi” Doroty Masłowskiej. Za reżyserię odpowiedzialna jest Aleksandra Terpińska, znana z reżyserii krótkometrażowego filmu „Najpiękniejsze fajerwerki ever”. W obsadzie znaleźli się m.in. Sonia Bohosiewicz, Sebastian Fabijański, Magdalena Koleśnik, Marek Kalita i Beata Kawka. Premiera filmu planowana jest na jesień 2020 roku. Będzie to pierwsza polska produkcja, która powstanie pod szyldem Warner Bros. Więcej przeczytacie na portalu Instytutu Książki i Warner Bros Polska.

Kup książkę lub ebooka na Woblink.com

Miliardowe straty włoskiego rynku wydawniczego

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Stowarzyszenie Włoskich Wydawców i Federacji Włoskich Wydawców Pracy, piractwo książkowe kosztuje Włochów przeszło pół miliarda euro rocznie. Gdy do tego zostaną doliczone straty w wyniku nielegalnego obrotu prasą, całkowita suma strat zamknie się w liczbie 1,3 miliarda euro! Kwota ta stanowi 1/4 wartości całego rynku wydawniczego. W podsumowanie wliczone zostały koszty poniesione w wyniku dystrybucji pirackimi wersjami książek i prasy. Więcej przeczytacie na portalu LubimyCzytać.pl

Nowa nagroda literacka dla kobiet

Pora na garść wiadomości zza oceanu. Jak podaje New York Times ustanowiona zostanie nowa nagroda literacka – Carol Shields Award. Po raz pierwszy zostanie przyznana w 2022 roku dla pisarki bądź autora nieokreślonej płci. Jej wartość będzie wynosić 150 000 $ i znacznie będzie przewyższać honorarium, które towarzyszy otrzymaniu Nagrody Bookera czy Pulitzera. Nagroda ma być wyrazem buntu wobec rynku literackiego zdominowanego przez mężczyzn. Diagnoza, że taka nagroda jest potrzebna, wyklarowała się po badaniach Susan Swan. Statystyki wykazały, że książki pisane przez mężczyzn są częściej nagradzane, tłumaczone i recenzowane. Nagroda będzie przyznawana za najlepszą książkę wydaną w roku poprzedzającym plebiscyt. Więcej przeczytacie na tutaj.

Poznaliśmy laureatów bestsellerów Empiku

Poznaliśmy laureatów Bestsellerów Empiku, nagród przyznawanych najlepiej sprzedającym się książkom roku poprzedzającego rozdanie. W kategorii kryminał/sensacja/thriller najlepsza okazała się książka Alexa Michaelidesa pt. „Pacjentka”. Powieść otrzymała także nagrodę najlepszego audiobooka ubiegłego roku. Pierwszy raz w historii nagrody jedna książka została wyróżniona w dwóch kategoriach.

Kołysanka z Auschwitz
Kup ebooka, książkę lub audiobooka na Woblink.com

W kategorii literatura piękna uhonorowano książkę „Kołysanka z Auschwitz” Mario Escobara. W zeszłym roku również triumfowała książka, której fabuła rozgrywa się w hitlerowskim obozie zagłady – statuetkę otrzymała Heather Morris za „Tatuażystę z Auschwitz”. Bez zaskoczenia padł werdykt w kategorii literatura obyczajowa. Kolejny raz wyróżniona została Blanka Lipińska, tym razem za trzeci tom serii o Laurze Biel pt. „Kolejne 365 dni”. Najchętniej kupowaną książką dziecięcą okazało się „Magiczne Drzewo. Pióro T-rexa”, autorstwa Andrzeja Maleszki.

Kup książkę na Woblink.com

W tym roku pojawiła się także nowa konkurencja – Odkrycie Empiku. Spośród 5 nominowanych książek wybrana została „Zimowla” Dominiki Słowik. Specjalna statuetka za Wydarzenie Roku, trafiła do Olgi Tokarczuk, za przyznanie jej literackiej nagrody Nobla i niezapomniany wykład. Niestety pisarka była nieobecna na gali. W jej imieniu nagrodę odebrali jej syn i asystentka. Więcej informacji znajdziecie na portalu booklips.pl.

Patti Smith pomogła niezależnej księgarni, która została okradziona

Pozostając w artykułach portalu Booklips, warto zwrócić uwagę na news o zachowaniu legendarnej amerykańskiej wokalistki Patti Smith. Artystka wspomogła niewielką, niezależną księgarnię w Portland, która niedawno została okradziona. Łupem złodziei padło przeszło 100 unikatowych książek, w tym tom fotografii reżysera Gusa Van Santa, zbiór poezji Samuela Becketta oraz książki Patti Smith i W.H. Audena z autografami. Artystka skontaktowała się z właścicielami i za darmo przekazała księgarni karton swoich książek  z autografami. Więcej przeczytacie tutaj.

Zgłoszenia do nagrody im. Wisławy Szymborskiej

Fundacja im. Wisławy Szymborskiej opublikowała listę tomów poetyckich zgłoszonych do tegorocznej odsłony Nagrody im. Wisławy Szymborskiej. W tym roku wyróżnienia zostaną przyznane w dwóch kategoriach – najlepszy polski tom poetycki i najlepszy tłumaczony tom poetycki. Przypominamy, że chodzi o książki wydane w 2019 roku. Na stronie internetowej fundacji znajdziecie pełną listę zgłoszeń, z których w ciągu najbliższych tygodni zostaną wyłonieni nominowani.